Muzeum lotnictwa w Vyškově

Muzeum lotnictwa w Vyškově widział, przynajmniej z daleka, każdy, kto choć raz jechał autostradą z Ostravy do Brna. Bo nie da się przeoczyć rozległych terenów lotniska graniczącego z autostradą, którego cześć, zajmują stare samoloty. Jednak dla większości podróżnych na tym kontakt z muzeum się kończy – zwykle nikt nie ma czasu na przerwę w podróży, a dojechać do muzeum wcale nie jest tak łatwo. Czy warto zbaczać z drogi i zawracać sobie nim głowę?

Muzeum lotnictwa w Vyškově sprawia dość przygnębiające wrażenie – kasa w kontenerze, część eksponatów w wojskowych namiotach, na placu eksponaty w stanie dalekim od idealnego. Wygląda to raczej na cmentarzysko historii. Lwią część eksponatów stanowią maszyny wojskowe. Z resztą nie tylko samoloty i śmigłowce, także samochody do obsługi naziemnej, cysterny, transportery itp.. W muzeum zgromadzono m.in. kilkanaście modeli samolotów MiG, SU oraz helikopterów Mi. Maszyn cywilnych jest tu zaledwie kilka. Lekkie samoloty rolnicze, dwa pasażerskie IL-14 i to w zasadzie tyle. Wojskowy namiot zajmuje ekspozycje archeologiczna. Zgromadzono tam odkopane szczątki samolotów, zestrzelonych na Moravach podczas II Wojny Światowej, a także dokumenty wydobyte z wraków i elementy wyposażenia wojskowego.

Nie da się ukryć, że te muzeum jest głównie dla pasjonatów lotnictwa wojskowego. Osoba niezainteresowana tematem mocno się wynudzi. Chyba, że… lubi robić zdjęcia. Bo wdzięcznych obiektów do fotografowania jest tam całkiem sporo, a mała liczba zwiedzających sprzyja zorganizowaniu rzetelnej sesji fotograficznej. Można fotografować ze statywem, nikt nie robi problemu, ani nie żąda dodatkowych opłat.

Największą wadą muzeum jest jego położenie. Mimo, iż znajduje się bezpośrednio przy autostradzie, nie ma nań dogodnego zjazdu. Zjazdy znajdują się kilka kilometrów przed lub  za lotniskiem. W obu przypadkach trzeba kluczyć po okolicy, co jest dość czasochłonne. Tak więc trudno o spontanicznie widzę-zjeżdżam-zwiedzam, zwłaszcza gdy w planach jest dalsza, często daleka podróż. Jeśli planujesz jechać ta trasą, dodaj dwie godziny i przy okazji odwiedź muzeum. Jednak jechać do Vyškova jedynie w celu zwiedzenia tego obiektu, nie ma najmniejszego sensu.

 Moja ocena ☆☆☆☆☆
Adres Československé Armády 2, Vyškov 682 01 , Czechy
Bilety Normalny/ulgowy: 50 Kč / 20 Kč ; Płatność: gotówka
Ilość czasu Około 1 – 2 godzin
Informacje ☞WWW
Reklamy

2 thoughts on “Muzeum lotnictwa w Vyškově

  1. Patrzę na ten radiowóz i zastanawiałem się co to jest ten TAI, a to Tanková a automobilní inspekce 😀
    Próbuję zlokalizować to muzeum, bo z autostrady go nie kojarzę i wyskakuje mi według adresu lokalizacja w środku miejscowości.

    Lubię to

Skomentuj!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s