Czym płacić w Czechach


W Czechach oficjalną walutą jest korona czeska [Kč, CZK]. W obiegu są monety o nominałach 1 Kč, 2 Kč, 5 Kč, 10 Kč, 20 Kč i 50 Kč oraz banknoty 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč, 2000 Kč, 5000 Kč.

Dla turysty z Polski nieco zaskakujący może być funkcjonujący w Czechach system zaokrągleń. W teorii 1 Kč dzieli się na 100 halerzy, analogicznie jak 1 zł dzieli się na 100 groszy, jednak w 2009 roku monety o nominałach mniejszych niż 1 Kč zostały wycofane z obiegu. Mimo tego, w sklepach w dalszym ciągu funkcjonują ceny w koronach i halerzach. W przypadku płatności gotówką rachunek końcowy będzie zaokrąglony do pełnych koron, w dół lub w górę. Czyli za piwo kosztujące 20,45 Kč zapłacisz równe 20 Kč, a za piwo kosztujące 20,55 Kč zapłacisz 21 Kč. W przypadku płatności kartą twój rachunek bankowy zostanie obciążony kwotą w koronach i halerzach, bez zaokrąglenia.

Płatność kartami

Republika Czeska nie jest rajem dla miłośników płatności bezgotówkowych. Sieć akceptacji kart jest zdecydowanie gorzej rozwinięta niż w Polsce i bez gotówki w Czechach nie da się funkcjonować.

Kartą z reguły nie zapłacisz w:

 • lokalnych sklepikach
 • tanich lokalach gastronomicznych*; hospody, pivnice i proste jadłodajnie to miejsca, w których królują gotówka oraz stravenky;
 • małych stacjach paliw, zwłaszcza tych, sprzedających tylko LPG
 • tanich hotelach i rodzinnych pensjonatach
 • wypożyczalniach sprzętu sportowego
 • większości atrakcji turystycznych
 • automatach biletowych (poza nielicznymi wyjątkami)
 • automatach parkingowych

Karty powszechnie akceptowane są w:

 • supermarketach i dyskontach (Globus, Tesco, Albert, Terno, Billa, Lidl, Penny Market)
 • sieciowych stacjach paliw (OMV, MOL, Shell, Benzina)
 • sieciach fast food (Mc Donald’s, KFC, Burger King, Subway, Bageterie Boulevard)
 • kasach kolejowych (ČD, Leo Express, Regio Jet)
 • automatach vendingowych

Czasami zdarza się, że za płatność kartą trzeba zapłacić dodatkową prowizję, z reguły 1 – 2%. Doliczają ją głównie samorządy zarządzające niektórymi atrakcjami turystycznymi (np. wieża widokowa ostrawskiego ratusza) oraz agenci sprzedający bilety na różnego rodzaju imprezy. Nigdy nie spotkałem się z dodatkową prowizją za płatność w sklepie, restauracji czy na stacji benzynowej.

Karty płatnicze wydawane przez polskie banki akceptowane są bez żadnych problemów. Jednak uważaj płacąc zbliżeniowo. W Czechach limit na płatności zbliżeniowe bez potwierdzania PIN-em jest nieco wyższy niż w Polsce, i wynosi 500 Kč (ok. 85 zł). Niektóre polskie banki odrzucają transakcje zagraniczne bez PIN-u w kwocie wyższej, niż w przeliczeniu, dozwolone u nas 50 zł. W związku z tym za zakupy droższe niż 250 – 300 Kč lepiej płacić tradycyjnie, z użyciem chip + PIN. Komunikat na terminalu „transakce schváleno” oznacza, że płatność została zaakceptowana, a „transakce zrušeno” oznacza odmowę.
Zdecydowana większość terminali obsługuje płatności zbliżeniowe (po czesku to bezkontaktní platby). Co raz częściej spotyka się urządzenia, w których płatność poprzez zbliżenie kraty jest jedyną możliwością (liczne automaty, parkometry, kasowniki w pojazdach komunikacji nie tylko miejskiej).

Zobacz też: Karta wielowalutowa Igoria – nią opłaca się płacić w Czechach

Gotówka

Najlepszym pomysłem jest zakup czeskich koron w kantorze w Polsce. Co prawda, w Czechach kantory wymiany walut (uwaga! po czesku kantor to směnárna) są praktycznie w każdym centrum handlowym, jednak im dalej od polskiej granicy*, tym mniej chętnie skupują nasze złotówki. Do tego proponowane kursy są dużo mniej atrakcyjne, niż w polskich kantorach. Jeśli twój bank nie jest totalnym zdziercą, bardziej opłaca się skorzystać z bankomatu.

Sieć bankomatów jest rozwinięta całkiem dobrze. Znajdziesz je nawet w małych miejscowościach. Większość maszyn pozwala na wybór nominałów, w których ma nastąpić wypłata. We wszystkich bankomatach skorzystasz z DCC, jednak, jak to bywa w przypadku tej usługi, proponowane kursy są gorsze niż bankowe.

W wielu miejscach akceptowane jest euro, jednak płacąc w tej walucie musisz liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Przyjmowane są wyłącznie banknoty, zazwyczaj tylko o nominałach od 5 – 100 €. Reszta z euro wydawana jest w koronach. Kursy po których przyjmowana jest płatność są z reguły mało atrakcyjne, więc płacenie w euro w Czechach się nie opłaca.

*Wyjątkiem od reguły jest czeska Praga, w której jak na turystyczne miasto przystało, sieć akceptacji kart rozwinięta jest bardzo dobrze, a lokalne kantory bez oporów handlują nawet bardzo egzotycznymi walutami.

Obrazek dla twojego Pinterest
Obrazek dla twojego Pinterest

5 myśli w temacie “Czym płacić w Czechach

 1. Dziś spędziliśmy dwie godziny szukając piwiarni, w której można zapłacić kartą, nie akceptowały jej nawet niektóre puby z naklejkami Visa czy MasterCard na drzwiach 😦

  Polubienie

  1. Raczej trudno uwierzyć. Chyba, że to był AmEx albo Diners Club. W Pradze (wnioskując po numerze IP) piwiarnię czy knajpę akceptującą karty można znaleźć w ciągu kilkunastu minut, podobnie jak w każdym innym dużym czeskim mieście.

   Polubienie

A Ty co o tym sądzisz? Podziel się opinią i skomentuj!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.