Komunikacja miejska w Ostrawie – ceny biletów


Ostrava posiada dobrze rozwinięty i tani system publicznego transportu. Autobusy, tramwaje i trolejbusy kursują często i można nimi dojechać w każdy zakątek miasta. W Ostravie obowiązuje taryfa czasowa.

Ceny biletów (normalnych) w Ostravie (stan na 11.01.2017)

Bilet 10 minutowy – 16 Kč ok. 2,60 zł
Bilet 30 minutowy (lub 45 minut w weekendy i święta) – 20 Kč ok. 3,20 zł
Bilet 60 minutowy (lub 90 minut w weekendy i święta – 30 Kč 4,80 zł
Bilet 24 godzinny – 80 Kč 12,80 zł

Komunikacja miejska w Ostravie jest bardzo prorodzinna. W czasie weekendów, świąt państwowych oraz w lipcu i sierpniu na jednym bilecie dobowym za 80 Kč może podróżować do 2 dorosłych oraz 3 dzieci. W dzień powszedni bilet dla takiej grupy kosztuje 200 Kč.

Gdzie kupić bilety komunikacji miejskiej w Ostravie?

Najwygodniej w autobusie, tramwaju czy trolejbusie. Wystarczy przyłożyć zbliżeniową kartę bankową Visa PayWave czy MasterCard PayPass do kasownika i gotowe (szczegółową instrukcję znajdziesz w dalszej części tekstu). Bilety papierowe można kupić w żółtych automatach zlokalizowanych przy wielu przystankach. Jednak pamiętaj, że automaty akceptują jedynie bilon. Bilety możesz kupić także w informacji turystycznej (wykaz punktów znajdziesz tutaj) oraz w trafikach.

Zakup biletu w pojeździe komunikacji miejskiej przy użyciu karty bankowej.

 1. Wejdź po pojazdu.
 2. Zbliż kartę do żółtego kasownika i poczekaj aż na wyświetlaczu pojawi się napis „Platebni karta evidovana”. Ze względów bezpieczeństwa trwa to nieco dłużej niż w tradycyjnym terminalu płatniczym.
 3. Wychodząc z pojazdu ponownie zbliż kartę. System na podstawie czasu przejazdu naliczy odpowiednią opłatę.

zrzut-ekranu-2017-01-11-o-14-10-08

I najlepsze na koniec – kupując w bilety w ten sposób nie musisz się zastanawiać, czy bardziej opłaca się kupić kilka biletów jednorazowych czy jeden dobowy. System po koniec dnia zliczy twoje wszystkie przejazdy i jeśli koszt biletów jednorazowych przekroczy cenę biletu dziennego, obciąży cię jak za bilet dzienny. Tak więc masz pewność, że bez względu na to ile razy jeździłeś w ciągu dnia, nigdy nie zapłacisz więcej jak 80 Kč.

Jeśli podróżujesz w grupie, pamiętaj, że każdy musi kupić swój bilet osobno, swoją kartą. W chwili obecnej nie ma możliwości jednorazowego zakupu kilku biletów za pomocą jednej karty.

Pociągi podmiejskie

Pociągi podmiejskie, a właściwie regionalne oznaczone są literą S oraz numerem linii np. S1, S4 itp. Obowiązują w nich osobne bilety CD, nawet na odcinkach w ramach miasta.

Autobusy podmiejskie / regionalne.

Główny dworzec autobusów podmiejskich i regionalnych usytuowany jest przy dworcu kolejowym Ostrava – Svinov. W autobusach tych nie są honorowane bilety komunikacji miejskiej.

 

 

 

9 myśli w temacie “Komunikacja miejska w Ostrawie – ceny biletów

 1. Przy wysiadaniu należy ponownie zbliżyć kartę jedynie wtedy, gdy podróżujesz mniej jak 10 minut. System wtedy automatycznie potrąca należność za bilet 10-minutowy (14 koron – 2 korony mniej od biletu papierowego).
  Swoją drogą dzięki wielkie za świetną promocję Czech, powinienieś otrzymać jakieś dofinansowanie z Czechtourism 😀

  Polubienie

  1. Bardzo dziękuję za miłe słowa odnośnie mojego bloga. Tym większa to radość, że wypowiedziane przez autochtona. Uważam, że Czechy są krajem, w którym można fantastycznie spędzać wolny czas. Z drugiej strony nico boli mnie fakt, że choć jesteśmy sąsiadami, to wiedza wielu Polaków na temat Czeskiej Republiki, ogranicza się do Prahy, piwa i Krecika. Myślę, że warto by było to zmienić.

   Odnośnie systemu biletowego w Ostrawie, tak, oczywiście wiem, że check out wymagany jest podczas podróży krótszych jak 10 minut, jednak na potrzeby turystów postanowiłem nie wdawać się w szczegóły – lepiej, gdy ktoś przyłoży kartę o raz za dużo, niż raz za mało. Rozwinę to w kolejnym wpisie, w którym przedstawię: portal klienta, sposób rejestracji karty i składanie reklamacji.

   Polubienie

 2. Witam,
  Wybieram się do Ostrawy pod koniec tego miesiąca i niestety nigdzie nie mogę znaleźć internetowych rozkładów jazdy. Czy takowe są gdzieś dostępne? Czy na przystankach można sprawdzić czas, jaki zajmuje przejazd między przystankami? Chciałbym oszacować ile czasu zajmie mi przejazd na dworzec główny, tak abym nie spóźniła się na pociąg do Pragi na który mam już bilet.
  Pozdrawiam

  Polubienie

A Ty co o tym sądzisz? Podziel się opinią i skomentuj!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.