Zlín, utopijne miasto marzeń

Z wysokości 16 piętra patrzę na miasto. Miasto niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju. W dole, w równych szeregach stoją fabryczne budynki z czerwonej cegły. Po drugiej stronie sześciopasmowej ulicy, na końcu wielkiego placu, stoi budynek ogromnego kina. Obok niego, w tle, pręży się potężna bryła hotelu. Odwracam się i patrzę na pobliskie wzgórza usiane małymi sześcianami jednakowych domków. Aż trudno wierzyć, że to wszystko powstało tylko dzięki Baťom – rodzinie przedsiębiorców wizjonerów, magnatów branży obuwniczej. Gdyby nie oni i ich marzenia, historia miasta potoczyłaby się zupełnie inaczej.

Położony we wschodniej części Morav, niespełna 80-cio tysięczny Zlín, to najbardziej oryginalne miasto w całej Republice Czeskiej. Zarazem jest też miastem najbardziej niedocenianym przez turystów. Choć początki Zlína sięgają XIV wieku, próżno szukać tam uroczego, otoczonego rzędem kamieniczek rynku. Miasto rozczaruje także miłośników średniowiecznych zamków i architektury sakralnej. Po co więc masz jechać do Zlína? By zobaczyć rodzinne miasto byłej żony Donalda Trumpa, poznać dokonania Tomasza Baťi, odwiedzić największe kino międzywojennej Europy, zobaczyć najbardziej oryginalne biuro świata. To, i wiele więcej, znajdziesz w utopijnym mieście, pełnym świetnej architektury i śmiałych myśl technicznych. Witam w Zlínie!

Władze komunistyczne nienawidziły rodziny Batów oraz ich dokonań do tego stopnia, że Zlín przemianowano na Gottwaldov, by ukryć związek miasta z kapitalistycznymi przemysłowcami.

Sercem miasta jest fabryka wokół której, przez wiele dekad, toczyło się życie. Proste, ale urocze wielopiętrowe budynki, wykonane ze stali, cegieł i szkła zdominowały centrum. Choć dwie dekady temu zakłady splajtowały, centrum Zlína nie straszy pustostanami. Dzięki szybko i konsekwentnie przeprowadzanej rewitalizacji, teren zakładów przekształcił się w dzielnicę biznesowo-usługową. Pofabryczne budynki stały się siedzibą urzędów, uczelni, barów, sklepów i prywatnych firm. W trakcie budowy jest też sporych rozmiarów centrum handlowe. Spacerując po fabrycznym kwartale nie sposób przeoczyć symbolu miasta – budynku nr. 21. Z tarasu, mieszczącego się na 16 piętrze biurowca, rozciąga się niezwykła panorama. Opodal fabryki znajdują się tereny rekreacyjne i najstarszy dom handlowy w mieście. A dalej? Dalej już tylko przytulne osiedla mieszkaniowe. Wierz mi, że aby polubić Zlín, wystarczy słoneczny dzień i kilkugodzinny spacer. Bo wszystko co istotne, mieści się tam w zasięgu pieszego.

Jedną ze sławnych-niesławnych obywatelek miasta, jest była żona Donalda Trumpa, Ivana Trumpova z domu Zelníčková. Ivana jako łyżwiarka biorąca udział w międzynarodowych zawodach miała możliwość podróżowania poza kraje komunistyczne. Z jednego z zagranicznych wyjazdów już nie powróciła do Czechosłowacji. W drugiej połowie lat siedemdziesiątych osiadła w Stanach Zjednoczonych, gdzie poślubiła Donalda Trumpa. U boku męża, Ivana odkryła smykałkę do interesów, co pozwoliło jej na zgromadzenie własnej fortuny. W 1990 roku, została ogłoszona w USA hotelarką roku. Małżeństwo zakończyło się po 15 latach.

Ponieważ historia miasta nieodłącznie wiąże się z rodziną Batiów, zachęcam cię do przeczytania następnego wpisu. Dowiesz się z niego kim był Tomasz Bata oraz jaki wpływ na miasto miało jego imperium. Tymczasem zapraszam cię na wirtualny spacer po tym niezwykłym mieście.

Ciąg dalszy na kolejnej stronie!

2 myśli w temacie “Zlín, utopijne miasto marzeń

A Ty co o tym sądzisz? Podziel się opinią i skomentuj!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s