3 miejsca w Brnie, które chętnie odwiedzisz podczas upałów

Z bezchmurnego nieba leje się żar. Płyty chodnikowe parzą przez podeszwy tenisówek. Asfalt na opustoszałych ulicach mięknie, a ja zaczynam się zastanawiać, czy zwiedzanie czegokolwiek w taką pogodę ma jakiś sens. Dłuższe wędrówki w blisko czterdziestostopniowym upale to bardziej tortura niż przyjemność. Spacer po parku? Nuda! Po zoo? Bez sensu, bo wszystkie zwierzęta przesypiają upały pochowane po ciemnych kątach, a puste klatki to mało ciekawy widok. Nad wodę? Tam pojechali już wszyscy, więc witaj w… tłumie. Jedyne, co można z przyjemnością zwiedzać w takie letnie bardzo upalne dni to podziemia i jaskinie. Nic tak nie orzeźwia, jak przechadzka chłodnymi, ociekającymi wodą korytarzami, kryjącymi różne tajemnice.

Dziś trzy propozycje na przeżycie upalnego dnia w Brnie bez udaru słonecznego. Jeśli choć trochę lubisz historię, ciekawi cię jak żyli ludzie w danych czasach, nie uciekasz na widok wilgotnych lochów i ludzkich szczątków, to brneńskie podziemia są w sam raz dla ciebie. W dodatku wszystkie trzy atrakcje zlokalizowane są nie tylko blisko siebie, ale i w sąsiedztwie licznych pubów i kawiarenek, w których ugasisz pragnienie zimnym czeskim piwem lub lemoniadą ;-).

Labyrint pod zelným trhem

Labirynt pod targiem warzywnym. Urocza podziemna trasa, wiodąca mrocznymi krętymi korytarzami przez ponad dziesięć pomieszczeń piwnicznych z trzynastego wieku. W każdym pomieszczeniu zobaczysz ekspozycję tematyczną ukazującą fragment życia w średniowiecznym Brnie. Odwiedzisz między innymi spiżarnię i piwniczkę z winem, pracownię alchemika oraz więzienną celę. W salach zgromadzono sporo przedmiotów znalezionych podczas prac archeologicznych na terenie miasta. Bilet wstępu do Labiryntu co prawda nie należy do najtańszych, ale trasa jest warta zobaczenia.

Mincimistrovský sklep

Piwnica mincmistrzów. Podziemna ekspozycja historycznych monet oraz pamiątek związanych z brneńskimi mincerzami. Sporo historycznych faktów przedstawionych na tablicach i na filmie. Jednak po za samą, dość pokaźną kolekcją monet, nie za wiele jest eksponatów do oglądania. Po wizycie w Labiryncie, piwnice mincerzy nie wydają się już tak bardzo atrakcyjne. Polecam zwiedzanie bez przewodnika, bo tylko wtedy na spokojnie można pooglądać filmy o dawnym Brnie oraz pooglądać archiwalne zdjęcia.

Kostnice u sv. Jakuba

Ossuarium u św. Jakuba. Krypty w podziemiach kościoła na placu św. Jakuba, w których złożono ekshumowane kości ponad pięćdziesięciu tysięcy mieszkańców średniowiecznego Brna – ofiar bitew oraz licznych epidemii. Turystyczna część kostnicy składa się z trzech podziemnych sal. W pierwszej znajduje się wystawa drobnych przedmiotów odnalezionych podczas badań archeologicznych, w drugiej położonej bezpośrednio pod placem św. Jakuba znajdują się same czaszki, a w trzeciej położonej pod kościołem św. Jakuba odnajdziesz szkielety, stare nagrobki i mały ołtarz. Miejsce nieco makabryczne i trochę niepokojące. Przyglądając się uważnie szczątkom, można bez większego trudu rozpoznać, czy ich właściciel zginął śmiercią naturalną czy tragiczną.

Informacje praktyczne

Ceny biletów

Ceny biletów do podziemnych atrakcji nie należą do najniższych i kształtują się następująco:
Labyrint pod zelným trhem – 160 koron,
Mincimistrovský sklep – 80 koron,
Kostnice u sv. Jakuba – 140 koron.
Jednak jeśli zdecydujecie się odwiedzić wszystkie trzy miejsca, możecie kupić bilet zbiorczy za 300 koron. Istnieje możliwość zakupu biletu rodzinnego dla 2 dorosłych + do 3 dzieci (np. bilet zbiorczy za 680 koron). Akceptowana są gotówka oraz karty płatnicze.

Adresy i godziny otwarcia

Labyrint pod zelným trhem – Zelný trh 21, 658 78 Brno. wt-nd 9.00-18.00
Mincimistrovský sklep – Dominikánské nám. 1, 658 78 Brno. śr-pn 9.30-18.00
Kostnice u sv. Jakuba – Jakubské náměstí, 658 78 Brno. wt-nd 9.30-18.00

Komentarze