Czeska Praga ceny biletów na komunikację miejską 2019


Z tego wpisu dowiesz się ile kosztują bilety na komunikację miejską w czeskiej Pradze, gdzie je kupić i jak ich używać. Znajdziesz też informacje na temat obowiązujących zniżek oraz instrukcję obsługi biletomatu.

Ceny wybranych biletów
na metro, tramwaje i autobusy w Pradze

Rodzaj biletu Normalny Ulgowy
30-minutowy 24 Kč 12 Kč
90-minutowy 32 Kč 16 Kč
1-dniowy 110 Kč 55 Kč
3-dniowy 310 Kč _
30-dniowy 550 Kč _

To musisz wiedzieć o biletach w Pradze

 • na wszystkie środki transportu obowiązuje ten sam bilet
 • wszystkie rodzaje biletów pozwalają na nieograniczoną liczbę przejazdów w okresie ważności biletu
 • podczas pierwszego przejazdu autobusem lub tramwajem bilet zakupiony w punkcie sprzedaży lub automacie powinien być skasowany po wejściu do pojazdu, a w przypadku metra w kasowniku na bramce wejściowej przed wejściem na peron
 • wejście na peron metra bez ważnego biletu traktowany jest jako przejazd na gapę nawet w przypadku, gdy tylko chcesz popatrzeć na pociągi 😉
 • bilet zakupiony kartą w żółtym kasowniku zainstalowanym w tramwaju nie wymaga kasowania, a jego ważność liczy się od momentu zakupu
 • bilet 1-dniowy ważny jest przez 24 godziny od momentu skasowania, bilet 3-dniowy ważny jest przez 72 godziny od momentu skasowania
 • dzieci do ukończenia 5-go roku życia jeżdżą za darmo; w przypadku wątpliwości co do wieku dziecka kontroler może poprosić o dokument tożsamości ze zdjęciem i datą urodzenia
 • bilety ulgowe przysługują dzieciom w wieku 6-15 lat, pod warunkiem, że posiadają przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem i datą urodzenia

Gdzie kupić bilety na komunikację miejską w Pradze

W Pradze funkcjonuje bardzo rozbudowana sieć biletomatów. Charakterystyczne żółte urządzenia znajdziesz na wielu przystankach, na wszystkich stacjach metra, lotnisku i dworcach kolejowych. We wszystkich biletomatach można płacić bilonem, w nielicznych banknotami. Liczba urządzeń akceptujących płatności kartami płatniczymi Visa i MasterCard sukcesywne rośnie, więc bez większego trudu znajdziesz i taki biletomat. Musisz jednak pamietać, że w większości biletomatów można płacić jedynie kartami zbliżeniowymi. Aktualną listę biletomatów w Pradze znajdziesz tutaj.

Bilety kupisz także w Centrach Informacyjnych ROPID, których adresy znajdziesz tutaj oraz w licznych kioskach, sklepach, trafikach na terenie całej Pragi oraz u kierowców autobusów. Jednak ci ostatni sprzedają bilety nieco drożej – bilet normalny 90-minutowy u kierowcy kosztuje 40 Kč.

Biletomaty pozwalające na zakup biletu przy pomocy karty płatniczej zainstalowane są w ramach pilotażu we wszystkich tramwajach obsługujących linie nr. 18. Według informacji DPP do końca czerwca 2019 biletomaty pojawią się we wszystkich tramwajach kursujących na terenie Pragi.

Najwygodniejszą formą zakupu biletu jest darmowa aplikacja na telefon PID Lítačka, która pozwala wygodnie kupić wszystkie rodzaje biletów oraz wyszukać połączenia i sprawdzić rozkłady jazdy.

Zakup biletu w biletomacie krok po kroku

Dotknij środkowego obrazka „Rychlý nákup bez průvodce”
Jeśli chcesz kupić bilet normalny, dotknij zakładki ” Praha – plnocenné”. Jeśli chcesz bilet ulgowy, dotknij zakładki „Praha zvýhodněné”
Dotknij obrazka z typem biletu, jaki chcesz kupić. Dotykając symbolu „+” dodajesz do zamówienie kolejne bilety. Następnie dotknij obrazka „Platba hotove” jeśli płacisz gotówką lub „Platba kartou” jeśli płacisz kartą.
Biletomat wyświetli podsumowanie. Wrzuć monety lub zbliż kartę do czytnika i poczekaj na wydruk biuletu.

Jak prawidłowo skasować bilet

Wszystkie bilety poza tymi zakupionymi w biletomatach zainstalowanych w tramwajach należy skasować. Do kasownika bilet należy włożyć awersem do góry, w kierunku wskazanym przez nadrukowaną strzałkę. Jest to bardzo istotne, ponieważ bilet włożony odwrotną stroną zostanie skasowany w miejscu hologramu w sposób nieczytelny i nietrwały przez co nie zostanie uznany podczas kontroli.

Bilet w metrze kasujemy przed zjazdem na peron!

Na koniec gorąca prośba: dbaj, by za granicą nie postrzegano nas jako oszustów i cwaniaków – kasuj bilety i nie jeździj na gapę. Skoro było cię stać na wyjazd do Pragi, stać cię także, by wydać te kilka koron na bilety na metro czy tramwaj. Pamiętaj, kontrole są częste, a zapłacenia kary nie unikniesz.

5 myśli w temacie “Czeska Praga ceny biletów na komunikację miejską 2019

  1. Osoby które mają 70 lat i więcej jeżdżą za darmo. Osoby między 65-70 rokiem życia płacą połowę pod warunkiem wyrobienia specjalnej legitymacji, która kosztuję od 20 – 120 koron w zależności od wersji. Nie jest wydawana na poczekaniu więc turystów to raczej nie dotyczy.

   Polubienie

 1. Tylko zazdrościć im od lat jak pamiętam cena komunikacji w Pradze taka sama nie drożeje jak u nas nawet kilka razy w roku ,komunikacja sprawna nie watro używać auta nie ma smogu jak w Krakowie Inni potrafią u nas kicha.Właśnie jutro jadę na tydzień do Pragi wybiorę się żeby zobaczyć ostatnio opisany przez Ciebie lokal .PS Jeszcze zapytanie czy nie wiesz gdzie teraz można obejrzeć smarujący tramwaj ,i dworzec główny w Pradze z kamer na żywo ? bo po zmianach na tv idnes jest tylko dworzec Vrsovice , a ten trajtek na żywo to była super sprawa można było zobaczyć pogodę ,temperaturę ,zapylenie i życie ludzi na żywo.

  Polubienie

  1. DPP zazwyczaj nie informuje o trasach przejazdu tego technicznego tramwaju, jednak aktualne trasę można śledzić za pomocą kamerki, która jest na nim zamontowana
   https://www.mall.tv/mazacka-jede-prahou
   Odnośnie kamery na dworcu głównym to jest nieczynna z powodów technicznych, jednak trudno mi powiedzieć czy chodzi o działania związane z remontem dworca czy też awarią samego sprzętu.

   Polubienie

 2. Super dzięki za odnośnik do strony ja zawsze oglądałem przez tv slov i jak pozmieniali szukałem i nigdzie nie mogłem tego poszukać co do dworca to piszesz że jest remont dzięki za info podejdę zobaczyć co się dzieje
  Dzięki za szybką odpowiedz super strona polecam wszystkim dużo z opisów udało mi się zobaczyć żeby nie ta stronka nigdy bym o tym nie słyszał .

  Polubienie

A Ty co o tym sądzisz? Podziel się opinią i skomentuj!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.