Praga z dzieckiem – Národní technické muzeum

Národní technické muzeum to, jak dla mnie – pasjonata techniki, najfajniejsze muzeum w czeskiej Pradze.

Praskie muzeum techniki znajduje się na lewym brzegu Wełtawy, na wzgórzu Letná, więc warto wybrać się tam spacerem z centrum Pragi i przy okazji pooglądać panoramę Starego Miasta. Zajmuje duży, kilkupiętrowy budynek, więc na jego zwiedzenie trzeba poświęcić minimum 3 godziny. Doskonała opcja na zabicie czasu w mocno deszczowy dzień, gdy nie za bardzo wiadomo, co robić w Pradze w dziećmi. Choć z góry uprzedzam, że te muzeum zainteresuje raczej starsze dzieci, niż przedszkolaki.

Najbardziej spektakularnym miejscem w muzeum jest wysoka na cztery piętra sala, poświęcona transportowi. Znajdziesz tam kilka parowozów, samochody, samoloty, okazałą kolekcję rowerów i motocykli. Jednym z ciekawszych eksponatów jest Renault 21 TSE, które pełniło rolę prezydenckiej limuzyny Václava Havla.

Pozostałe ekspozycje umieszczone się w bocznych skrzydłach budynku, od piwnicy, gdzie znajduje się ekspozycja na temat górnictwa, aż po dach, gdzie znajduje się działające studio telewizyjne. Na uwagę zasługuje ogromna kolekcja urządzeń AGD oraz bardzo klimatyczna wystawa poświęcona astronomii.

Národní technické muzeum jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów, jak i szkolne wycieczki. Jednak budynek jest na tyle duży, że nie ma w nim tłoku, i można się cieszyć zwiedzaniem w spokoju. Jedynie momentami może być problem z miejscem siedzącym w muzealnym bistro. Za to toalety są na każdym piętrze. W cenie biletu wstępu nie ma opłaty za fotografowanie. Pozwolenie na robienie zdjęć kosztuje 100 Kč, bez względu na to, czy fotografuje się telefonem czy aparatem.

Jedyną wadą Narodowego Muzeum Techniki w Pradze, jest dość tradycyjny, by nie powiedzieć archaiczny, sposób prezentowania eksponatów. Jak na dzisiejsze czasy, muzeum jest mało multimedialnie i interaktywne. Królują tabliczki „nie dotykać”, a eksponaty opisane są tylko po czesku i angielsku, co biorąc pod uwagę mnogość turystów różnych nacji, nie jest wystarczające. Za to za bilet można zapłacić kartą, podobnie jak za pamiątki w muzealnym sklepie. No i na tym nowoczesność się kończy, bo zarówno bistro, jak i liczne automaty z kawą i napojami, przyjmują jedynie gotówkę.

 

Reklamy

A Ty co o tym sądzisz? Podziel się opinią i skomentuj!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s