Gdzie najtaniej kupić korony czeskie

Gdzie najtaniej kupić korony czeskie? W kantorze? A może lepiej wypłacić na miejscu z bankomatu? Takie pytania słyszę od znajomych bardzo często. Nie ma w tym nic dziwnego, bo zakup obcej waluty w sposób przemyślany może zmniejszyć koszty wyjazdu nawet o kilkanaście procent, a przecież nikt nie lubi wyrzucać pieniędzy w błoto.

Co prawda już kilka lat temu do banków dotarło, że co raz częściej podróżujemy po świecie, i większość z nich oferuje karty walutowe, jednak w przypadku wyjazdu do Czech sprawa jest nieco skomplikowana. Czesi nie palą się do wprowadzenia euro, a żaden z naszych banków nie wydaje kart do kont koronach czeskich, choć same konto, bez karty, gdzieniegdzie założyć można. Jedyną opcją pozostaje wypłata z bankomatu przy użyciu karty do konta osobistego, a to wiąże się z rożnymi, nieraz głęboko ukrytymi opłatami.
To jak, kantor czy bankomat? Co się bardziej opłaca? Sprawdźmy… Jednak zanim pobawimy się matematyką, wyjaśnię ci, co składa się na koszt wypłaty z bankomatu za granicą. No, nie sądzisz chyba, że bank jest po to, by robić ci dobrze? Bank musi zarobić. Tak, na tobie też.

Zobacz też: Karta wielowalutowa Igoria – nią opłaca się płacić w Czechach

Bez względu na to, jaką kartę masz w portfelu, jedno jest pewne – ma ona jakąś walutę rozliczeniową dla transakcji zagranicznych. Z reguły jest to euro, może być też amerykański dolar lub rzadko polski złoty. Co to oznacza? Każda transakcja zagraniczna przeliczna jest najpierw na walutę rozliczeniową karty, a potem z waluty rozliczeniowej na walutę twojego rachunku, czyli złotówki. Skomplikowane? Poczekaj, to dopiero początek J. Każdy bank obracając walutami stosuje spread walutowy. Prosto mówiąc jest to różnica między kursem sprzedaży a kursem kupna waluty. Każdy bank sam ustala wysokość spreadu, z reguły jest to od 3 – 15 %. Dodatkowo większość banków dolicza marżę za przeliczenia walutowe. Na koniec pozostało nam jeszcze jedno – opłata za wypłatę z zagranicznego bankomatu. Tak więc na koszty wypłaty z bankomatu za granicą składają się: spread walutowy, marża za przewalutowanie i prowizja za wypłatę. Jak to wygląda w praktyce? Policzymy ile zapłacisz wypłacając 1000 Kč w dniu 22 sierpnia 2016 kartami kilku popularnych banków.

Koszt wypłaty 1000 CZK

Przykład pierwszy – Bank Millennium, Konto 360, karta VISA 360.
Najpierw 1000 CZK przeliczamy na USD (walutę rozliczeniową karty) według kursu organizacji VISA. Po przeliczeniu otrzymujemy kwotę 42 USD. Teraz przeliczamy dolary amerykańskie na PLN (bo Konto 360 prowadzone jest w złotówkach) według kursu banku Millennnium. Po przeliczeniu otrzymujemy kwotę 163,74 PLN. Do tego doliczamy 2% marży za przewalutowanie. Otrzymujemy kwotę 167,01 PLN. Bank nie pobiera opłaty za wypłatę z bankomatu dla tej karty, więc nasze przykładowe konto zostanie obciążone kwotą 167,01.

