Czym płacić w Czechach

W Czechach oficjalną walutą jest korona czeska [Kč, CZK]. W obiegu są monety o nominałach 1 Kč, 2 Kč, 5 Kč, 10 Kč, 20 Kč i 50 Kč oraz banknoty 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč, 2000 Kč, 5000 Kč.

Dla turysty z Polski nieco zaskakujący może być funkcjonujący w Czechach system zaokrągleń. W teorii 1 Kč dzieli się na 100 halerzy, analogicznie jak 1 zł dzieli się na 100 groszy, jednak w 2009 roku monety o nominałach mniejszych niż 1 Kč zostały wycofane z obiegu. Mimo tego, w sklepach w dalszym ciągu funkcjonują ceny w koronach i halerzach. W przypadku płatności gotówką rachunek końcowy będzie zaokrąglony do pełnych koron, w dół lub w górę. Czyli za piwo kosztujące 20,45 Kč zapłacisz równe 20 Kč, a za piwo kosztujące 20,55 Kč zapłacisz 21 Kč. W przypadku płatności kartą twój rachunek bankowy zostanie obciążony kwotą w koronach i halerzach, bez zaokrąglenia.

Płatność kartami

Republika Czeska nie jest rajem dla miłośników płatności bezgotówkowych. Sieć akceptacji kart jest zdecydowanie gorzej rozwinięta niż w Polsce i bez gotówki w Czechach nie da się funkcjonować.

Kartą z reguły nie zapłacisz w:

 • lokalnych sklepikach
 • tanich lokalach gastronomicznych*; hospody, pivnice i proste jadłodajnie to miejsca, w których królują gotówka oraz stravenky;
 • małych stacjach paliw, zwłaszcza tych, sprzedających tylko LPG
 • tanich hotelach i rodzinnych pensjonatach
 • wypożyczalniach sprzętu sportowego
 • większości atrakcji turystycznych
 • automatach biletowych (poza nielicznymi wyjątkami)
 • automatach parkingowych

Karty powszechnie akceptowane są w:

 • supermarketach i dyskontach (Globus, Tesco, Albert, Terno, Billa, Lidl, Penny Market)
 • sieciowych stacjach paliw (OMV, MOL, Shell, Benzina)
 • sieciach fast food (Mc Donald’s, KFC, Burger King, Subway, Bageterie Boulevard)
 • kasach kolejowych (ČD, Leo Express, Regio Jet)
 • automatach vendingowych

Czasami zdarza się, że za płatność kartą trzeba zapłacić dodatkową prowizję, z reguły 1 – 2%. Doliczają ją głównie samorządy zarządzające niektórymi atrakcjami turystycznymi (np. wieża widokowa ostrawskiego ratusza) oraz agenci sprzedający bilety na różnego rodzaju imprezy. Nigdy nie spotkałem się z dodatkową prowizją za płatność w sklepie, restauracji czy na stacji benzynowej.

Karty płatnicze wydawane przez polskie banki akceptowane są bez żadnych problemów. Jednak uważaj płacąc zbliżeniowo. W Czechach limit na płatności zbliżeniowe bez potwierdzania PIN-em jest nieco wyższy niż w Polsce, i wynosi 500 Kč (ok. 85 zł). Niektóre polskie banki odrzucają transakcje zagraniczne bez PIN-u w kwocie wyższej, niż w przeliczeniu, dozwolone u nas 50 zł. W związku z tym za zakupy droższe niż 250 – 300 Kč lepiej płacić tradycyjnie, z użyciem chip + PIN. Komunikat na terminalu „transakce schváleno” oznacza, że płatność została zaakceptowana, a „transakce zrušeno” oznacza odmowę.
Zdecydowana większość terminali obsługuje płatności zbliżeniowe (po czesku to bezkontaktní platby). Co raz częściej spotyka się urządzenia, w których płatność poprzez zbliżenie kraty jest jedyną możliwością (liczne automaty, parkometry, kasowniki w pojazdach komunikacji nie tylko miejskiej).

Zobacz też: Karta wielowalutowa Igoria – nią opłaca się płacić w Czechach

Gotówka

Najlepszym pomysłem jest zakup czeskich koron w kantorze w Polsce. Co prawda, w Czechach kantory wymiany walut (uwaga! po czesku kantor to směnárna) są praktycznie w każdym centrum handlowym, jednak im dalej od polskiej granicy*, tym mniej chętnie skupują nasze złotówki. Do tego proponowane kursy są dużo mniej atrakcyjne, niż w polskich kantorach. Jeśli twój bank nie jest totalnym zdziercą, bardziej opłaca się skorzystać z bankomatu.

