Czechy wysokość mandatów 2020

Wyjeżdżasz samochodem do Czech? Nim rozpoczniesz podróż sprawdź jakie karty za wykroczenie drogowe czekają kierowców w Czechach. W dalszej części wpisu znajdziesz informacje o systemie punktów karnych w Czechach, wysokości mandatów za przekroczenie dozwolonej prędkości oraz za inne najczęściej popełniane wykroczenia. Dowiedz się jakim mandatem możesz zostać ukarany oraz w jaki sposób możesz go zapłacić.

System karania kierowców w Czeskiej republice opiera się na mandatach, karach nakładanych przez sąd oraz punktach karnych. Jest on bardziej rygorystyczny niż w Polsce. Mandaty są wyższe, zdecydowanie łatwiej trafić na sądową salę i stracić prawo jazdy. Zwłaszcza, że punkty karne otrzymują także obcokrajowcy, a zgromadzenie 12 kwalifikuje do odebrania uprawnień.

Punkty karne w Czechach

Czeski system punktów karnych naliczanych za większość wykroczeń drogowych obowiązuje wszystkich użytkowników dróg. Bez znaczenia czy jesteś w Czechach na kilkutygodniowym urlopie czy jedynie przejeżdzasz przez Czeską republikę tranzytem. Możesz być pewny, że należne ci punkty zostaną ci przyznane. Zakaz prowadznia pojazdów mechanicznych na terenie Czech nakładany jest na kierowców, którzy zgromadzili 12 i więcej punktów karnych.

Jak długo ważne są punkty?

System umarzania punktów jest dość rygorystyczny, a punkty ważne są praktycznie bezterminowo. Po 12 miesiącach jazdy bez wykroczeń, za które przyznawane są punkty, z twojego konta odejmowane są 4 punkty. Po kolejnych 12 miesiącach jazdy bez wykroczeń odejmowane są kolejne 4 punkty. I tak co roku, do momentu wyzerowania konta.
Oprócz tego 3 punkty odejmowane są za udział w szkoleniu bezpiecznej jazdy. Szkolenie (za opłatą ok. 4000 Kč) mogą odbyć osoby, które mają nie więcej jak 10 punktów, oraz nie popełniły żadnego wykroczenia, za które naliczane jest jednorazowo 6 lub 7 punktów.

Gdzie sprawdzić aktualny stan lub historię konta?

Informacje na temat ilość punktów sprawdzisz w sieci Czech POINT. Koszt takiego sprawdzenia to ok. 60 Kč za każdą stronę wydruku.

Zdobyłeś 12 punktów i co dalej?

Prócz tego, że obowiązuje cię natychmiastowy zakaz prowadzenia pojazdów na terenie Czeskiej Republiki, czeskie władze wysyłają informację o odebraniu uprawnień organowi, który wydał twoje prawo jazdy. Uprawnienia odbierane są na rok. Czas ten liczy się od momentu wystawienia mandatu na skutek którego przekroczono 12 punktów lub wyroku sądu.

Taryfikator mandatów w Czechach – 2020

Oznaczenia w tabelach
wykroczenie – to chyba jasne 😉
wysokość kary – maksymalna kara, jaka może być nałożona za dane wykroczenie, przez policję czy też sąd
mandat – kara nałożona na miejscu przez policjanta
sąd – kara nałożona w wyniku postępowania sądowego
punkty – punkty karne naliczane za dane wykroczenie
zakaz prowadznia – zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na terenie Czeskiej republiki
„nie” w kolumnie „mandat” – oznacza, że za te wykroczenie karę nakłada sąd, a nie policjant w trakcie kontroli

Mandaty za przekroczenie dozwolonej prędkości

Czeska policja przy pomiarze prędkości stosuje następujące metody tolerancji:

 • jeśli prędkość jadącego pojazdu nie przekroczyła 100 km/h, od wyniku pomiaru odejmowane są 3 km/h
 • jeśli prędkość jadącego pozjadu przekroczyła 100 km/h, od wyniku pomiaru odejmowane jest 3% wyniku pomiaru

Mandaty za wybrane wykroczenia

Mandat w Czechach i co dalej?

