3 miejsca w Brnie, które chętnie odwiedzisz podczas upałów

Z bezchmurnego nieba leje się żar. Płyty chodnikowe parzą przez podeszwy tenisówek. Asfalt na opustoszałych ulicach mięknie, a ja zaczynam się zastanawiać, czy zwiedzanie czegokolwiek w taką pogodę ma jakiś sens. Dłuższe wędrówki w blisko czterdziestostopniowym upale to bardziej tortura niż przyjemność. Spacer po parku? Nuda! Po zoo? Bez sensu, bo wszystkie zwierzęta przesypiają upały pochowane po ciemnych kątach, a puste klatki to mało ciekawy widok. Nad wodę? Tam pojechali już wszyscy, więc witaj w… tłumie. Jedyne, co można z przyjemnością zwiedzać w takie letnie bardzo upalne dni to podziemia i jaskinie. Nic tak nie orzeźwia, jak przechadzka chłodnymi, ociekającymi wodą korytarzami, kryjącymi różne tajemnice.

Dziś trzy propozycje na przeżycie upalnego dnia w Brnie bez udaru słonecznego. Jeśli choć trochę lubisz historię, ciekawi cię jak żyli ludzie w danych czasach, nie uciekasz na widok wilgotnych lochów i ludzkich szczątków, to brneńskie podziemia są w sam raz dla ciebie. W dodatku wszystkie trzy atrakcje zlokalizowane są nie tylko blisko siebie, ale i w sąsiedztwie licznych pubów i kawiarenek, w których ugasisz pragnienie zimnym czeskim piwem lub lemoniadą ;-).

Przystanek pierwszy – Labirynt po warzywnym targiem (Labyrint pod zelným trhem).
Urocza podziemna trasa, wiodąca mrocznymi krętymi korytarzami przez ponad dziesięć pomieszczeń piwnicznych z trzynastego wieku. W każdym pomieszczeniu zobaczysz ekspozycję tematyczną ukazującą fragment życia w średniowiecznym Brnie. Odwiedzisz między innymi spiżarnię i piwniczkę z winem, pracownię alchemika oraz więzienną celę. W salach zgromadzono sporo przedmiotów znalezionych podczas prac archeologicznych na terenie miasta. Bilet wstępu do Labiryntu co prawda nie należy do najtańszych, ale trasa jest warta zobaczenia.

Przystanek drugi – Piwnica mincmistrzów (Mincimistrovský sklep).
Podziemna ekspozycja historycznych monet oraz pamiątek związanych z brneńskimi mincerzami. Sporo historycznych faktów przedstawionych na tablicach i na filmie. Jednak po za samą, dość pokaźną kolekcją monet, nie za wiele jest eksponatów do oglądania. Po wizycie w Labiryncie, piwnice mincerzy nie wydają się już tak bardzo atrakcyjne. Polecam zwiedzanie bez przewodnika, bo tylko wtedy na spokojnie można pooglądać filmy o dawnym Brnie oraz pooglądać archiwalne zdjęcia.

Przystanek trzeci – Ossuarium u św. Jakuba (Kostnice u sv. Jakuba)
Krypty w podziemiach kościoła na placu św. Jakuba, w których złożono ekshumowane kości ponad pięćdziesięciu tysięcy mieszkańców średniowiecznego Brna – ofiar bitew oraz licznych epidemii. Turystyczna część kostnicy składa się z trzech podziemnych sal. W pierwszej znajduje się wystawa drobnych przedmiotów odnalezionych podczas badań archeologicznych, w drugiej położonej bezpośrednio pod placem św. Jakuba znajdują się same czaszki, a w trzeciej położonej pod kościołem św. Jakuba odnajdziesz szkielety, stare nagrobki i mały ołtarz. Miejsce nieco makabryczne i trochę niepokojące. Przyglądając się uważnie szczątkom, można bez większego trudu rozpoznać, czy ich właściciel zginął śmiercią naturalną czy tragiczną.

Ceny biletów do podziemnych atrakcji nie należą do najniższych i kształtują się następująco:
Labyrint pod zelným trhem – 160 koron,
Mincimistrovský sklep – 80 koron,
Kostnice u sv. Jakuba – 140 koron.
Jednak jeśli zdecydujecie się odwiedzić wszystkie trzy miejsca, możecie kupić bilet zbiorczy za 300 koron. Istnieje możliwość zakupu biletu rodzinnego dla 2 dorosłych + do 3 dzieci (np. bilet zbiorczy za 680 koron). Akceptowana jest gotówka oraz karty płatnicze.

Adresy i godziny otwarcia:
Labyrint pod zelným trhem – Zelný trh 21, 658 78 Brno. wt-nd 9.00-18.00
Mincimistrovský sklep – Dominikánské nám. 1, 658 78 Brno. śr-pn 9.30-18.00
Kostnice u sv. Jakuba – Jakubské náměstí, 658 78 Brno. wt-nd 9.30-18.00

Skomentuj wpis

Leave a Comment

Udostępnij
Przypnij
Tweetnij
Udostępnij