Co zainstalować w telefonie przed wyjazdem do Czech #1

Jak bardzo przydatny w podróży jest smartfon, nie muszę chyba nikogo przekonywać. Dobrze dobrany zestaw aplikacji może znacznie ułatwić poruszanie się po świecie i zaoszczędzić masę problemów. Od kiedy na terenie Unii Europejskiej, a więc także i w Czechach, możemy korzystać z mobilnego internetu w ramach naszych krajowych pakietów danych, wręcz grzechem jest nie korzystać z dobrodziejstwa techniki. Jakie aplikacje warto zainstalować przed wyjazdem do Czeskiej republiki? Oto moje TOP 6 aplikacji, bez których absolutnie nie wyobrażam sobie podróżowania.

Mapy.cz

Doskonałej jakości cyfrowe mapy Czech i innych europejskich krajów. Co ważne nie jest to kolejna nakładka na Google Maps. W przypadku Czech i Słowacji producent mapy, firma Seznam.cz przygotował mapy od zera. Mapy pozostałych krajów bazują na OpenStreetMap. Mapy.cz biją na głowę produkt Googla zwłaszcza na terenach wiejskich i słabo zaludnionych. Nawigują nawet po szlakach turystycznych. Do dyspozycji masz też mapę zimową dla narciarzy oraz mapę lotniczą. Co ważne, mapy działają także w trybie offline – wystarczy je ściągnąć na telefon w domu. Mapy.cz to obecnie jedyna aplikacja tego typu, jakiej używam – doskonale sprawdza się także w Polsce. Aplikacja jest darmowa i dostępna na iOS oraz Android.

Můj vlak

O tej aplikacji pisałem już kilka miesięcy temu. Jest to oficjalna aplikacja czeskiego narodowego przewoźnika kolejowego ČD. Pozwala ogarnąć wszystko, co związane z podróżą pociągiem. Od wyszukiwania połączeń przez zakup biletów po śledzenie postępów w podróży. Z tą aplikacją zapomnisz, czym są kolejki do kas biletowych czy tablice z rozkładem jazdy. Jeśli planujesz podróż pociągiem po Czechach, koniecznie zainstaluj Můj vlak. Aplikacja jest darmowa i dostępna na iOS oraz Android.

PID info

Tę aplikację też szczegółowo opisywałem w ubiegłym roku. Służy do wyszukiwania połączeń komunikacji miejskiej w Pradze. Do tego mapy linii, rozkłady jazdy i kalkulator ceny biletu. Jeśli planujesz wyjazd do Pragi i masz zamiar korzystać z komunikacji miejskiej, PID info niesamowicie ułatwi ci życie. Aplikacja jest darmowa i dostępna na iOS oraz Android.

Menicka.cz

Aplikacja wyświetla aktualne menu z kilku tysięcy czeskich hospod, barów szybkiej obsługi i restauracji. Co ważne, znajdziesz w niej przegląd „menu dnia” czyli tanich zestawów obiadowych wraz z cenami. Od teraz twoim jedynym dylematem będzie to, co zjeść, a nie gdzie, bo kilkoma kliknięciami sprawdzisz oferty większości knajp w mieście. Ponieważ aplikacja działa m.in. na zasadzie geolokalizacji, możesz łatwo podejrzeć jaki knajpy masz w pobliżu. Nieocenione, gdy po raz pierwszy jesteś w jakimś mieście i nie masz pojęcia gdzie zjeść. Aplikacja jest darmowa i dostępna na iOS oraz Android.

Sejf

Sejf to czeski odpowiednik naszej aplikacji SkyCash. Za pomocą tej aplikacji możesz kupować bilety komunikacji miejskiej w niektórych miastach oraz płacić za parkingi. Wszystkie zakupy obciążają podpiętą do aplikacji kartę płatniczą. Odpada problem drobnych do parkomatów lub poszukiwania automatów biletowych. Co istotne, do działania aplikacji nie jest wymagana czeska karta sim. Aplikacja jest darmowa i dostępna na iOS oraz Android.

DarumaGo!

Multimedialny przewodnik po kilkudziesięciu najciekawszych i najbardziej turystycznych miastach Republiki. Znacznie bardziej przydatny niż przewodnik Pascala. W aplikacji znajdziesz informacje o najważniejszych atrakcjach turystycznych w mieście, mapy obiektów, adresy hoteli, aptek i innych obiektów niezbędnych turystom. Aplikacja jest darmowa i dostępna na iOS oraz Android.

Komentarze

3 thoughts on “Co zainstalować w telefonie przed wyjazdem do Czech #1”

 1. Mapy.cz to rzeczywiście świetna aplikacja! I tak, jak piszesz, super sprawdza się nawet w Polsce. Ja używam głównie w górach, ale generalnie przydaje się w każdej sytuacji. POLECAM!
  Co do pozostałych, to myślę, że można sobie poradzić i bez. Oczywiście jeśli aplikacje typu „muj vlak” czy „pid info” przydają się zawsze, gdy dużo przemieszczamy się transportem publicznym. Ale resztę traktuję już jako „bajer” 😉 – cóż, może jestem za bardzo starej daty. 😉

  1. Rozumując w ten sposób śmiało można powiedzieć, że smartfon sam w sobie jest bajerem i doskonale można się bez niego obejść (bo można).
   Ale skoro się już wydało trochę kasy na sprzęt, to wypada wykorzystać jego możliwości na tyle, ile jest to możliwe. Zwłaszcza, jeśli w ten sposób ułatwiamy sobie życie.
   A obeznanie z nowinkami technicznymi zdecydowanie nie zleży od wieku – moja 68 letnia ciotka płaci telefonem w sklepie i za parkowanie i bardzo sobie to chwali, bo odpada jej problem liczenia monet, których już tak dobrze nie widzi.

Leave a Comment