Czechy taryfikator mandatów 2018


Wyjeżdżasz samochodem do Czech? Nie rozpoczniesz podróż sprawdź jakie karty za wykroczenie drogowe czekają kierowców w Czechach. W dalszej części wpisu znajdziesz informacje o systemie punktów karnych w Czechach, wysokości mandatów za przekroczenie dozwolonej prędkości oraz za inne najczęściej popełniane wykroczenia. Dowiedz się jakim mandatem możesz zostać ukarany oraz w jaki sposób możesz go zapłacić.
System karania kierowców w Czeskiej republice opiera się na mandatach, karach nakładanych przez sąd oraz punktach karnych. Jest on bardziej rygorystyczny niż w Polsce. Mandaty są wyższe, zdecydowanie łatwiej trafić na sądową salę i stracić prawo jazdy. Zwłaszcza, że punkty karne otrzymują także obcokrajowcy, a zgromadzenie 12 kwalifikuje do odebrania uprawnień.

Punkty karne w Czechach

Czeski system punktów karnych naliczanych za większość wykroczeń drogowych obowiązuje wszystkich użytkowników dróg. Bez znaczenia czy jesteś w Czechach na kilkutygodniowym urlopie czy jedynie przejeżdzasz przez Czeską republikę tranzytem. Możesz być pewny, że należne ci punkty zostaną ci przyznane. Zakaz prowadznia pojazdów mechanicznych na terenie Czech nakładany jest na kierowców, którzy zgromadzili 12 i więcej punktów karnych.

Jak długo ważne są punkty?
System umarzania punktów jest dość rygorystyczny, a punkty ważne są praktycznie bezterminowo. Po 12 miesiącach jazdy bez wykroczeń, za które przyznawane są punkty, z twojego konta odejmowane są 4 punkty. Po kolejnych 12 miesiącach jazdy bez wykroczeń odejmowane są kolejne 4 punkty. I tak co roku, do momentu wyzerowania konta.
Oprócz tego 3 punkty odejmowane są za udział w szkoleniu bezpiecznej jazdy. Szkolenie (za opłatą ok. 4000 Kč) mogą odbyć osoby, które mają nie więcej jak 10 punktów, oraz nie popełniły żadnego wykroczenia, za które naliczane jest jednorazowo 6 lub 7 punktów.

Gdzie sprawdzić aktualny stan lub historię konta?
Informacje na temat ilość punktów sprawdzisz w sieci Czech POINT. Koszt takiego sprawdzenia to ok. 60 Kč za każdą stronę wydruku.

Zdobyłeś 12 punktów i co dalej?
Prócz tego, że obowiązuje cię natychmiastowy zakaz prowadzenia pojazdów na terenie Czeskiej Republiki, czeskie władze wysyłają informację o odebraniu uprawnień organowi, który wydał twoje prawo jazdy. Uprawnienia odbierane są na rok. Czas ten liczy się od momentu wystawienia mandatu na skutek którego przekroczono 12 punktów lub wyroku sądu.

Taryfikator mandatów w Czechach – 2018

Oznaczenia w tabelach
wykroczenie – to chyba jasne 😉
wysokość kary – maksymalna kara, jaka może być nałożona za dane wykroczenie, przez policję czy też sąd
mandat – kara nałożona na miejscu przez policjanta
sąd – kara nałożona w wyniku postępowania sądowego
punkty – punkty karne naliczane za dane wykroczenie
zakaz prowadznia – zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na terenie Czeskiej republiki
„nie” w kolumnie „mandat” – oznacza, że za te wykroczenie karę nakłada sąd, a nie policjant w trakcie kontroli

Mandaty za przekroczenie dozwolonej prędkościCzeska policja przy pomiarze prędkości stosuje następujące metody tolerancji:
  • jeśli prędkość jadącego pojazdu nie przekroczyła 100 km/h, od wyniku pomiaru odejmowane są 3 km/h
  • jeśli prędkość jadącego pozjadu przekroczyła 100 km/h, od wyniku pomiaru odejmowane jest 3% wyniku pomiaru

Mandaty za wybrane wykroczenia

Mandat w Czechach i co dalej?

Policjant chce wypisać mandat. Możesz mandatu nie przyjąć. W tym wypadku sprawa zostanie skierowana do sądu. Jeśli sąd uzna twoją winę, kara będzie bardziej surowa. Pamiętaj też, że za niektóre przewinienia sprawa trafia do sądu automatycznie (np. za prowadzenie po alkoholu). Jeśli mandat przyjmiesz, możesz opłacić go na miejscu gotówką bądź poprosić o wypisanie mandatu kredytowego. Mandat kredytowy powinieneś opłacić w ciągu 15 dni, licząc od dnia wystawienia.
Co będzie, jeśli mandatu nie zapłacisz? Od połowy 2017 roku Czeska republika ma dostęp do Europejskiej Bazy Kierowców. Twoje dane trafią do rejestru, a do domu przyjdzie ponaglenie. Jeśli w dalszym ciągu nie opłacisz mandatu, musisz liczyć się z możliwością windykacji.
Co z mandatami z fotoradaru? Procedura jest podobna, jak w przypadku mandatów kredytowych. Na swój adres domowy dostaniesz wezwanie do zapłaty.

 

 

4 myśli w temacie “Czechy taryfikator mandatów 2018

A Ty co o tym sądzisz? Podziel się opinią i skomentuj!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.