Na co uważać wybierając hotel w Pradze

Czeska Praga, jak każde miasto przyjazne turystom, oferuje tysiące miejsc noclegowych. W różnym standardzie, w różnych cenach. Noclegi w Pradze znajdziesz wszędzie, od małych rodzinnych pensjonatów, przez akademiki i hostele, na drogich hotelach kończąc. Jednak, jak w każdym mieście nastawionym na turystów, można znaleźć noclegi lepsze i gorsze. Oto mały poradnik, czego unikać rezerwując hotel w Pradze. Wszystkie opisane błędy udało mi się popełnić osobiście. Ty już nie musisz.

Po pierwsze przyjmij do wiadomości, że Praga jest miastem oblężonym przez turystów. Więc szansa, że pokoje w przyzwoitym hotelu będą stały puste jest równa zeru. Nie zostawiaj więc rezerwacji na ostatnią chwilę i nie licz zbytnio na oferty last minute. Pamiętaj też o różnicach językowych! Czeski květen to nasz maj! Wierz mi, że sytuacja kiedy podczas próby meldunku recepcjonistka uświadamia ci, że pokój owszem, masz zarezerwowany, ale dopiero za miesiąc, nie należy do przyjemnych.

Po drugie zrozum, że w mieście przez które przewija się kilka milionów turystów rocznie, nie istnieje coś takiego jak „dobry hotel w niskiej cenie”. Jeśli cena pokoju wydaje się bardzo atrakcyjna, a lokalizacja hotelu sensowna, to musi być jakiś powód. Nie doszukuj się sensacji w stylu „krwawa masakra tępa brzytwą”. Powody będą znacznie bardziej prozaiczne. Być może w części hotelu właśnie odbywa się remont albo wymiana systemu klimatyzacji? A może na działce obok trwa uciążliwa budowa? Tego typu noclegi sprzedawane są bardzo często w serwisach zakupów grupowych.


Zobacz też: Czechy – winiety drogowe  ceny w 2017 roku.


Po trzecie unikaj tanich i średnio drogich hoteli w ścisłym centrum Pragi. Zapłacisz głównie za widok z okna (choć nie zawsze). W dodatku cena hotelowego parkingu przyprawi cię o zawrót głowy, a o parkowaniu na ulicy od razu zapomnij. A tak przy okazji, parking hotelowy nie zawsze musi znajdować się w hotelu. Dwa czy trzy razy miałem okazję poznać praskie zakamarki znaczniej dokładniej niż bym sobie tego życzył, bo parkingi ulokowano nie dość, że w pewnym oddaleniu od hotelu, to w dodatku na podwórzach-studniach, gdzieś w czeluściach miasta. Po za tym większość hoteli w centrum zajmuje stare kamienice i oferuje standard rodem z minionego systemu. Klimatyzacja, miła czysta łazienka? Zapomnij. No i weź pod uwagę, że w Pradze wiele się dzieje. Wybierając hotel w centrum licz się z hałasem z pobliskiego klubu lub rozochoconymi, drącymi pyski turystami, szwendającymi się po ulicach w środku nocy. Jeśli nie stać cię na renomowany, minimum czterogwiazdkowy hotel, zdecydowanie odpuść sobie centrum miasta.

Po czwarte unikaj wielkich, z reguły dwu- lub trzy- gwiazdkowych hoteli położonych na obrzeżach miasta, blisko autostrady. Sporo ich choćby w dzielnicy Chodov. Choć w pierwszej chwili mogą wydawać się atrakcyjne, mocno się rozczarujesz. Bo tego typu hotele są uwielbiane przez tanie biura podróży. Decydując się na taki hotel pogódź się z ciągłym hałasem, mocno wzmożonym późnym wieczorem i o poranku, kiedy setki ludzi będzie wysiadać/wsiadać do autokarów. Nie licz na to, że w godnych warunkach zjesz hotelowe śniadanie – no chyba, że lubisz gigantyczne kolejki do bufetu. Nie licz też na miłą obsługę – tego typu przybytki nastawione są na masowego, jednorazowego, mało wymagającego klienta. Indywidualny turysta dla takiego hotelu stanowi jedynie problem.

Po piąte dokładnie sprawdzaj lokalizację (niech żyje Google Street View). W ten sposób unikniesz hotelu koło lokomotywowni (pociągi naprawia się głównie w nocy), zajezdni tramwajowej (jadące jeden za drugim o czwartej rano tramwaje to mało fajne zjawisko) czy dużego węzła komunikacyjnego (przez hałas i spaliny zapomnij o otwieraniu okna). Daruj sobie hotele, obok których nie przebiega metro lub linia tramwajowa oraz przynajmniej jedna linia nocna. Sporo pensjonatów położonych jest w willowych dzielnicach, gdzie autobusy nie jeżdżą zbyt często lub pełnią jedynie rolę podwózki do tramwaju lub metra.

4 myśli w temacie “Na co uważać wybierając hotel w Pradze

  1. Moja pierwsza podróż do Pragi to wielkie fuksiarstwo – udało się ominąć niemal wszystkie ryzyka, wymienione powyżej 🙂 Barierę językową łamałem angielskim – to mi bardzo pomogło i pozwoliło uniknąć przykrych nieporozumień językowych…

    Polubienie

    1. Ja nie miałem aż tyle szczęścia i swoją pierwszą wizytę w Pradze, jeszcze w połowie lat dziewięćdziesiątych, wspominam niezbyt miło, ale z wielkim sentymentem. Na szczęście nie mam nic przeciwko nauce na błędach, nawet własnych 😉

      Polubione przez 1 osoba

A Ty co o tym sądzisz? Podziel się opinią i skomentuj!

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.