Komunikacja miejska w Ostrawie – ceny biletów

Ostrava posiada dobrze rozwinięty i tani system publicznego transportu. Autobusy, tramwaje i trolejbusy kursują często i można nimi dojechać w każdy zakątek miasta. W Ostravie obowiązuje taryfa czasowa.

Ceny biletów (normalnych) w Ostravie (stan na 11.01.2017)

Bilet 10 minutowy – 16 Kč ok. 2,60 zł
Bilet 30 minutowy (lub 45 minut w weekendy i święta) – 20 Kč ok. 3,20 zł
Bilet 60 minutowy (lub 90 minut w weekendy i święta – 30 Kč 4,80 zł
Bilet 24 godzinny – 80 Kč 12,80 zł

Komunikacja miejska w Ostravie jest bardzo prorodzinna. W czasie weekendów, świąt państwowych oraz w lipcu i sierpniu na jednym bilecie dobowym za 80 Kč może podróżować do 2 dorosłych oraz 3 dzieci. W dzień powszedni bilet dla takiej grupy kosztuje 200 Kč.

Gdzie kupić bilety komunikacji miejskiej w Ostravie?

Najwygodniej w autobusie, tramwaju czy trolejbusie. Wystarczy przyłożyć zbliżeniową kartę bankową Visa PayWave czy MasterCard PayPass do kasownika i gotowe (szczegółową instrukcję znajdziesz w dalszej części tekstu). Bilety papierowe można kupić w żółtych automatach zlokalizowanych przy wielu przystankach. Jednak pamiętaj, że automaty akceptują jedynie bilon. Bilety możesz kupić także w informacji turystycznej (wykaz punktów znajdziesz tutaj) oraz w trafikach.

Zakup biletu w pojeździe komunikacji miejskiej przy użyciu karty bankowej.

 1. Wejdź po pojazdu.
 2. Zbliż kartę do żółtego kasownika i poczekaj aż na wyświetlaczu pojawi się napis „Platebni karta evidovana”. Ze względów bezpieczeństwa trwa to nieco dłużej niż w tradycyjnym terminalu płatniczym.
 3. Wychodząc z pojazdu ponownie zbliż kartę. System na podstawie czasu przejazdu naliczy odpowiednią opłatę.

zrzut-ekranu-2017-01-11-o-14-10-08

I najlepsze na koniec – kupując w bilety w ten sposób nie musisz się zastanawiać, czy bardziej opłaca się kupić kilka biletów jednorazowych czy jeden dobowy. System po koniec dnia zliczy twoje wszystkie przejazdy i jeśli koszt biletów jednorazowych przekroczy cenę biletu dziennego, obciąży cię jak za bilet dzienny. Tak więc masz pewność, że bez względu na to ile razy jeździłeś w ciągu dnia, nigdy nie zapłacisz więcej jak 80 Kč.

Jeśli podróżujesz w grupie, pamiętaj, że każdy musi kupić swój bilet osobno, swoją kartą. W chwili obecnej nie ma możliwości jednorazowego zakupu kilku biletów za pomocą jednej karty.

Pociągi podmiejskie

Pociągi podmiejskie, a właściwie regionalne oznaczone są literą S oraz numerem linii np. S1, S4 itp. Obowiązują w nich osobne bilety CD, nawet na odcinkach w ramach miasta.

Autobusy podmiejskie / regionalne.

Główny dworzec autobusów podmiejskich i regionalnych usytuowany jest przy dworcu kolejowym Ostrava – Svinov. W autobusach tych nie są honorowane bilety komunikacji miejskiej.

 

 

 

Reklamy

4 thoughts on “Komunikacja miejska w Ostrawie – ceny biletów

 1. Przy wysiadaniu należy ponownie zbliżyć kartę jedynie wtedy, gdy podróżujesz mniej jak 10 minut. System wtedy automatycznie potrąca należność za bilet 10-minutowy (14 koron – 2 korony mniej od biletu papierowego).
  Swoją drogą dzięki wielkie za świetną promocję Czech, powinienieś otrzymać jakieś dofinansowanie z Czechtourism 😀

  Polubienie

  1. Bardzo dziękuję za miłe słowa odnośnie mojego bloga. Tym większa to radość, że wypowiedziane przez autochtona. Uważam, że Czechy są krajem, w którym można fantastycznie spędzać wolny czas. Z drugiej strony nico boli mnie fakt, że choć jesteśmy sąsiadami, to wiedza wielu Polaków na temat Czeskiej Republiki, ogranicza się do Prahy, piwa i Krecika. Myślę, że warto by było to zmienić.

   Odnośnie systemu biletowego w Ostrawie, tak, oczywiście wiem, że check out wymagany jest podczas podróży krótszych jak 10 minut, jednak na potrzeby turystów postanowiłem nie wdawać się w szczegóły – lepiej, gdy ktoś przyłoży kartę o raz za dużo, niż raz za mało. Rozwinę to w kolejnym wpisie, w którym przedstawię: portal klienta, sposób rejestracji karty i składanie reklamacji.

   Polubienie

A Ty co o tym sądzisz? Podziel się opinią i skomentuj!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s