Wieże widokowe w Czechach – Stezka v oblacích, Dolní Morava

Skywalk vel Ścieżka w obłokach to chyba najbardziej kontrowersyjna atrakcja turystyczna w Czechach. Oddana do użytku blisko rok temu, wieża widokowa w czeskiej części masywu Śnieżnika, budzi skrajne emocje. Jedni są zachwyceni, inni narzekają na zbyt dużą ingerencję w naturę i krajobraz. Nie zmienia to faktu, że niezwykła konstrukcja cieszy się ogromną popularnością, a turystów nie odstraszają nawet dość wysokie, jak na Czechy, ceny biletów.

Lokalizacja
GPS
Konstrukcja
Wysokość
Widok
Dostępność
Cena biletu xx,- KČ dorośli; xx,- KČ dzieci od 6 do 15 lat; dzieci do 6 lat wstęp wolny
Informacje oficjalna strona internetowa ,

Wieżę widokową Stezka v oblacích wybudowano na zboczu góry Slamik, w bliskim sąsiedztwie górnej stacji kolejki krzesełkowej Śnieżnik. Stalowo-drewniana konstrukcja wznosi się na ponad 55m i jest dobrze widoczna z odległości kilku kilometrów. Konstrukcja nie przypomina klasycznych wież widokowych. Mnie kojarzy się bardziej z gigantycznym kokonem. I jest tak brzydka, że… aż ładna. A tak naprawdę uroda Ścieżki jest tak zmienna, jak pogoda w górach. Wszystko zależy od tego, pod jakim kątem popatrzymy na nieregularną konstrukcję i jak zostanie oświetlona. Wieża składa się ze spiralnego pomostu zawieszonego na gigantycznych wspornikach. Całość zwieńczona jest tarasem widokowym. Pomost jest szeroki i pnie się do góry pod niewielkim nachyleniem, więc atrakcja dostępna jest także dla niepełnosprawnych na wózkach oraz rodziców z małymi dziećmi.

Stezka v oblacích
Według niektórych, zbudowanie Ścieżki było złym pomysłem. Konstrukcja podobno nieodwracalnie zeszpeciła krajobraz. Nie zgadzam się z tym. Gdy patrzę na te zdjęcie, bardziej przeszkadzają mi te słupy elektryczne, niż wieża widoczna w tle. Z resztą wieże obserwacyjne na szczytach gór buduje się od wieków, więc w czym problem. A, że duża? No duża. Ale ładna. Na całe szczęście Czesi nie zdecydowali się na zbudowanie potworka w stylu naszej wieży na Szyndzielni. BTW, ilość przygotowanych armatek śniegowych gwarantuje, że sezon narciarski będzie udany.
Stezka v oblacích
Widok od strony stacji kolejki krzesełkowej.
Stezka v oblacích
Konstrukcja sama w sobie jest ładna. Zbudowaną z z drewna i stali, przy czym w oczy rzuca się te pierwsze. Ładny, naturalny materiał. Między dwom pomostami zawieszono siatkowy tunel, dla głodnych mocnych wrażeń. Choć tunel wygląda na ciasny, mieszczą się w dorośli.
Stezka v oblacích
Słynna zjeżdżalnia. Nie mam pojęcia czemu w wielu źródłach piszą, że jest przeźroczysta… Nachylona jest pod dość łagodnym kątem, więc na jakieś mega wstrząsające przeżycia raczej nie ma co liczyć.
Stezka v oblacích
Duża przestrzeń między poszczególnym pomostami potęguje wrażenie… lewitacji. Przy gorszej pogodzie faktycznie można liczyć na spacer w chmurach. Ale i to ma swój urok.
Stezka v oblacích
Na szczycie platforma obserwacyjna.
Stezka v oblacích
Z częściowo przeźroczystą podłogą. W praktyce wygląda to znacznie mniej niewinnie niż na zdjęciu. W końcu jesteśmy jakieś 70 – 80 m nad ziemią, bo taras wystaje poza zbocze.
Stezka v oblacích
A tak to wygląda z ziemi.
Stezka v oblacích
Na szczęście w górach pogoda jest bardzo zmienna, więc co kilka chwil można było podziwiać panoramę.
Stezka v oblacích
A góry najładniejsze są jesienią, i nikt mnie nie przekona, że jest inaczej.

Stezka v oblacích w liczbach
Wieża ma 58,5m wysokości.
Zbudowaną ją na wysokości 1116 m n.p.m.
Kosztowała blisko 100 mln koron.
Na wieży zamontowano długą na 101 m zjeżdżalnię.
Długość pomostu wynosi 750 metrów.
Do budowy zużyto 380 ton stali i 550 m3 modrzewiowego drewna
Na wieżę może wejść jednocześnie 4000 osób.

Ceny biletów
Wstęp na wieżę kosztuje 200 koron; wstęp na wieżę + kolejka krzesełkowa 350 koron. Ceny biletów rodzinnych (2 dorosłych + max. 3 dzieci) wynoszą odpowiednio 500 koron lub 790 koron. Zjazd zjeżdżalnią – 1 jazda 50 koron, 5 jazd 200 koron. Bilety można kupić w kasach przy dolnej stacji kolejki krzesełkowej lub bezpośrednio przy wejściu na Ścieżkę. Na wieży niestety nie ma możliwości zapłacenia za zjazd zjeżdżalnią, kto się nie zdecyduje przed wejściem, ten nie pojedzie. Za bilety można zapłacić kartą.

Advertisements

One thought on “Wieże widokowe w Czechach – Stezka v oblacích, Dolní Morava

Skomentuj!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s