Czechy w obiektywie – Slovácko, wieże widokowe

Pierwszy weekend marca zaskoczył prawdziwie wiosenną pogodą. Prawie bezchmurne niebo i temperatura w porywach do 17 stopni zachęciły nas, by wybrać się „do přírody”.

Wybór padł na Slovácko, czyli południowo-zachodnią część Południowych Moraw. To bardzo ciekawy region i zupełnie niedoceniany przez polskich turystów. Ambitne plany odwiedzenia trzech wież widokowych, na które zabrakło czasu w ubiegłym sezonie, udało się zrealizować bez problemu. Jedyne, czego pożałowałem, to brak roweru. Trasa pomiędzy wieżami aż się prosi o przejechanie na dwóch kółkach, zamiast czterech.

Rozhledna Šalas

Pierwsza na trasie i zdecydowanie najbardziej spektakularna. Wyglądem przypomina klucz francuski lub pojazd kosmiczny rodem z Gwiezdnych Wojen. Co tu ukrywać, to właśnie z jej powodu zaplanowałem tą trasę. Stalowa konstrukcja wykończona drewnem, w naturze wygląda równie dobrze, co na zdjęciach w folderach turystycznych. Podziwiając budowlę zastanawiałem się, czemu u nas, na Szyndzielni, wybudowano jakiś architektoniczny bubel zamiast czegoś takiego.

Rozhledna Židoviny

Lekkie zaskoczenie. Wieża, delikatnie mówiąc, bardzo ascetyczna. W dodatku usytuowana przy samej drodze. W pierwszej chwili myślałem, że to jakaś wypasiona ambona, jednak zdjęcia wyszukane na szybko w internecie nie pozostawiły wątpliwości. Tak, to faktycznie był cel podróży. Choć konstrukcja wygląda na starą i zaniedbaną, pozory mylą. Wieżę zrekonstruowano zaledwie kilka lat temu. Widok na winnice i pobliską dolinę wynagradza mało komfortową wspinaczkę po drabinkach.

Rozhledna na vrchu Brdo

Położoną w głębi lasu, kamienną wieżę wybudowano na początku lat dziewięćdziesiątych. Od parkingu dzielą ją blisko 4 kilometry przyjemnej leśnej drogi. Po drodze czeka ciekawostka w postaci fragmentów dawno zapomnianego wiaduktu autostradowego, wybudowanego jeszcze w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Niestety sama wieża okazała się jeszcze nieczynna, ponieważ jej sezon turystyczny rozpoczyna się nieco później niż mój.

Komentarze

2 thoughts on “Czechy w obiektywie – Slovácko, wieże widokowe”

    1. No więc tak, w folderze informacyjnym napisano „Za návštěvu rozhodně stojí kamenná rozhledna Floriánka na vrchu Brdo s vynikajícím výhledem do krajiny.” Natomiast Google twierdzi, że „rozhledna Floriánka je v Polešovicích.” Nie za bardzo wierzę, że obie nazywają się tak samo, więc w folderze pewnie jest błąd. Wychodzi na to, że jest to zwyczajnie ” kamienna wieża na szczycie Brdo”.

Leave a Comment