Aplikacja Vlakem na výlet ČD

Czy do podróży koleją trzeba kogoś w Czechach zachęcać? Biorąc pod uwagę, że w ubiegłym roku same tylko České dráhy przewiozły ponad 179 mln pasażerów, można by rzec, że nie. Jednak czeski narodowy przewoźnik kolejowy jest chyba innego zdania, ponieważ w połowie kwietnia uruchomił portal Vlakem na výlet, który ma zachęcić pasażerów do przesiadki z aut do pociągów. Jak na nowoczesną firmę przystało, w ręce podróżnych została oddana aplikacja o tej samej nazwie, która pełni rolę mobilnego przewodnika.

Powiedzmy sobie szczerze, że dożyliśmy czasów, w których jesteśmy zasypywani różnymi aplikacjami. Niestety większość z nich nie wnosi nic nowego, prócz zajmowania miejsca w pamięci telefonu. Gdy kilka dni temu usłyszałem w radiu o aplikacji Vlakem na výlet miałem mieszane odczucia, bo z niecierpliwością czekam aż ČD zrobią swoją, doskonałą skąd inąd, aplikację Můj vlak na Apple Watch, a oni bawią się w jakieś przewodniki. Co nie zmienia faktu, że Vlakem na výlet zaraz zainstalowałem, bo trudno oceniać coś, czego się nie zna. No dobrze, sporo osób ma takie zdolności, ale ja niestety, a może na szczęście, nie.

Zacznę od kluczowej kwestii, czyli tego czym różni się Vlakem na výlet od innych aplikacji-przewodników. Otóż tym, że pozwala zbierać punkty w programie lojalnościowym ČD, które można potem wymieniać na różne fajne rzeczy czyli bilety i usługi ČD. Na mniej fajne, takie jak bilety u partnerów programu punkty wymieniać też można, ale jak to bywa z programami lojalnościowymi przelicznik bywa różny. Wolę bilety ČD, bo to, co na nich zaoszczędzę mogę wydać gdzie indziej.

Jak to działa w praktyce? Za przebycie każdej trasy z aplikacji Vlakem na výlet otrzymuje się pewną ilość punktów. Im bardziej skomplikowana trasa, tym więcej punktów. Najlepiej punktowane są trasy z zadaniami w postaci pytań dotyczących obiektów na trasie. Najmniej można zdobyć 5 punktów za bardzo proste trasy, najwięcej 33 za te wymagające dużego zaangażowania. Na obecną chwilę, bo tras ma przybywać więc i punktacja może się w przyszłości zmienić. Z góry ostudzę zapał ludzi, którzy zamiast się bawić chcą cwaniakować – punkty wymagają pojawienia się w odpowiednich miejscach na trasie, a to czy ktoś dotarł w dane miejsce czy nie, aplikacja rozpoznaje po pozycji odczytanej z GPS wbudowanego w telefon. Nic się nie da „nabić” siedząc przed kompem. Trzeba ruszyć tyłek i iść w teren.

Biorąc pod uwagę, że przy zakupie biletów dostaje się 1 punkt za każde wydane 10 koron to trasy punktowane są bardzo uczciwie i łatwo uzbierać np. na bezpłatną miejscówkę na Pendolino (100 pkt), darmowy bilet na dowolną trasę (200 pkt) czy też weekendowy bilet grupowy ważny na całą Republikę (300 pkt). A to tylko niewielka część tego, na co można wymienić zebrane punkty.

Jak dla mnie aplikacja Vlakem na výlet to kolejna zachęta, by spędzić jeszcze więcej czasu u naszych południowych sąsiadów. A, że przy okazji dostanę kilka darmowych biletów kolejowych, tym większa to frajda.

Aplikacja Vlakem na výlet ČD

Komentarze

Leave a Comment