Pięć najbardziej przereklamowanych atrakcji turystycznych w Pradze

Praga bez wątpienia jest ciekawym miastem. Oferuje turystom wiele, bardzo różnorodnych, atrakcji. Niestety, niektóre z nich stały się tak popularne, że aż obciachowe. Można je porównać do dziecięcych chorób zakaźnych – każdy musi je przejść. Poniżej znajdziesz pięć z nich. Miejsca, które w Pradze wypada odwiedzić, jednak nie koniecznie trzeba się tym tak bardzo chwalić.

Mosta Karola – Karlův most

Najbardziej oblegany praski zabytek. Co roku rozdeptują go setki tysięcy turystów. A rzeźby, które go zdobią, są tak wygłaskane, że jest to aż obsceniczne. W naturze most nie powala architekturą, i w co najmniej kilku europejskich miastach może znaleźć ciekawsze, choć bez wątpienia młodsze. W dodatku zdobiące go rzeźby to repliki – oryginały znajdują się w muzeum. Liczysz na romantyczny spacer i kontemplowanie praskiej panoramy? No to się zdziwisz. Most Karola od bladego świtu do ciemnej nocy jest oblężony przez turystów. Ustaw się w kolejce i krocz w pochodzie od rzeźby do rzeźby. Przy każdej oczywiście zrób obowiązkowe selfie. Gratulacje! Właśnie wygrałeś pierwszą nagrodę na najbardziej obciachowe zdjęcie roku!

Praga Most Karola
Praga Most Karola
Praga Most Karola
Praga Most Karola

Orloj, praski zegar astronomiczny – Staroměstský orloj

Jeden z najbardziej znanych zegarów astronomicznych na świecie. Składa się z trzech części – astronomicznej, właściwego zegara oraz czegoś w rodzaju teatrzyku z figurkami apostołów, Śmiercią, Marnością i Chciwością. Jest ładny i zdecydowanie warto go obejrzeć. Nie mniej jednak, nie potrafię zrozumieć ludzi, którzy potrafią spędzić pod zegarem kilkadziesiąt minut, w oczekiwaniu na teatrzyk. Wierz mi, że bez względu na to, co zobaczysz, będziesz bardzo rozczarowany. Tak więc Olroj, jak najbardziej – jedynak tylko przy okazji oglądania innych miejsc w centrum Pragi.

Praga - Orloj
Praga – Orloj

Plac Wacława – Václavské náměstí

Rozumiem czemu ten plac jest tak ważny dla Czechów. Jednak nie mam pojęcia, czemu jest tak bardzo popularny wśród turystów. Nie zrozum mnie źle, miejsce nie jest brzydkie, jednak niczym specjalnym też się nie wyróżnia. W Pradze znajdziesz wiele miejsc bardziej uroczych. W dodatku jest masakrycznie zadeptany przez turystów. Można odnieść wrażanie, że na placu non stop trwa jakaś manifestacja lub inna zbiorowa impreza. Nic bardziej mylnego – to tylko turyści, w ścisku i tłoku pętający się bezmyślnie po placu. I nie daj sobie wmówić, że na Václaváku zjesz coś dobrego. 99% restauracji serwuje mocno przeciętną kuchnię. Nie muszą się starać, bo bazują na jednorazowym kliencie.

Tańczący dom – Tančící dům

No i znowu – jeden z najbardziej znanych budynków Pragi. Odwiedzają go tłumy, zwłaszcza od momentu otworzenia tarasu widokowego na dachu. We mnie ten budynek budzi różne uczucia, ale z całą pewnością nie zachwyt. Uważam, że jest brzydki i kompletnie nie pasuje do okolicy. W dodatku jest wykonany z dość tandetnych materiałów. Jestem pewien, że gdyby autorem projektu był jakiś Honza Zeman z Adamova na Hanie, a nie Frank Gehry, zaraz by się odezwały głosy, że budynek szpeci miasto. No, ale znane nazwisko czyni cuda. Podobnie, choć na znacznie większą skalę umoczyła Warszawa, zgadzając się na Żagiel Liebskinda. Na wizualizacjach budynek wyglądał zjawiskowo, w rzeczywistości skończyło się na paskudnym klocu, co wygląda niczym przysłowiowe pół dupy z za krzaka.

Praga Tańczący Dom
Praga Tańczący Dom
Praga Tańczący Dom
Praga Tańczący Dom

Fontanna Křižková

Jeśli ktoś urządziłby konkurs na najbardziej jarmarczną atrakcję turystyczną, to Fontanna Křižková zajęłaby jedno z pierwszych miejsc. Liczy sobie ponad sto lat, jednak podczas renowacji w 1991 roku wyposażoną ja dodatkowo w kolorowe reflektory i głośniki. Od tego momentu nie tylko tryska wodą, a dodatkowo świeci i gra. Jest to typowy turystyczny samograj do zarabiania kasy – tak, za udział w „przedstawieniu” musisz zapłacić 230 Kč. Fontannę, jak i inne budowle znajdujące się na terenach wystawowych naprawdę warto zobaczyć. Jednak płacenie za spektakl, to już zupełnie inna sprawa.

20161015_161026

5 myśli w temacie “Pięć najbardziej przereklamowanych atrakcji turystycznych w Pradze

  1. He he, sama prawda. Zapomniałeś napisać, że do centrum Pragi nie ma wstępu bez kijka do selfie :-p. Lubię Pragę ale ilość turystów mnie odstrasza. No i co kto ze znajomych stamtąd wróci, to na zdjęciach ma tylko Tańczący Dom, Olroj i Most Karola. A tam tyle do zwiedzania.

    Polubienie

  2. Zawsze, bliskim, znajomym i nieznajomym polecam alternatywną trasę po Pradze, oni jednak zwykle chcą się „poocierać” na Moście Karola 😉

    Polubienie

A Ty co o tym sądzisz? Podziel się opinią i skomentuj!

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.