Przykład drugi – Alior Bank, Konto Wyższej Jakości, karta MasterCard Debit
Najpierw 1000 CZK przeliczamy na USD (walutę rozliczeniową karty) według kursu organizacji MasterCard. Po przeliczeniu otrzymujemy kwotę 41,82 USD. Teraz przeliczamy dolary amerykańskie na PLN (bo Konto Wyższej Jakości prowadzone jest w złotówkach) według kursu Alior Bank. Po przeliczeniu otrzymujemy kwotę 172,18 PLN. Posiadaczom Konta Wyższej Jakości Alior Bank nie dolicza marży za przewalutowanie ani nie pobiera opłaty za wypłatę z bankomatu, więc konto ostatecznie zostanie obciążone kwotą 172,18 PLN.

Przykład trzeci – Getin Bank, konto Getin UP, karta VISA Debit
Najpierw 1000 CZK przeliczamy na PLN według kursu organizacji VISA (zauważ, że dzięki temu, że walutą rozliczeniową karty jest polski złoty unikamy kosztów jednego przewalutowania). Po przeliczeniu otrzymujemy kwotę 160,22 PLN. Do tego doliczamy 4,5% (nie mniej niż 10zł) prowizji za wypłatę za bankomatu za granicą. Otrzymujemy 170,22 PLN. Taką kwotą zostanie obciążony rachunek karty.

Przykład czwarty – Bank Zachodni WBK, Konto Godne Polecenia, karta MasterCard Omni.
Najpierw 1000 CZK przeliczamy na EUR (walutę rozliczeniową karty) według kursu organizacji MasterCard. Po przeliczeniu otrzymujemy kwote 37,01 EUR. Teraz przeliczamy euro na PLN (bo Konto Godne Polecenia prowadzone jest w złotówkach) według kursu BZ WBK. Po przeliczeniu otrzymujemy 164,79 PLN. Do tego doliczamy 2,8% marży za przewalutowanie. Otrzymujemy kwotę 169,4 PLN. Na koniec doliczamy opłatę za wypłatę z bankomatu w wysokości 10zł, więc nasze przykładowe konto zostanie obciążone kwotą 179,01.

Przykład piąty – Bank PKO BP, Konto za Zero, karta debetowa VISA.
Najpierw 1000 CZK przeliczamy na EUR (walutę rozliczeniową karty) według kursu organizacji VISA. Po przeliczeniu otrzymujemy kwotę 37,25 EUR. Teraz przeliczamy euro na PLN (bo Konto za Zero prowadzone jest w złotówkach) według kursu banku PKO BP. Po przeliczeniu otrzymujemy kwotę 164,65 PLN. Do tego doliczamy 3,5% marży za przewalutowanie. Otrzymujemy 170,41 PLN. Do tego opłata za wypłatę z bankomatu w wysokości 10zł, więc nasze przykładowe konto zostanie obciążone kwotą 180,41.

Przykład szósty – ING Bank Śląski, Konto Direct, karta debetowa VISA.
Najpierw 1000 CZK przeliczamy na PLN (walutę rozliczeniową karty) według kursu organizacji VISA. Po przeliczeniu otrzymujemy 160,22 PLN. Do tego doliczamy 3% marży za przewalutowanie. Otrzymujemy 165,02 PLN. Do tego opłata za wypłatę z bankomatu w wysokości 6%, więc nasze przykładowe konto zostanie obciążone kwotą 174,92.

Przykład siódmy – kantor
W dniu 22.08.2016 średni kurs w kantorze (wg. portalu kantory.pl) wynosił 0,1650, co za 1000 CZK daje 165 zł.

Przykład ósmy – wypłata z bankomatu z użyciem DCC
DCC czyli Dynamic Currency Conversion to usługa pozwalająca na obciążenie rachunku bezpośrednio w PLN, bez względu na pierwotną walutę transakcji. W ramach DCC w dniu 22 sierpnia 2016 Komerční banka oferowała korony po 0,1761. Nie trudno policzyć, że za 1000 CZK zapłaciłbym 176,15 PLN.

Z przewalutowaniem czy z DCC, wybór należy do ciebie. DCC w większości przypadków jest droższe, jednak masz 100% jaka kwotą zostanie obciążony twój rachunek.
Z przewalutowaniem czy z DCC, wybór należy do ciebie. DCC w większości przypadków jest droższe, jednak masz 100% jaka kwotą zostanie obciążony twój rachunek.

