Aplikacja PID Lítačka – komunikacja miejska w Pradze

Jedziesz do czeskiej Pragi? Masz zamiar korzystać w Pradze z komunikacji miejskiej? Jeśli tak to koniecznie powinieneś poznać darmową aplikację PID Lítačka! Dzięki niej podróżowanie metrem, tramwajem czy autobusem po czeskiej Pradze oraz kraju środkowoczeskim (Středočeský kraj) stanie się dziecinnie proste. Co najważniejsze, mając zainstalowaną aplikację PID Lítačka możesz zapomnieć o kupowaniu biletów w automatach czy kioskach, bo wszystkie krótkoterminowe oraz jedno- i trzydniowe bilety kupisz bezpośrednio przez aplikację!

W czeskiej Pradze optymalnym sposobem poruszania się po mieście jest komunikacja miejska. To jasne jak słońce. Rozkłady jazdy autobusów, tramwajów i metra dostępne są w internecie, więc nawet z domu można zaplanować trasy dojazdu do turystycznych atrakcji. Jako uzupełnienie dostępna była doskonała aplikacja DPP Info, która bardzo ułatwiała korzystanie z komunikacji miejskiej. Od niedawna zastąpiła ją nowa aplikacja – PID Lítačka, którą chciałbym ci dziś zaprezentować.

Wyszukiwanie tras

Podstawową funkcją aplikacji PID Lítačka jest wyznaczenie najszybszej trasy przejazdu między dwoma punktami. Istnieje możliwość personalizacji wyników wyszukiwania poprzez wprowadzenie dodatkowych parametrów. Można wybrać przejazdy wyłącznie taborem niskopodłogowym, określić maksymalną liczbę przesiadek czy wykluczyć niektóre środki transportu. Co istotne, z poziomu aplikacji można od razu zakupić bilet odpowiedni do wyznaczonej trasy. Koniec z kupowaniem biletów na zapas czy gorączkowym szukaniem automatu!

Wyszukiwarka połączeń jest bardzo prosta w obsłudze. Aplikacja pozwala na wyszukanie dogodnego połączenia w ramach całego zintegrowanego systemu transportu w Pradze i w okolicach, więc mamy do dyspozycji nie tylko metro, tramwaj czy autobus, ale także kolejkę linową, miejskie promy i pociągi „S”. Ciekawą i bardzo przydatną funkcją wyszukiwarki jest nawigowanie do najbliższego lub dowolnie wybranego przystanku komunikacji miejskiej. Dla osób słabo znających Pragę to ogromne ułatwienie.

Przystanek początkowy możemy wprowadzić ręcznie lub skorzystać z pomocy GPS. Koniec trasy można albo wpisać samemu, albo wybrać z mapy. Aplikacja nie obsługuje POI, więc nie ma możliwości wyszukiwania tras po budynkach użyteczności publicznej czy restauracjach ;-). Jeśli kompletnie nie znasz topografii Pragi możesz mieć mały problem. Lepiej zawczasu sprawdzić jak nazywa się przystanek koło miejsca, do którego chcesz dojechać. Taką informację znajdziesz choćby i w Google Maps.

Przed wysłaniem zapytania możesz skorzystać z kilku opcji, które nieraz bardzo ułatwiają życie. Możesz zaznaczyć, interesuje cię wyłącznie podróż taborem niskopodłogowym albo przystanki z dostępem bezbarierowym dla wózków inwalidzkich; ustalić tempo przesiadek co bywa nieocenione w przypadku osób starszych i mniej sprawnych ruchowo; jak również ustalić maksymalną ilość przesiadek; możesz też wykluczyć konkretne środki transportu.

Po wysłaniu zapytania aplikacja wyświetla informacje na temat kolejnych etapów podróży – kolejne przystanki, numery linii oraz kierunek w którym dany środek lokomocji powinien zmierzać, godziny odjazdu oraz czas na ewentualną przesiadkę. I co bardzo ważne, rodzaj biletu, jaki powinieneś kupić. Koniec ze żmudnym obliczaniem czasu podróży i dylematom „starczy tańszy bilet czy jednak lepiej kupić ten droższy”. Cała trasę oraz położenie przystanków można podejrzeć na mapie, co ratuje sytuację, gdy tak do końca nie jesteś pewien gdzie aktualnie jesteś.

