Czechy w obiektywie – Dwa oblicza zamku w Starym Jiczynie

Tym razem chciałbym ci zaproponować krótki wyjazd do Starego Jiczyna niedaleko Ostravy, a konkretniej, na górujący nam miasteczkiem na Kopiec Starojiczyński. Stoją tam ruiny warowni, która liczy sobie ponad siedemset lat.

Zamek a w czasach swojej świetności był ważnym obiektem na trasie słynnego Bursztynowego Szlaku, który prowadził od Bałtyku aż nad morze śródziemne. Więcej na temat zamku i jego historii znajdziesz (po polsku) tutaj.

Zamek Stary Jiczyn GPS: N 49°34′ 58”; E 17°57′ 48″

Zamek warto odwiedzić bez względu na porę roku, bo Kopiec Starojiczyński jest doskonałym miejscem do rodzinnych spacerów. Na szczyt wzgórza prowadzi dość wygodna droga, więc nawet z wózkiem dziecięcym dostaniesz się tam bez problemu. Myślę, że ruiny najbardziej malowniczo wyglądają właśnie teraz, zimą. Pod śniegiem ukryły się niedoskonałości i ślady robót budowlanych.
Jest też zdecydowanie mniej odwiedzających, co pozwala w spokoju cieszyć się
w spokoju pięknymi widokami.

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

W sezonie letnim zwiedzających jest znacznie więcej, bo i na
zamku sporo się dzieje. Praktycznie w każdy letni weekend urządzane są imprezy
tematyczne – koncerty, noce opowieści zakończone podziwianiem wschodu słońca, pokazy walk rycerskich.W sezonie letnim można wejść do baszty i obejrzeć zgromadzone tam przedmioty związane z historią zamku, a także skorzystać z bufetu.

Komentarze

Leave a Comment