Jak widzisz, zakup waluty w kantorze jest tylko minimalnie tańszy od wypłaty z bankomatu, więc tak naprawdę korzyści są żadne. Wożenie ze sobą dużych sum pieniędzy nie jest ani rozsądne, ani bezpieczne. Jeśli padniesz ofiarą kradzieży, gotówki raczej nie odzyskasz, a kartę po prostu zablokujesz w banku minimalizując straty. Także kupowanie waluty na zapas nie jest dobrym pomysłem, bo po powrocie do Polski albo trafi, być może na bardzo długo, do szuflady, albo sprzedasz ją, najpewniej ze startą.

Jeśli twój bank nie pobiera opłat za wypłatę z zagranicznego bankomatu, nie kupuj koron w kantorze – wypłacaj korony w Czechach, często, za każdym razem nie więcej niż potrzebujesz. W ten sposób unikniesz sytuacji, gdy na koniec wyjazdu zostanie ci waluta, której już nie wykorzystasz. Wydawanie kasy na siłę, byle tylko coś z nią zrobić, to czysta strata podobnie jak odsprzedaż zbędnych koron po powrocie do Polski.
Jeśli twój bank nalicza słone prowizje za każdą wypłatę, część koron kup w kantorze, a pozostałą część wypłać na miejscu z bankomatu, gdy skończą ci się środki przywiezione z Polski. Tak będzie zwyczajnie bezpieczniej.

Świetna opcja podczas wypłacania większych kwot - ty wybierasz, jakie nominały chcesz dostać.
Świetna opcja podczas wypłacania większych kwot – ty wybierasz, jakie nominały chcesz dostać.

Jeśli jesteś posiadaczem konta w innym banku niż wyżej wymienione, a chciałbyś policzyć ile będzie kosztowała wypłata koron twoją kartą to mam dla ciebie dwie wskazówki. Informacje o walucie rozliczeniowej karty znajdziesz w regulaminie wydawania i użytkowania kart płatniczych twojego banku. Informacje o marży pobieranej za przewalutowanie i koszcie wypłaty z bankomatu znajdziesz w Taryfie Opłat i Prowizji. Oba dokumenty powinny być dostępne na stronach internetowych twojego banku oraz w oddziale. Kursy walut stosowane przez VISA znajdziesz tutaj, a przez organizację MasterCard tutaj.

Jeśli w dalszym ciągu nie wiesz jak się zabrać do tych obliczeń, pozostaw w komentarzu nazwę banku, rodzaj konta i karty, postaram się pomóc.

 

36 myśli w temacie “Gdzie najtaniej kupić korony czeskie

 1. Tak wyszło… Nie mam konta w mBanku i przez to wyleciał mi z głowy. Na początku maja opublikuję nowe zestawienie, w którym będą ujętę wszystkie banki prowadzące powyżej 500 tys. kont. Więc zaparaszam za 2 – 3 tygodnie. Z ciekawości, jakiego konta i karty używasz?

  Polubienie

  1. Właśnie wybieram się do Czech. Zrobiłam małe rozeznanie w aktualnej ofercie mBanku, jako tego w którym posiadam konto z którego korzystam. I oto ciekawostka – dostępne jest konto walutowe w CZK, które możliwe jest do podpięcia do karty wielowalutowej. Przy eKoncie osobistym istnieje możliwość wykonania trzech wypłat z bankomatu zagranicznego bez opłat. Czy zatem dobrze rozumiem, że jedyne koszty z jakimi powinnam się liczyć to ewentualne opłaty związane z wypłatą z danej sieci bankomatów w Czechach?

