Komunikacja miejska w Pradze – ceny biletów

Praga posiada bardzo sprawny system publicznego transportu. Co ważne, komunikacja miejska w Pradze jest tania, kursy częste i punktualne, a tabor w całkiem niezłym stanie. Obowiązuje taryfa czasowa oraz podział na strefy.

Ceny biletów w Pradze (stan na 02.04.2017)
Bilet 30 minutowy – 24 Kč ok. 4,35 zł
Bilet 90 minutowy – 32 Kč ok. 5,15 zł
Bilet 24 godzinny – 110 Kč 17,71 zł
Bilet 72 godzinny – 310 Kč 49,91 zł
Bilet miesięczny – 510 Kč 82,12 zł

Pełną taryfę znajdziesz tutaj.

Ponieważ w Pradze funkcjonuje zintegrowany system transportu, bilet ważny jest w metrze, tramwajach, autobusach, a także w kolejce linowej na wzgórze Petřín oraz w autobusach podmiejskich i pociągach podmiejskich „S“ w granicach miasta. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części tekstu.

Bilet komunikacji praskiej kupiony w automacie. Ważne: przed pierwszą jazdą należy go skasować!
Bilet komunikacji praskiej kupiony w automacie. Ważne: przed pierwszą jazdą musisz go skasować!

Gdzie kupić bilety w Pradze?
Najwygodniej w automacie. Automaty biletowe w Pradze znajdziesz na każdej stacji metra oraz przy wielu (naprawdę wielu) przystankach tramwajowych czy autobusowych. W większości biletomatów można płacić tylko bilonem, jednak coraz częściej można spotkać maszyny akceptujące zbliżeniowe karty Visa i MasterCard. Obecnie, w ramach pilotażu, w wybranych tramwajach instalowane są bieletomaty w których można kupić bilet tylko za pomocą karty płatniczej. Takie urządzenia spotkasz np. we wszystkich wozach kursujących na linii #18. Bilety można kupić też w kasach na niektórych stacjach metra oraz kioskach.

Nowe biletomaty, w których zapłacisz bilonem i kartą dość szybko wypierają starsze maszyny.
Nowe biletomaty, w których zapłacisz bilonem i kartą dość szybko wypierają starsze maszyny.
Kompaktowy biletomat zamontowany w ramach testu w jednym z tramwajów. Płatność tylko kartą zbliżeniową, biletu nie trzeba kasować. Wozy z zainstalowanymi biletomatami są wyraźnie oznaczone.
Kompaktowy biletomat zamontowany w ramach testu w jednym z tramwajów. Płatność tylko kartą zbliżeniową, biletu nie trzeba kasować. Wozy z zainstalowanymi biletomatami są wyraźnie oznaczone.

Strefy
Na terenie Pragi wyznaczono trzy strefy taryfowe P, 0, B. Jednak nie musisz się tym przejmować, bo wszystkie bilety papierowe ważne są w obrębie tych trzech stref.

Pociągi podmiejskie
Praga posiada bardzo rozbudowaną sieć kolejową. W obrębie miasta funkcjonuje blisko 50 stacji, obsługiwanych przez liczne pociągi podmiejskie. Pociągi w których obowiązują bilety komunikacji miejskiej oznaczone są literą S oraz numerem linii np. S5, S72 itp.

Schemat połączeń kolejowych w ramach praskiego transportu zintegrowanego.
Schemat połączeń kolejowych w ramach praskiego transportu zintegrowanego. Biała część to strefy w których możesz jeździć „eskami” na biletach komunikacji miejskiej. Dużą mapę znajdziesz tutaj, oraz na większości przystanków w Pradze.
Dzięki "eskom" można byłyskawicznie dojechać nie tylko na praskie przedmieścia.
Dzięki „eskom” można byłyskawicznie dojechać nie tylko na praskie przedmieścia.

Autobusy podmiejskie
Kursują z reguły na obrzeżach miasta. Rozpoznasz je po numerach zaczynających się od cyfr 3 i 6. W autobusach podmiejskich w granicach miasta Praga obowiązują bilety komunikacji miejskiej. Jeśli wybierasz się nieco dalej, za przejazd możesz zapłacić bezpośrednio u kierowcy. Ważne, aby pokazać bilet miejski – wtedy zapłacisz jedynie za odcinek od granic miasta do przystanku docelowego, a nie za całą trasę.

 

 

Reklamy

17 thoughts on “Komunikacja miejska w Pradze – ceny biletów

 1. Witam,
  Mam rozumieć, że bilet 24 godzinny skasowany np. o 12.00 w południe jest ważny do południa dnia kolejnego, czy może ważność kończy się o północy tego dnia w którym został skasowany?

  Polubienie

  1. Bilet ważny jest przez 24 godziny od momentu skasowania. Można go skasować o 23.59 1-go lipca i będzie ważny do 23.58 2-go lipca. Przy czy bilety kupowane w automatach też trzeba skasować w kasowniku, mimo, że jest na nich nadrukowana data i godzina zakupu. Liczy się tylko stempel z kasownika.

   Polubienie

  1. Dzieci do 6-go roku życia jeżdżą w Pradze komunikacją miejską za darmo. Nie są wymagane dokumenty potwierdzające wiek dziecka, wystarczy oświadczenie opiekuna.
   Dzieciom od 6 – 15 roku życia przysługują bilety ulgowe: 55 Kč za bilet na 24 godziny; 16 Kč za bilet 90 minut; 12 Kč za bilet 30 minut. Przy czym w przypadku dziecka powyżej 10-go roku życia wymagany jest dokument potwierdzający wiek.
   Dlatego w tym konkretnym przypadku wystarczy kupić 2 bilety za 55 Kč. Pierwszy kasujemy od razu, drugi po upływie 24 h od skasowania pierwszego.

   Polubienie

 2. Widzialem na cenniku na przystanku bilety 15 min. za 12 koron. Tego biletu juz nie widzialem na cenniku w tramwaju i do wyboru w automacie biletowym. Obowiazuje taki bilet w Pradze?

  Polubienie

    1. Według mnie praskie blokowiska są dość bezpieczne. Parę razy parkowałem na osiedlach, w różnych częściach Pragi, po 7 – 10 dni i nikt mi auta nie zniszczył. Ważne, żeby samochód zaparkować prawidłowo – blokowanie alejek czy parkowanie na trawniku, tak popularne u nas, kończy się mandatem lub odholowaniem auta. Czesi mają bzika na tym punkcie i zaraz dzwonią na policję, a ta działa bardzo sprawnie.

     Polubienie

A Ty co o tym sądzisz? Podziel się opinią i skomentuj!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s