Auto Moto Muzeum Old Timer w Koprzywnicy

Kolejną atrakcją, którą można odwiedzić przy okazji Koprzywnickich Dni Techniki, jest Auto Moto Muzeum Old Timer. Tak przy okazji, Kopřivnice mają nieco ponad 20 tys. mieszkańców, fabrykę aut ciężarowych i dwa motoryzacyjne muzea… .

Wracając do tematu, Auto Moto Muzeum jest całkowicie prywatną inicjatywą, mieści się w pawilonie handlowym, z zewnątrz nie prezentuje się ciekawie i szczerze mówiąc mocno się zastanawiałem, że warto w ogóle zawracać sobie nim głowę oraz płacić 65 Kč za wstęp. Można powiedzieć, że po wizytowaniu licznych praskich prywatnych muzeów niczego, stałem się lekko podejrzliwy. Jednak wkroczenie w progi muzeum okazało się słuszną decyzją.

Na ekspozycję składa się kilkadziesiąt zabytkowych aut oraz kolejnych kilkadziesiąt motocykli. Jak na prywatne zbiory, kolekcja jest imponująca, zwłaszcza, że auta są naprawdę ciekawe. Jaguary, Mercedesy, Fordy, Ople, obowiązkowo Tatry, egzotyczne Horche czy Rileye. Długo można by wyliczać. Wszystko wychuchane, wydmuchane, w większości zarejestrowane i na chodzie. Tego się nie spodziewałem.

Jak to możliwe, że muzeum dysponuje tak bogatą kolekcją? Otóż, wśród zbiorów jest wiele aut przyjętych w depozyt. Auto raz czy dwa razy w roku wyjeżdża na zlot, a resztę czasu garażuje bezpiecznie w Muzeum. Całkiem rozsądny model biznesowy. Właściciel muzeum zarobi godziwe pieniądze, właściciel auta śpi spokojne, a turyści zyskali nową atrakcję. Każdy wygrywa.

Auto Moto Muzeum nie stanowi konkurencji dla pobliskiego Muzeum Techniki Tatra. Stanowi jego uzupełnienie. I przy okazji, jest doskonałym dowodem na to, jak ważna jest konkurencja, nawet na tak hermetycznym rynku, jakim są muzea. Chwilę po tym, jak Auto Moto Muzeum rozpoczęło działalność, w muzeum Tatry zrezygnowano z opłat za fotografowanie – niby nic, ale 50 Kč w kieszeni zostaje.

Gorąco zachęcam fanów motoryzacji do weekendowych odwiedzin czeskiej Koprzywnicy, bo w Polsce Południowej takich aut nigdzie nie zobaczycie.

Jak dojechać do Auto Moto Muzeum Old Timer w Koprzywnicy

Samochód

Pociąg

Ze stacji: Bohumín / Ostrava hl.n. / Ostrava-Svinov pociągiem do stacji Studénka, następnie przesiadka w pociąg do stacji Kopřivnice. Całkowity czas przejazdu ze stacji Bohumín do stacji Kopřivnice od 1:20 do 1:34 w zależności od wybranego połączenia. Orientacyjny koszt biletu normalnego: 80 Kč.

Ze stacji: Český Těšín pociągiem do stacji Frýdek-Místek, następnie przesiadka w pociąg do stacji Veřovice, a następnie przesiadka do stacji Kopřivnice. Całkowity czas przejazdu ze stacji Český Těšín do stacji Kopřivnice około 2 h. Orientacyjny koszt biletu normalnego: 110 Kč.

Ze stacji: Český Těšín pociągiem do stacji Ostrava-Svinov, następnie przesiadka w pociąg do stacji Studénka, a następnie przesiadka do stacji Kopřivnice. Całkowity czas przejazdu ze stacji Český Těšín do stacji Kopřivnice około 2:05. Orientacyjny koszt biletu normalnego: 124 Kč.

Komentarze

Comments are closed.