Muzeum lotnictwa w Vyškově


Muzeum lotnictwa w Vyškově widział, przynajmniej z daleka, każdy, kto choć raz jechał autostradą z Ostravy do Brna. Bo nie da się przeoczyć rozległych terenów lotniska graniczącego z autostradą, którego cześć, zajmują stare samoloty. Jednak dla większości podróżnych na tym kontakt z muzeum się kończy – zwykle nikt nie ma czasu na przerwę w podróży, a dojechać do muzeum wcale nie jest tak łatwo. Czy warto zbaczać z drogi i zawracać sobie nim głowę?

Muzeum lotnictwa w Vyškově sprawia dość przygnębiające wrażenie – kasa w kontenerze, część eksponatów w wojskowych namiotach, na placu eksponaty w stanie dalekim od idealnego. Wygląda to raczej na cmentarzysko historii. Lwią część eksponatów stanowią maszyny wojskowe. Z resztą nie tylko samoloty i śmigłowce, także samochody do obsługi naziemnej, cysterny, transportery itp.. W muzeum zgromadzono m.in. kilkanaście modeli samolotów MiG, SU oraz helikopterów Mi. Maszyn cywilnych jest tu zaledwie kilka. Lekkie samoloty rolnicze, dwa pasażerskie IL-14 i to w zasadzie tyle. Wojskowy namiot zajmuje ekspozycje archeologiczna. Zgromadzono tam odkopane szczątki samolotów, zestrzelonych na Moravach podczas II Wojny Światowej, a także dokumenty wydobyte z wraków i elementy wyposażenia wojskowego.

Nie da się ukryć, że te muzeum jest głównie dla pasjonatów lotnictwa wojskowego. Osoba niezainteresowana tematem mocno się wynudzi. Chyba, że… lubi robić zdjęcia. Bo wdzięcznych obiektów do fotografowania jest tam całkiem sporo, a mała liczba zwiedzających sprzyja zorganizowaniu rzetelnej sesji fotograficznej. Można fotografować ze statywem, nikt nie robi problemu, ani nie żąda dodatkowych opłat.

Największą wadą muzeum jest jego położenie. Mimo, iż znajduje się bezpośrednio przy autostradzie, nie ma nań dogodnego zjazdu. Zjazdy znajdują się kilka kilometrów przed lub  za lotniskiem. W obu przypadkach trzeba kluczyć po okolicy, co jest dość czasochłonne. Tak więc trudno o spontanicznie widzę-zjeżdżam-zwiedzam, zwłaszcza gdy w planach jest dalsza, często daleka podróż. Jeśli planujesz jechać ta trasą, dodaj dwie godziny i przy okazji odwiedź muzeum. Jednak jechać do Vyškova jedynie w celu zwiedzenia tego obiektu, nie ma najmniejszego sensu.

 Moja ocena ☆☆☆☆☆
Adres Československé Armády 2, Vyškov 682 01 , Czechy
Bilety Normalny/ulgowy: 50 Kč / 20 Kč ; Płatność: gotówka
Ilość czasu Około 1 – 2 godzin
Informacje ☞WWW

5 myśli w temacie “Muzeum lotnictwa w Vyškově

 1. Patrzę na ten radiowóz i zastanawiałem się co to jest ten TAI, a to Tanková a automobilní inspekce 😀
  Próbuję zlokalizować to muzeum, bo z autostrady go nie kojarzę i wyskakuje mi według adresu lokalizacja w środku miejscowości.

  Polubienie

 2. Warto byłoby wspomnieć na blogu o wymianie pieniędzy w Czechach. Wczoraj byłem zmuszony do wymiany w centrum Pragi. Proszę napisać artykuł ostrzegawczy. Myślałem że Polacy to cwaniaczki, ale to co tu się odbywa, zakrawa o zagrywki mafijne. Widziałem kurs 3,6 za 1zł !!! Przecierałem oczy ze zdumienia. Trzeba uważać na tzw podatek. Super kurs, tyle że podatek potrafi sięgać 35%. Pan przede mną (Polak) wymieniał 40€ – stracił 5€ (liczył przy mnie po wymianie) Ja wymieniłem po 5,62 , ale potem znalazłem kurs nawet 6,02. Strata 0,4 korony na złotówce jest naprawdę bolesna. Przy wymianie 500 zł tracimy 200 koron.

  Polubienie

  1. To jest normalne w każdym turystycznym mieście. Praga, Barcelona, Rzym… wszystko jedno. A im bliżej sławnych zabytków, tym drożej. Osobiście jestem przeciwnikiem wymiany waluty za granicą, bo to prawie nigdy się nie opłaca. Wielokrotnie to przeliczałem, i w 9 przypadkach na 10 taniej jest wypłacać pieniądze z bankomatu. Jeśli już ktoś musi korzystać z kantoru z Pradze, to polecam kantory obsługiwane przez České Dráhy. Bezpieczne, z niezłym kursem. W centrum Pragi jest taki na hlavní nádraží, w górnej galerii dworca, zaraz obok ruchomych schodów.

   Polubienie

A Ty co o tym sądzisz? Podziel się opinią i skomentuj!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.