Sieć bankomatów jest rozwinięta całkiem dobrze. Znajdziesz je nawet w małych miejscowościach. Większość maszyn pozwala na wybór nominałów, w których ma nastąpić wypłata. We wszystkich bankomatach skorzystasz z DCC, jednak, jak to bywa w przypadku tej usługi, proponowane kursy są gorsze niż bankowe.

W wielu miejscach akceptowane jest euro, jednak płacąc w tej walucie musisz liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Przyjmowane są wyłącznie banknoty, zazwyczaj tylko o nominałach od 5 – 100 €. Reszta z euro wydawana jest w koronach. Kursy po których przyjmowana jest płatność są z reguły mało atrakcyjne, więc płacenie w euro w Czechach się nie opłaca.

*Wyjątkiem od reguły jest czeska Praga, w której jak na turystyczne miasto przystało, sieć akceptacji kart rozwinięta jest bardzo dobrze, a lokalne kantory bez oporów handlują nawet bardzo egzotycznymi walutami.

Obrazek dla twojego Pinterest
Obrazek dla twojego Pinterest

10 myśli w temacie “Czym płacić w Czechach

 1. Dziś spędziliśmy dwie godziny szukając piwiarni, w której można zapłacić kartą, nie akceptowały jej nawet niektóre puby z naklejkami Visa czy MasterCard na drzwiach 😦

  Polubienie

  1. Raczej trudno uwierzyć. Chyba, że to był AmEx albo Diners Club. W Pradze (wnioskując po numerze IP) piwiarnię czy knajpę akceptującą karty można znaleźć w ciągu kilkunastu minut, podobnie jak w każdym innym dużym czeskim mieście.

   Polubienie

 2. I really have to wonder what types of bars and restaurants you were going to.
  I’ve been living here for almost 5 years, and I know of two pubs, and exactly one potraviny that doesn’t take card payments

  Polubienie

  1. It’s so not true. I prefer to use my card but I have found not only in Prague that many places, especially local places don’t accept it. I dunno where your „here” is, but I’m afraid you don’t know CR at all. For instance cards are not accepted in most of jidpelna’s because most of Czechs pay by stravenky.

   Polubienie

 3. W Ceskim Tesinie w wielu knajpach i sklepach zapłacisz złotówkami tak samo jak w Cieszynie koronami. Małe różnice to: Kaufland w Cieszynie zapłacisz PLN i KC ale w Kauflandzie w Ceskim Tesinie nie zaplacisz PLN. Na dworcu w Ceskim Tesinie w kasie biletowej CD jest od razu kantor tak że bez problemu zapłacisz walutą większości krajów. Dodatkowo na dworcu w Ceskim Tesinie na każdej kasie i informacji są naklejki z naszą flagą i informacją „Mówimy po Polsku i po naszymu” To drugie to dialog Sląska Cieszyńskiego.

  Polubienie

  1. Wszystko to prawda ale…
   W sklepach typu Kaufland, Lidl, Tesco czy Billa można zapłacić kartą. Więc po co się motać ze z koronami czy euro? Przecież wiadomo, że kartą bardziej się opłaca.
   Biletów kolejowych w kasie się nie opłaca kupować, bo przez internet są tańsze nawet o kilkadziesiąt koron. Jeśli ktoś jest wykluczony cyfrowo i przez internet nie chce to w kasie na dworcu akceptują karty, więc żaden kantor nie jest potrzebny.
   Owszem w Czeskim Cieszynie w wielu sklepach i knajpach można zapłacić w złotówkach, ale dobry kurs jest tylko dla miejscowych. Gdy obsługa zwietrzy turystę to tak mu walutę przeliczy, że będzie w plecy nawet 20% i więcej.
   Bezrefleksyjnie szastać pieniędzmi jest bardzo łatwo, rozsądne wydawanie wymaga nieco kalkulacji. W każdym kraju najtaniej płaci się walutą miejscową i Czechy nie są tu żadnym wyjątkiem.

   Polubienie

A Ty co o tym sądzisz? Podziel się opinią i skomentuj!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.