Czeska Praha industrialna – Stará čistírna na Bubenči

Kontynuując spacer po industrialnych zabytkach Pragi, tym razem udamy się na Bubeneč, gdzie znajduje się dawna oczyszczalnia ścieków. Nie, to nie żart. Naprawdę odwiedzimy oczyszczalnię ścieków.

W okolicę ulicy Papírenskiej na praskim Bubenči turyści raczej się nie zapuszczają. Nie ma tu znanych zabytków, pięknych parków czy kościołów. Są za to magazyny i budynki przemysłowe o bliżej niesprecyzowanym przeznaczeniu. Pobliski opuszczony dworzec kolejowy Praha-Bubeneč tylko potęguje wrażenie, że w tej okolicy raczej nie ma czego szukać przeciętny turysta. A jednak nie. W tej typowo przemysłowej okolicy znajdziesz jeden z ciekawszych czeskich zabytków industrialnych. Dość niepozorny z zewnątrz, piętrowy budynek z dwoma kominami kryje w sobie zabytkową oczyszczalnię ścieków.

Oczyszczalnia ścieków w Pradze Bubeneč została wybudowana w latach 1901 – 1906. Autorem projektu budynku jak i instalacji wodnych był wybitny inżynier brytyjskiego pochodzenia sir William Heerlein Lindley. Warszawiakom i Łodzianom te nazwisko z pewnością obce nie jest, a przynajmniej obce być nie powinno, bo sir Lindley był naczelnym inżynierem budowy Filtrów Warszawskich oraz projektantem systemu filtrów powolnych, które są eksploatowanie do tej pory. Oraz twórcą łódzkiej sieci wodno-kanalizacyjnej. Ale wróćmy do czeskiej Pragi. Oczyszczalnia na Bubenči była pierwszym tego typu obiektem w kraju i uratowała Wełtawę przed katastrofą ekologiczną. Choć kanalizację w Pradze zaczęto budować przed rokiem 1901, to wszystkie ścieki kierowano wprost do rzeki. Choć, jak już wspominałem, budynek oczyszczalni wygląda dość niepozornie, dziennie oczyszczano w nim 120 milionów litrów wody, z której usuwano około 25 wagonów nieczystości. Ponieważ były to głównie nieczystości pochodzenia organicznego, odpady, po wysuszeniu trafiały do rolników jako nawóz. System ten funkcjonował aż do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy uruchomiono nową mechaniczno-biologiczną oczyszczalnię ścieków na Císařkém ostrově. W 1967 roku oczyszczalnia na Bubenči oficjalnie zakończyła pracę. W roku 2010 zabytkowy zakład otrzymał status narodowej kulturowej pamiątki.

Przejdźmy do konkretów – co ciekawego można zobaczyć w nieczynnej oczyszczalni ścieków? Przede wszystkim urządzenia odpowiedzialne za proces oczyszczania. W Praskiej oczyszczalni zachowała się w doskonałym stanie większość maszyn i gdyby tylko zaszła taka potrzeba, mogłyby zacząć pracę choćby i zaraz. Na potrzeby zwiedzających, elektryczne filtry mechaniczne uruchamiana są kilka razy dziennie. W zakładzie można obejrzeć też dwie całkowicie sprawne maszyny parowe firmy Breitfeld & Daněk z 1903 roku.
Równie ciekawe rzeczy znajdują się pod poziomem gruntu. Liczne kanały, korytarze, sale i osadniki tworzą prawdziwy labirynt. Labirynt klimatyczny i niezwykle dekoracyjny. Do tego stopnia, że w podziemiach oczyszczalni ścieków kręcono sceny do kilku filmów, m.in. do Mission Impossible IV Protokół duchów z Tomem Cruisem czy Les Misérables: Nędznicy z Hugh Jackmanem.

Zobacz też: Narodowe Muzeum Techniki w Pradze
Prócz samego zwiedzenia można skorzystać z dwóch dodatkowych atrakcji. Pierwsza to przepłynięcie podziemnego kanału elektrycznym promem. Dostępne podczas każdej tury zwiedzania, za dodatkową opłatą. Na druga atrakcję trzeba się wcześniej zapisać, ponieważ wymaga wcześniejszego przygotowania ze strony pracowników obiektu. Jest to wspinaczka na jeden z 30-sto metrowych kominów górujących nad budynkiem oczyszczalni. Według życzenia można wejść i zejść po zewnętrznej stronie komina, można też w dół lub w górę użyć strony wewnętrznej. Oczywiście zabawa odbywa się w uprzęży, pod okiem doświadczonych alpinistów, stąd też konieczność wcześniejszego umówienia terminu.

Czy warto odwiedzić zabytkową oczyszczalnię ścieków? Z całą pewnością nie jest to atrakcja dla każdego. Miłośnicy klimatów industrialnych będą zachwyceni. Podobnie jak miłośnicy kina lubiący zwiedzać miejsca, w których kręcono filmy. Osoby interesujące się historią Pragi też mają szansę dowiedzieć się kilku nowych rzeczy na tematy, które z reguły są pomijane w przewodnikach turystycznych. Mnie się podobało i pieniędzy wydanych na bilety zdecydowanie nie żałuję, tak więc polecam!

Informacje praktyczne (aktualizacja 11.10.2017)
Oficjalna nazwa obiektu: Stará čistírna odpadních vod
Adres: Papírenská 6, 160 00 Praha 6 – Bubeneč
Internet: WWW  Facebook Instagram Erih
Godziny otwarcia: Pn-Pt 9:00-17:30; Sb-Nd 10:30-18:00
Cennik (płatność tylko gotówką): bilet wstępu – 180 Kč dorośli; dzieci 90 Kč; bilet rodzinny (2+3) 450 Kč; prom – 50 Kč/os.
Jak dojechać: Autobusem numer 131 ze stacji metra Hradčanská (zielona linia A) do przystanku Goetheho. Następnie pieszo, pod mostem kolejowym do ulicy Papírenska. Lub bezpośrednio z centrum Pragi, pociągiem z Masarykovo nádraží do stacji Nádraží Podbaba. Informacje na temat cen biletów komunikacji miejskiej w Pradze znajdziesz tutaj. W sprawdzeniu rozkładu jazdy i sprawnym poruszaniu się po Pradze pomoże ci aplikacja DPP Info.

Reklamy

A Ty co o tym sądzisz? Podziel się opinią i skomentuj!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s