Aplikacja Mapy.cz – doskonała darmowa nawigacja

Chyba każdy, kto używa do nawigowania smartfona zgodzi się, że systemowe mapy sprawdzają się jedynie w miastach. Zarówno Google Maps, jak i mapy TomTom, będące częścią systemu iOS w terenie radzą sobie kiepsko. Jeśli lubisz uprawiać turystkę nie pozostaje ci nic innego jak kupić aplikację z mapami turystycznymi lub… ściągnąć darmowe Mapy.cz.

Mapy.cz to produkt, znanej chyba jedynie czechofilom, czeskiej firmy Seznam. Aplikacja jest całkowicie i bezwarunkowo darmowa. Nie mam żadnych okresów próbnych, żadnych abonamentów. Ściągasz i używasz. I co istotne, do działania nie wymaga połączenia z internetem.

Mapy.cz zostały opracowane w oparciu o OpenStreetMap oraz informacje z kilku czeskich agencji rządowych. Dzięki temu zebrano bardzo dużo danych i nie ma lepszych map turystycznych obejmujących Czechy, Słowację oraz… Polskę. Oczywiście zasięg aplikacji Mapy.cz jest znacznie szerszy, i mniej lub bardziej szczegółowo obejmuje prawie wszystkie kraje świata.

Ekran główny aplikacji Mapy.cz jest bardzo ascetyczny i w wielu użytkownikach może początkowo wzbudzić uczucie rozczarowania. Prócz mapy znajdują się 4 przyciski: menu , kompas, wyszukiwanie i typ mapy.

Mapy offline to miażdżąca przewaga nad konkurencją w postaci Google. Aplikacja na podstawie odczytu z GPS proponuje do pobrania mapę obszaru, w którym znajduje się telefon. Ponieważ mapy są dość ciężkie i zabierają dużo pamięci w telefonie, podzielono je na regiony. Można więc pobrać mapy tylko tego regionu w którym się przebywa lub do którego się jedzie. Albo jak kto woli, od razu całego kraju. Można też nie pobierać map wcale i pracować na wersji online. Jednak te rozwiązanie odradzam, bo konsumuje spore ilości danych.

Tak jak w każdej innej nawigacji, Mapy.cz pozwalają na wyszukiwanie konkretnych adresów lub POI, które są podzielone na 16 kategorii. Mamy do dyspozycji m.in. standardowe: restauracje, hotele, stacje benzynowe czy bankomaty oraz trochę mniej spotykane: parki, place zabaw i atrakcje turystyczne. Bardzo ciekawe jest ta ostatnia kategoria, która pokazuje w najbliższej okolicy różnego rodzaju muzea, interesujące budowle czy ciekawostki przyrodnicze. Mapy.cz radzą sobie bezbłędnie z dość specyficzną numeracją domów stosowaną w Czechach i na Słowacji. Z tą nawigacją nie sposób zabłądzić. 

Na terenie Pragi aplikacja Mapy.cz współpracuje z aplikacją Lítačka – wystarczy wpisać w Mapy.cz adres i kliknąć ikonkę Hledat spojení, a aplikacja Lítačka znajdzie najszybsze połącznie i zaproponuje kupno odpowiedniego biletu.

Po wpisaniu adresu, Mapy.cz działają tak jak każda klasyczna nawigacja. Może wybrać trasę dla samochodu, roweru lub pieszą. Trasa samochodowa może być szybka lub krótka. Trasa piesza może prowadzić szlakami turystycznym lub na przełaj. Trasa rowerowa może być wyznaczona w wariancie górskim lub szosowym. Bez względu na wybrany środek transportu, nawigacja wyświetla profil wysokościowy trasy. Na ekranie wyświetlana są także są podstawowe informacje o aktualnej prędkości, pokonanym dystansie i czasie przybycie na miejsce docelowe. Jest też bardzo czytelna funkcja asystenta pasa. Niestety brak informacji o korkach i utrudnieniach na drodze, jednak firma Seznam deklaruje, że ta funkcjonalność zostanie wkrótce dodana do aplikacji. Za to już teraz można korzystać z funkcji nagrywania trasy. 

Już po chwili pracy z Mapy.cz wyraźnie widać, że aplikacja skierowana jest głównie dla turystów. Mapy obszarów niezurbanizowanych są niezwykle szczegółowe. Naniesiono na nie szlaki turystyczne oznaczone odpowiednim kolorem, ścieżki rowerowe oraz poziomice wraz z wysokością. Na mapach zaznaczono także z wielką precyzją przebieg leśnych dróg i przecinek. Ilość POI z kategorii atrakcje turystyczne jest wprost imponująca. Aplikacja Mapy.cz może z powodzeniem zastąpić papierowe mapy.

Od lewej: Google Maps, mapy z iOS od TomTom, Mapy.cz

Mapy.cz dla Apple CarPlay

Wraz z premierą systemu iOS 13, aplikacja Mapy.cz została zaakceptowana przez Apple do użytku z CarPlay. Tym samym posiadacze aut wyposażonych w systemy multimedialne z CarPlay zyskali pierwszorzędną darmową nawigację.

Mapy na dużym wyświetlaczu systemu multimedialnego wyglądają bardzo dobrze. Są czytelne choć zawierają bardzo dużo szczegółowych informacji. Wszystko działa bardzo płynnie, choć nieco do życzenia pozostawiają komunikaty głosowe w języku polskim, o dość dziwnym akcencie. 

Zalety aplikacji Mapy.cz

– jest całkowicie darmowa

– działa w trybie offline (poza funkcją nawigacji głosowej)

– bardzo szczegółowe mapy

– współpraca z CarPlay

Wady aplikacji Mapy.cz

– bardzo prosta i dość toporna nawigacja głosowa

– brak informacji o korkach i utrudnieniach na drodze

Aplikacja Mapy.cz – doskonała darmowa nawigacja

Komentarze