Praga mało znana – most kolejowy

Pora na kolejną nieoczywistą atrakcję Pragi. Na początek zrobimy sobie mały spacer z centrum, wzdłuż prawego brzegu Wełtawy, w kierunku Wyszehradu. Po kilkunastominutowym marszu docieramy do praskiego Podskalí, a konkretnie do miejsca zwanego Výtoň. To tu od XiV w. funkcjonowało cło, na którym pobierano opłaty za drewno spławiane Wełtawą. Co prawda z dawnej osady pozostał jedynie mały budynek, w którym dziś mieści się gościniec, ale nic się nie przejmuj, bo celem naszego spaceru jest zupełnie inna budowla – most kolejowy.

Pierwszą przeprawę kolejową na Výtoňi wybudowano w 1892 roku. Linia kolejowa przebiegająca przez jednotorowy most łączyła Dworzec Kaiser-Franz-Joseph (dzisiejszy Praha hlavní nádraží) z Dworcem Zachodnim (dzisiejszy Nádraží Praha-Smíchov). Niestety już po kilku latach okazało się, że jeden tor jest niewystarczający do obsługi coraz większego ruchu pociągów. W 1901 roku „stary” most zastąpiono nowym, szerszym, o dwóch torach oraz dwóch chodnikach dla pieszych.

Choć most sam w sobie nie jest jakimś cudem architektury, ma swój niepowtarzalny urok. Ponad stuletnia stalowa konstrukcja jest niezwykle fotogeniczna. Z chodników prowadzących wzdłuż mostu, z jednej strony rozciąga się jeden z ładniejszych widoków na Wyszehrad i kościół Świętego Piotra i Pawła, z drugiej na Zamek na Hradczanach. Most kolejowy nie jest (jeszcze) zbyt popularny wśród turystów, oblegających odległe o zaledwie parę kroków centrum miasta. Dzięki temu jest doskonałym punktem obserwacyjnym, a pobliska przystań parostatków jest dodatkową atrakcją.

20160813_155700
Widok z mostu w kierunku centrum Pragi. W tle, z lewej strony widoczny Zamek na Hradczanach.
20160813_160256
Lekko pordzewiała konstrukcja mostu ma swój specyficzny urok. Chodnik, a właściwie pomost dla pieszych wyłożony drewnianymi deskami nie budzi zaufania, jednak całość świetnie się trzyma.
20160813_161935
Widok na Wyszehrad. Z prawej strony kościół św. Piotra i Pawła
20160813_162710
Mały biały budynek to dawna siedziba cła. Dziś mieści się tam gościniec.

2 myśli w temacie “Praga mało znana – most kolejowy

  1. Cudownie 🙂 Nowe miejsce do przechadzki. Most widziałam wiele razy z Wyszehradu, ale nigdy nie pofatygowałam się, by tam do niego zejść i pokręcić się po okolicy 🙂

    Polubienie

A Ty co o tym sądzisz? Podziel się opinią i skomentuj!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.