   Polubienie

 2. Pobieranie pieniędzy „na styk” ma sens w przypadku osób, które w Czechach goszczą rzadko. Jeśli ktoś jeździ tam regularnie albo chociażby mieszka w południowej część kraju, to raczej nie ma ryzyka, iż pieniądze mu „przepadną” albo je wymieni w kantorze, bo prędzej czy później się przydadzą

  Polubienie

   1. Niby tak… ale czy jak komuś zostanie euro z wakacji to od razu po powrocie wymienia je w kantorze?

    Ja np. mam konto w banku Millennium, ale inne niż tu podane. I każdorazowa wypłata z bankomatu za granicą kosztuje mnie 9 złotych. Sam się na to zgodziłem, bo wolę mieć w Polsce wszystko za darmo, a za granicą jednak korzystam głównie z gotówki. Bardziej potrafię wtedy kontrolować wydatki 🙂

    Polubienie

    1. EUR to inna sprawa, bo jest walutą uniwersalną. Jeśli ktoś jeździ na urlop 1-2 do roku, a takich osób jest zdecydowana większość, i w dodatku lubią poznawać różne kraje, to pakowanie się w lokalne waluty typu korony, forinty czy inne funty mija się z celem. Ja na przykład mam słoweńskie tolary za kilkaset złotych – zostały mi „na następny raz”, który nastąpił po pięciu latach i wprowadzeniu EUR. Owszem mogę je sobie wymienić, w jednym oddziale banku narodowego w Ljubljanie. Może kiedyś… Gdybym tak zliczył wszystkie resztówki dziwnych walut które mi zostały, to spokojnie bym zebrał jakieś 1,5 tys. zł. Faktycznie interes życia. Od kontroli wydatków to są karty do konta i aplikacja na smartfona. Po każdej transakcji dostaję powiadomienie i dokładnie wiem ile mam.

     Polubienie

 3. Akurat wożenie ze sobą większej ilości gotówki po kraju, gdzie jest dużo bankomatów, to dość niemądry pomysł. Jak nocuje po hostelach, w wieloosobowych pokojach, to odpada mi problem, że ktoś mi w nocy kasę zwinie.

  Polubienie

 4. @pudelek „konto 360” też jest za darmo, wystarczy comiesięczny wpływ na 1000 i jedna płatność kartą, co dla pracującej osoby nie jest problemem.

  Za granicą jeszcze nie płaciłem kartą ale pora zmienić zwyczaje, bo jak widzę nie jest to takie drogie. Z drugiej strony te pare ojro w kieszeni też warto mieć jak karta nie przejdzie albo maszynka zepsuta.

  Polubienie

 5. Witam, jadę niedługo do Pragi na jeden dzień, dużo raczej tam nie wydam. Oprócz kart VISA i MC w PLN mam jeszcze kartę MC w USD od T-Mobile Usługi Bankowe oraz kartę w Euro z kantoru walutowego Aliora. Rozumiem, że najbardziej opłacalne będzie wypłacanie koron w bankomatach na miejscu? Jeśli tak to którą z tych kart najlepiej użyć i jak wygląda taka wypłata? Trzeba szukać jakichś specjalnych bankomatów i coś tam wybierać po czesku?

  Polubienie

  1. W Czechach nie opłaca się używać żadnych kart wydanych przez Alior bank czy T-Mobile UB ze względu na złodziejskie kursy walut stosowane przez ten bank oraz bardzo wysoką prowizję za przewalutowanie. W związku z taką polityką cenową Alior bank, transakcja w wykonanna w koronach czeskich jest droższa o kilkanaście procent od płatności gotówką lub kartą innego banku.
   Co do bankomatów, wszystkie czeskie bankomaty akceputują karty VISA i MasterCard, menu jest standarowe, dostępne także po angielsku czy niemiecku więc wypłata wygląda dokładnie tak samo jak w bankmatach w Polsce.

   Polubienie

   1. To co polecasz w takim wypadku? Karty w PLN mam w Nest Banku i BNP Paribas. Jak mam zapłacić np. za jakieś piwo czy obiad na mieście?

