7 najlepszych miejsc widokowych w czeskiej Pradze

Czeska Praga obfituje miejsca, z których rozciągają się ciekawe widoki. W mieście  położonym na licznych wzgórzach, z wieloma wieżami nie może być inaczej. Dlatego miałem spory kłopot, by wybrać tych kilka najlepszych punktów widokowych. Postawiłem ma miejsca najbardziej uniwersalne, z których widać jak najwięcej. Z wielkim bólem serca, zrezygnowałem z tych, które oferują przepiękne, ale punktowe widoki. O nich będzie osobny wpis. Zapraszam cię na spacer po czeskiej stolic szlakiem najciekawszych widoków. Na końcu wpisu znajdziesz mapkę. Cała trasa ma około 10 kilometrów i jest to dystans, który bez trudu pokonasz w jedno popołudnie.

Národní památník na Vítkově 

Národní památník na wzgórzu Vítkov jest jednym z moich ulubionych miejsc w czeskiej Pradze. Nie dość, że wnętrze budynku muzeum jest spektakularne to dodatkowo z tarasu przed budynkiem rozpościera się piękny widok na centralną część Pragi. Jednak najlepszy widok na całą Pragę jest z dachu budynku. I nie ma się co dziwić, bo to chyba najwyżej położona otwarta przestrzeń w Pradze po tej stronie Wełtawy. Dach jest dostępny dla zwiedzających muzeum, po uiszczeniu dodatkowej opłaty.

Adres: U Památníku 1900, 130 00 Praha 3-Žižkov, Czechy
Opłata za wstęp: 120 CZK muzeum + 80 CZK za wejście na dach


Sprawdź ceny! FlixBus – najtaniej po Europie!


Žižkovská televizní věž 

Žižkovská televizní věž jest jednym z najbardziej popularnych turystycznych miejsc w Pradze. I nie ma się co dziwić, bo jej intrygującą sylwetkę widać z prawie każdego miejsca w mieście. W wieży, na wysokości 93 metrów licząc od poziomu gruntu, znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się doskonały widok na miasto. Na wieżę warto wjechać dwa razy: przy ładnej pogodzie oraz podczas… burzy. Oglądanie błyskawic z tej wysokości to niesamowite doświadczenie. Minusem tego miejsca są przyciemniane i zazwyczaj nieco brudne szyby osłaniające taras. O ile nie przeszkadza to w podziwianiu widoków, tak mocno utrudnia robienie zdjęć.

Adres: Mahlerovy sady 1, 130 00 Praha 3-Žižkov, Czechy
Opłata za wstęp: 250 CZK


Tančící dům aka Ginger and Fred

Tančící dům to jeden z najbardziej znanych budynków czeskiej stolicy. I w mojej ocenie także jeden z najbrzydszych. Budynek znajduje się nad brzegiem Wełtawy, a z tarasu najdującej się na najwyższym piętrze kawiarni rozciąga się całkiem ciekawy widok na rzekę i niewielką część centrum miasta. Miejsce jest oblegane przez turystów więc nie licz tam na spokój i oryginalne zdjęcia. Mimo wszystko uważam, że warto tam wpaść i popatrzeć na Wełtawę i z tej perspektywy.

Adres: Jiráskovo nám. 1981/6, 120 00 Nové Město, Czechy
Opłata za wstęp: 55 CZK


Szukasz taniego noclegu w Pradze? Sprawdź tu!


Petřínská rozhledna

Petřínská rozhledna zwana także praskim odpowiednikiem wieży Eiffla znajduje się na wzgórzu Petřín. Ze tarasu widokowego na szczycie wieży rozciąga się przepiękny widok na całe miasto. Niestety budowla w sezonie jest oblężona przez turystów i musisz się liczyć z długą kolejką oczekujących na wejście. Czasami trzeba odstać nawet i pół godziny. Niech cię to nie zniechęci, bo widoki które zobaczysz, z nawiązką wynagrodzą ci czas oczekiwania.

Adres:Petřínské sady, 118 00 Praha 1- Malá Strana
Opłata za wstęp: 150 CZK


Malostranská mostecká věž

Chyba się nie pomylę, jeśli powiem, że Most Karola to miejsce, które odwiedza każdy turysta w Pradze. W sezonie, tłok panujący na moście, bywa tak wielki, że tworzą się korki. Dlatego na most i jego okolicę warto popatrzeć z góry. Tu z pomocą przychodzą dwie wieże, wybudowane na przeciwległych krańcach mostu. Choć wiele o tym myślałem, nie potrafię zdecydować, z której rozciąga się ciekawszy widok.
Malostranská mostecká věž ukazuje prześliczną panoramę Malé Strany. Nieźle z niej widać Pražský hrad oraz wzgórze Petřín. No i Most Karola oczywiście.

Adres: Karlův most, 110 00 Praha 1- Malá Strana
Opłata za wstęp: 100 CZK


Staroměstská mostecká věž

Staroměstská mostecká věž położona na przeciwległym krańcu Mostu Karola oferuje świetny widok na Wełtawę, ponieważ budowla znajduje się praktycznie na brzegu rzeki. Patrząc w kierunku dzielnicy Pankrác, zrozumiesz czemu tak wielu ludzi protestuje przeciwko budowaniu w Pradze drapaczy chmur. V Tower i spółka, choć z bliska są całkiem ciekawymi budynkami, z daleka szpecą panoramę miasta.

Adres: Karlův most, 110 00 Praha 1- Staré Město
Opłata za wstęp: 100 CZK


Pražský metronom na Letné

Zdjęciami praskich mostów zrobionym ze wzgórza Letná zapchanych jest 1/2 Pinterestu i 3/4 podróżniczych internetów. Nie ma się co dziwić, bo widok jest uroczy, zwłaszcza wieczorem. Jednak nie licz na to, że uda ci się tam zrobić jakąś oryginalną fotkę. Chyba, że podczas spadania ze skarpy, bo wszystko inne, już było. W celach widokowych warto przejść przez całe Letenské sady, jednak według mnie najfajniesze widoki zapewniają Hanavský pavilon i Metronom. Z ogóry uprzedzam, że w sezonie dośc bujna roślinność mocno ogranicza widoki. Na szczęście wchodzenie na podstawę Metronomu jeszcze nie jest zabronione.

Adres: Nábřeží Edvarda Beneše, 118 00 Praha 7-Letná, Czechy
Opłata za wstęp: wstęp wolny


Plan trasy

Dane kartograficzne na licencji ©OpenStreetMap

7 najlepszych miejsc widokowych w czeskiej Pradze

Komentarze

Leave a Comment