Policjant chce wypisać mandat. 

Możesz mandatu nie przyjąć. W tym wypadku sprawa zostanie skierowana do sądu. Jeśli sąd uzna twoją winę, kara będzie bardziej surowa. Pamiętaj też, że za niektóre przewinienia sprawa trafia do sądu automatycznie (np. za prowadzenie po alkoholu). Jeśli mandat przyjmiesz, możesz opłacić go na miejscu gotówką bądź poprosić o wypisanie mandatu kredytowego. Mandat kredytowy powinieneś opłacić w ciągu 15 dni, licząc od dnia wystawienia.

Co będzie, jeśli mandatu nie zapłacisz?

Od połowy 2017 roku Czeska republika ma dostęp do Europejskiej Bazy Kierowców. Twoje dane trafią do rejestru, a do domu przyjdzie ponaglenie. Jeśli w dalszym ciągu nie opłacisz mandatu, musisz liczyć się z możliwością windykacji.

Co z mandatami z fotoradaru? 

Procedura jest podobna, jak w przypadku mandatów kredytowych. Na swój adres domowy dostaniesz wezwanie do zapłaty.

Komentarze

7 thoughts on “Czechy wysokość mandatów 2020”

 1. Polski organ wydający zostanie poinformowany na 100%, bo takie informacje automatycznie trafiają do ogólnoeuropejskiej bazy danych. Ostateczna decyzja o odebraniu prawa jazdy należy do organu wydającego, czyli polskiego wydziału komunikacji. Z tym, czy odbiorą, czy nie różnie bywa, bo wykroczenia popełnione za granicą nie są priorytetem. Bez względu na to, czy w Polsce prawo jazdy zostanie odebrane czy nie, w Czechach ten dokument podczas kontroli będzie uznany za nieważny.

    1. To zdecydowanie. Mandat mogę płacić tylko o prawko się boję. Do Czech się więcej nie wybieram.
     Najgorsze że samochód potrzebuję do pracy. A jak to wygląda jak samochód jest firmowy w leasingu? Prawdopodobnie leasing podaje kto użytkuje samochód ale ja mogę wskazać kogoś innego jako kierowcę?

 2. Tolerancję odlicza się przy prędkości granicznej, aby zniwelować ewentualne niedoskonałości prędkościomierza. Przykładowo, jeśli ograniczenie było do 50 km/h, a ktoś jechał 52 km/h to wtedy ma zastosowanie tolerancja pomiaru. Przy większych wartościach, gdy przekroczenie prędkości jest bezsporne, tolerancji się nie stosuje. I nie jest to nic niezwykłego, bo w Polsce działa to dokładnie tak samo, choć tolerancja jest oczywiście większa.

  Co do potwierdzenia złamania przepisów, to chyba wystarczającym dowodem jest pismo z UM. Trudno sądzić, że ktoś w mieście siedzi w krzakach i spisuje numery tablic. Czeskie władze nie mają bez pośredniego dostępu do CEPiK. Żadnych danych nie można sobie ot tak „ściągnąć”, bo te udostępnione są dopiero po otrzymaniu żądania z dołączoną stosowną dokumentacją. Jeśli polski wydział komunikacji udostępnił dane właściciela pojazdu to widać była ku temu jakaś podstawa prawna, czyli pełna dokumentacja z pomiaru prędkości.

  1. Również dostałam mandat bez jakiegokolwiek zdjęcia napisany w dwóch egzemplarzach: jeden po czesku jeden po angielsku. Jednak mandat przyszedł do właściciela pojazdu. Chciałam wskazać właściwego kierowce jednaj nie ma dodanego formularza w sprawie wskazania kierowcy. Podobno miał być dołączony. Gdzie mogę znaleźć taki formularz? Pozdrawiam

   1. W tym, że mandat przyszedł do właściciela pojazdu, a nie kierowcy nie ma nic dziwnego. Przecież fotoradar rozpoznaje numer rejestracyjny auta, a nie twarz kierowcy. Nie spotkałem się nigdy z jakimś specjalnym formularzem do wskazywania kierowcy (skąd informacją, że powinien być dołączony?).

Comments are closed.