    Polubienie

    1. Policzmy dla przykładowej płatności na 500 CZK:
     Nestbank – 3% opłaty za przewalutowanie, transakcje rozliczane bezpośrednio z waluty na PLN po kursie VISA; 500 CZK = 85,27 PLN
     BNP Paribas – brak opłaty za przewalutowanie, transakcje rozliczane z waluty na EUR po kursie MasterCard i potem na PLN po kursie banku; 500 CZK = 85,20 PLN
     Alior (w tym T-Mobile UB) – brak opłaty za przewalutowanie, transakcje rozliczane z waluty na USD po kursie Mastercard i potem na PLN po kursie banku; 500 CZK = 87,74 PLN

     Między Nest i BNP różnica jest niewielka. Alior swoją darmowość rekompensuje złodziejskimi kursami walut.

     Polubienie

     1. Pozostała jeszcze kwestia opłat za wypłate z bankomatów za granicą. Z tego co widzę Nest liczy sobie 5zł od każdej wypłaty, a w Parabisie o ile dobrze patrzę jest 0zł, ale tylko w bankomatach podmiotów z grupy BNP Paribas ( nie mam pojęcia które to są).

      Polubienie

     2. To chyba najtaniej wyjdzie kartą Aliora w EURO, bo pierwsza wypłata w miesiącu w zagranicznym bankomacie jest za darmo. Tylko czy nie za dużo będzie tych wszystkich przewalutowań z Euro?

      Polubienie

     3. Ok czyli najtaniej w sumie wyjdzie T-Mobile w USD, bo wszystkie wypłaty z bankomatów są darmowe i będę mógł wypłacać tyle ile potrzebuję w danej chwili a nie na zapas. Dzięki za pomoc.

      Polubienie

   2. Jestes osoba absolutnie nie zorietowana w ofercie kart platniczych Alior Kantor. Jest to najlepszy kantor z najmniejszym spreadem. Posiadanie karty w euro pozwala placic z jednym przewalutowanie z koron czeskich na euro tylko. Za pierwsza w miesiacu wyplate z bankomatu za granica 0zl za kolejne juz 9zl. ale bez dwukrotnego przewalutowania na euro i potem na zlotowki.

    Polubienie

    1. Tak bardzo nieprawda. Po pierwsze: zdecydowanie lepsze kursy oferują Revolut, Igoria, Curve czy TransferWise. Po drugie: Revolut nie pobiera żadnych opłat za wypłaty z zagranicznych bankomatów do kwoty 150 euro miesięcznie. Po przekroczeniu tej kwoty nalicza 2,5%. Lepsza jest też Igoria, która liczy sobie jedynie 5 zł za wypłatę.
     Po trzecie: zgodnie z regulaminem kart płatniczych Alior Bank punkt 10.4 podpunkt 4 cytuję: „W przypadku Kart Mastercard Operacje w innej walucie niż PLN dokonywane przy użyciu Kart ze znakiem Mastercard: z walut innych niż EUR, USD i GBP przeliczane są na USD według kursu Mastercard i zasad stosowanych przez tę organizację, a następnie przeliczane przez Bank na PLN (jeżeli waluta Rachunku jest inna niż USD) a następnie na walutę Rachunku po kursie kupna/sprzedaży dewiz obowiązującym w Banku w dniu rozliczenia Operacji przez Bank zgodnie z zasadą, że kurs sprzedaży dewiz stosuje się dla rozliczeń transakcji obciążeniowych a kurs kupna dewiz stosuje się dla rozliczeń transakcji uznaniowych (za wyjątkiem wycofania Operacji, o którym mowa w ust. 10.12). W związku z czym zapłacenie w Czechach kartą Alior Kantor EUR skutkuje przeliczeniem CZK na USD a następnie na EUR. Bezsens kompletny.
     W związku z powyższym Alior Kantor sucks w kwestii płatności w Czechach. A w kwestii obsługi klienta Alior Bank sucks we wszystkich możliwych kategoriach. I tyle w temacie.