Tak przy okazji… Nie lubisz przepłacać? No to sprzedam ci tip starych praskich wyjadaczy – taryfa PID jest tańsza od taryfy ČD. Jeśli wybierasz się z Pragi do takich miast jak Kutná Hora, Mělník, Mladá Boleslav czy na zamek Karlštejn to za bilet PID zapłacisz mniej niż za klasyczny kolejowy ČD. Różnice sięgają nawet kilkudziesięciu koron na korzyść biletów PID.

Zakup biletu

Proces zakup biletu przez aplikację ogranicza się do kilku kliknięć i jest bardzo intuicyjny. Co ważne, zakupiony bilet nie jest kasowany automatycznie, więc można go kupić wcześniej i skasować dopiero w momencie rozpoczęcia podroży. Jedyne o czym trzeba pamiętać to fakt, że przez pierwsze dwie minuty od „skasowania” bilet jest nieaktywny. Jest to celowo zabezpieczenie przed nieuczciwymi pasażerami, którzy aktywowaliby swoje bilety dopiero na wypadek kontroli. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość zakupu większej ilości biletów, na zapas lub dla osób towarzyszących.

Płatności za bilety można dokonać przy użyciu dowolnej karty płatniczej Visa lub MasterCard lub poprzez portfel Masterpass. Za transakcję nie jest pobierana żadna dodatkowa opłata ze strony operatora systemu. Dane karty płatniczej na życzenie mogą być zapamiętane w systemie sprzedaży dzięki czemu nie trzeba będzie ich wprowadzać od nowa przy każdym zakupie. To pozwoli na zakup biletu dosłownie za pomocą dwóch kliknięć w ekran.

Funkcje dodatkowe

W aplikacji PID Lítačka znajdziesz też aktualizowane na bieżąco informacje na temat ilości dostępnych miejsc parkingowych na praskich parkingach P+R; informacje o utrudnieniach w podroży; mapy sieci metra, autobusów, tramwajów i pociągów „S”, mapy stref biletowych oraz plany punktów przesiadkowych i niektórych bardziej rozbudowanych przystanków. Wszystko aktualne, w jednym miejscu i zawsze pod ręką.

Podsumowanie

Aplikację PID Lítačka docenią zwłaszcza osoby, które na co dzień nie posługują się komunikacją miejską. Samodzielne wyznaczenie trasy podczas korzystania z komunikacji miejskiej w mieście, które zna się słabo lub wcale jest nie lada wyzwaniem. Często trzeba przesiadać się po kilka razy, a wybranie optymalnej trasy bywa trudne. Zamiast tracić czas na niepotrzebne przejazdy i pieniądze na bilety warto użyć aplikacji, która z radzi sobie z tym bardzo dobrze i pozwala skupić się na zwiedzaniu, a nie przejazdach. Co istotne, aplikacja PID Lítačka jest oficjalną aplikacja ROPID dzięki czemu masz pewność, że wszystkie dane są aktualne, a kupione za jej pomocą bilety są na 100% uznawane przez rewizorów.

Komentarze

7 thoughts on “Aplikacja PID Lítačka – komunikacja miejska w Pradze”

  1. Dzień dobry, czy przy zakupie biletu w aplikacji kartą (mBanku) zostaną doliczone opłaty za przewalutowanie?

  2. Dziękuję za wpis! Znalazłam go tuż przed wyjazdem na kilka dni do Pragi i bardzo ułatwił mi życie, bo poruszałam się głównie tramwajami. Wreszcie połączenia pod ręką (dotychczas korzystałam z mapy z zaznaczonymi liniami) i natychmiastowy zakup biletów!

Comments are closed.