5 powodów by jechać do Czech

Czechy wśród wielu Polaków nadal kojarzone są z czasami PRL-u i żelaznej kurtyny.  Dla sporej grupy osób pomysł spędzenia urlop w tym kraju jest czymś na granicy braku prestiżu i obciachu. W internetach znajdziesz sporo opinii o tym, jak bardzo zacofany jest ten kraj, pisane głównie przez osoby, które były tam ostatnio kilkanaście lat temu i na tym etapie ich wiedza się zatrzymała. A jeśli już ktoś postanowi pojechać do Czech to z reguły wybiera Pragę czy tereny położone w pobliżu granicy i to w zasadzie tyle. Czy nasi południowi sąsiedzi nie mają nic więcej do zaoferowania? Zdziwiłbyś się! Oto 5 powodów, dla których swoje wakacje czy długie weekendy powinieneś spędzić właśnie w Czechach!

Bezpieczeństwo

Czechy od lat są w ścisłej czołówce najbezpieczniejszych krajów świata. Przestępczość jest na niskim poziomie i nawet duże czeskie miasta możesz zwiedzać bez obaw o utratę majątku i zdrowia. Ze względu na przemyślaną i odpowiedzialną politykę imigracyjną w Czechach nie istnieje problem agresywnych migrantów, z którymi borykają się liczne kraje zachodniej Europy. Ponieważ czeski rząd nie angażuje się w konflikty na Bliskim Wschodzie ani nigdzie indziej, zagrożenie terrorystyczne na terenie Republiki czeskiej jest praktycznie zerowe. Czechy to także fachowa i łatwo dostępna opieka zdrowotna. Jeśli podróżujesz z małym dzieckiem lub jesteś osobą starszą, nie musisz obawiać się, że w razie nagłej choroby lub urazu zostaniesz bez pomocy lub za leczenie zapłacisz fortunę.

Doskonała sieć transportu publicznego

Transport publiczny w Czechach jest świetnie zorganizowany i dość tani. Czechy mogą się poszczycić jedną z najgęstszych sieci kolejowych w na świecie, więc pociągiem dojedziesz prawie wszędzie. A tam gdzie nie dojedziesz pociągiem, dojedziesz autobusem. Dlatego po Czechach możesz podróżować bez problemu nawet nie mając samochodu. Dzięki licznym biletom turystycznym, weekendowym i zintegrowanej komunikacji możesz zwiedzić ten kraj za niewielkie pieniądze. Czeski transport publiczny jest przyjazny także dla rowerzystów. Przewóz roweru pociągiem nie jest żadnym problemem, bo znakomitej większości pociągów są zainstalowane stojaki na rowery. W sezonie letnim wielu przewoźników operujących na regionalnych trasach autobusowych montuje na pojazdach bagażniki na rowery, a na najbardziej popularnych wśród cyklistów liniach, autobusy jeżdżą z przyczepami do przewozu rowerów. Przewoźnicy kolejowi na dłuższych trasach oferują przedziały dla podróżujących z dziećmi, a przewijaki w toaletach są standardem nawet w starszych składach.

Jedzenie

Tak jak Czechy to nie tylko Praga, tak czeska kuchnia to nie tylko knedlik. Wbrew obiegowym opiniom czeska kuchnia jest różnorodna i co ważne, nawet wegetarianie znajdą coś dla siebie. Pod względem ilości wegetariańskich restauracji Praga jest w ścisłej czołówce stolic europejskich. Więcej tego typu lokali znajdziesz tylko w Londynie i Berlinie. Co ważne, na jedzenie na mieście będzie cię stać nawet wtedy, gdy dysponujesz ograniczonym budżetem. Jeśli jesteś zwolennikiem łączenia dobrej kuchni z jeszcze lepszą zabawą, czekają na ciebie liczne festiwale kulinarne. Przystępne cenowo gospody i jadłodajnie znajdziesz wszędzie, jak Czechy długie i szerokie. Nawet w małych miejscowościach nie napotkasz problemów z wyżywieniem, bo lokale gastronomiczne są wszędzie.

Natura i rekreacja

Czesi wypoczynek na łonie natury kochają równie mocno jak piwo. Infrastruktura turystyczna jest bardzo dobrze rozwinięta więc ani latem ani zimą nie będziesz narzekać na nudę. Lubisz jeździć na rowerze? Czekają na ciebie znakomicie oznakowane trasy rowerowe. Nie masz roweru? To tanio go wypożyczysz choćby od przewoźnika kolejowego CD. Masz rower? Super, bo z jego transportem nie będzie żadnych problemów. Pociągi i autobusy regionalne wyposażone są w stojaki do transportu rowerów. W Czechach dla przewoźników cyklista jest ważnym klientem, a nie uciążliwością. Lubisz jeździć na nartach? Czekają na ciebie nowoczesne wyciągi i doskonale przygotowane trasy. Wolisz piesze wędrówki? Świetnie, bo w Czechach jest 80000 km oznakowanych pieszych szlaków. Choć Republika czeska nie ma dostępu do morza, coś dla siebie znajdą nawet miłośnicy żeglowania.

Historia i architektura

Republika czeska miała te szczęście, że zbytnio nie ucierpiała podczas wojennych zawieruch. Z tego względu miasta zachowały się w doskonałym stanie i zabytków do oglądania jest bez liku. Na terenie całej Republiki napotkasz liczne zamki, pałace, dworki, pałacyki i zabytkowe kościoły. Republika czeska może poszczycić się aż dwunastoma miejscami wpisanymi na listę UNESCO. Jest to ponad dwa razy więcej aniżeli wynosi średnia światowa. Sporo do oglądania znajdą też miłośnicy klimatów industrialnych. Stare kopalnie, fabryki i linie kolejowe tylko czekają aż odkryjesz je na nowo!

Komentarze

3 thoughts on “5 powodów by jechać do Czech”

  1. Marta Pasińska

    Zgadzam się ze wszystkim i podpisuję obiema rękami oprócz… kwestii związanych z jedzeniem. Być może w Pradze faktycznie restauracji i knajp wege jest sporo, ale mieszkając i jeżdżąc poza stolicę, zjeść coś, co nie będzie węglowodanem lub mięsem lub połączeniem obu jest trudne. A no i ceny – o ile nie jest to jedzenie w porze obiadowej – bywają wysokie. Poza tym – Czechy to wspaniała destynacja na krótsze i dalsze wakacje.

  2. Na pewno nie powiedziałabym, że Czechy są zacofane. Moim zdaniem są nawet bardziej do przodu niż Polska. Zgadzam się ze wszystkimi powodami, dla których Czechy warto odwiedzić, jedyne co mnie osobiście nie przekonuje, to jedzenie. Nie moje smaki.

Leave a Comment