     Polubienie

 6. Witam . Mam pytanie . Posiadamy konto euro w Niemczech i zastanawiam się czy zabrać kartę płatniczą, gotówkę
  do Czech czy sprzedać euro w Polsce i w kantorze kupić korony?

  Polubienie

 7. Witam,wybieram się pod koniec kwietnia z siostrą do Pragi na 3 dni i właśnie szukając informacji o płatnościach w Czechach trafiłam na Twojego bloga. Ja mam tylko konto w Nest banku, i tak zastanawiam się, czy jest jakaś różnica jakbym wybrała pieniądze z bankomatu już w Czechach, czy też jakbym płaciła kartą bez wybierania gotówki (o ile to w ogóle możliwe). Nadmienię, że jestem biednym studentem i kwestia pieniędzy ma dla mnie spore znaczenie 😄 Z góry dziękuję za odpowiedź!

  Polubienie

  1. Przy płatności kartą Twój bank doliczy Ci 3% za przewalutowanie transakcji. Przy wypłacie gotówki z bankomatu bank doliczy ci 3% za przewalutowanie transakcji oraz 5 zł za każdą wypłatę z bankomatu. W Pradze kartą możesz płacić za bilety komunikacji miejskiej, w supermarketach, w większości knajp i barów szybkiej obsługi więc da radę przeżyć z minimalną ilością gotówki. Jeśli planujesz zwiedzać muzea itp. sprawdź na ich stronach internetowych ceny biletów i metody płatności (część akceptuje karty). Jeśli dobrze rozplanujesz budżet to spokojnie poprzestaniesz na jednej wypłacie z bankomatu.

   Polubienie

 8. Cześć, chciałabym się upewnić czy w bankomacie w Czechach będę mogla wypłacić euro jeśli mam kartę tzw multi-walutowa ( Eurobank takowe wprowadził) i przypięte do niej konto w euro – wtedy bank nie powinien nic przewalutowywac?

  Polubienie

 9. Chciałbym podzielić się moim doświadczeniem ze stycznia.
  Wypłaciłem dwukrotnie 1000 koron z dwóch różnych bankomatów w Libercu i Harrachovie (nie pamiętam nazw). Sam mam konto w PKO (PKO Konto Dla Młodych). Zapłaciłem 171,25 PLN przy kursie kupna PKO wtedy: 0.1675 PLN i 172,03 PLN przy kursie kupna PKO: 0,1674. Przy braku prowizji za wypłatę w bankomacie za granicą (na www banku piszą, że dla tego typu konta nie ma prowizji), daje nam to wartość 1 korony: 0,1713 PLN i 0,1720 PLN. Być może ta różnica w kursach wynika z przeliczania koron na Euro i Euro na złote, czego nie robiłem przy tych szybkich kalkulacjach. W każdym razie na 1000 koron teoretycznie straciłem ok. 4-5 zł względem kursu PKO. Jutro wyjeżdżam do Pragi i postanowiłem wypłacić korony z bankomatu na miejscu, bo w kantorach w moim mieście (Poznań) najlepszy kurs jaki mi oferowano za 5k koron to 0,175 PLN przy kursie sprzedaży PKO 0.171. Wydaje mi się, że wypłacając w Czechach zapłacę najprawdopodobniej niewiele różną sumę od tej z kantoru. Zobaczymy.

  Pozdrawiam!

  Polubienie

 10. Kantor Aliora ma teraz możliwość założenia konta w wielu walutach m.in. CZK. Czy jeśli na koncie w Aliorze Kantor będę miał konto w CZK i gotówkę w tej walucie plus kartę multiwalutową to wypłata w bankomacie będzie bez tych wszystkich przewalutowań itp. tylko bezpośrednio ściągnie mi korony z konta? Zakładamy że nie korzystamy z Euronetu 🙂

  Polubienie

A Ty co o tym sądzisz? Podziel się opinią i skomentuj!

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.