FAQ Czechy

Czeskie FAQ, czyli odpowiedzi na pytania, które czytelnicy bloga Pokochaj Czechy zadają najczęściej.

Które drogi w Czechach są płatne?

W Czechach użytkownik samochodu osobowego musi płacić za autostrady oraz drogi ekspresowe. Motocykle zwolnione są z opłat za drogi. Aktualną mapę dróg płatnych w 2018 roku znajdziesz poniżej.

Jakie są rodzaje winiet w Czechach?

W 2018 roku w sprzedaży są winiety autostradowe 10-cio dniowe, miesięczne i roczne. Wszystkiego na temat czeskich winiet autostradowych dowiesz się z tego wpisu.

Czy są w Czechach winiety jedno- lub trzydniowe?

Nie, najkrótszy okres na jaki można kupić winietę to 10 dni.

Jakie są ceny winiet autostradowych w Czechach?

– winieta 10-dniowa 310 Kč /około 50 zł/
– winieta miesięczna 440 Kč /około 71 zł/
– winieta roczna 1500 Kč /około 241 zł/ (ważna od 1.12.2019 do 31.1.2021)

Czy autostrada A1 z Katowic do Ostrawy jest płatna?

Nie, odcinek od granicy do miasta Ostrawa jest za darmowy.

Czy droga numer 11 w Czechach jest płatna?

Nie, droga nr 11 w Czechach nie jest autostradą ani drogą ekspresową, więc dla aut osobowych jest bezpłatna.

Czemu są dwie mapy dróg płatnych w Czechach?

Bo w Czechach funkcjonują dwie metody poboru opłat. Pierwszy to winiety, które dotyczą wyłącznie aut o masie nie przekraczającej 3,5t. Drugi to system elektronicznego poboru opłat Myto. Właściciele aut osobowych płacą wyłącznie za autostrady i drogi ekspresowe za pomocą winiet, a system Myto zupełnie ich nie dotyczy.

Czy w Czechach można płacić w euro?

W Czechach obowiązującą walutą jest korona czeska. W euro można płacić na takiej samej zasadzie jak w Polsce. W Czechach płatności w euro akceptują duże sieci handlowe, sieciowe stacje benzynowe i większość hoteli. Jednak należy liczyć się z tym, że kurs może być trochę groszy od bankowego, reszta będzie wydana w czeskich koronach a sprzedawca przyjmie jedynie banknoty i to o małych nominałach.

Czy Blikiem zapłacę w Czechach / wypłacę pieniądze z bankomatu w Czechach?

Nie, Blik to polski system płatności i działa tylko w Polsce.

Ile kosztuje obiad w Czechach?

Przyzwoity obiad w Czechach można zjeść za 120 – 160 koron czeskich. Cena waha się w zależności od miasta i klasy lokalu. Praktycznie w całych Czechach funkcjonują liczne chińskie „restauracje”. Tam obiad zjesz nawet za 80 koron, jednak stanowczo odradzam te przybytki, bo jedzenie w nich serwowane jest tragicznej jakości.

Ile kosztuje  w Mc Donald’s w Czechach hamburger / cheeseburger / itd.

Hamburger 25 koron, Cheeseburger 29 koron.

Jakie są ceny w Czechach?

W dużym uproszczeniu można przyjąć, że ceny żywności w Czechach są około 1,5 razy wyższe niż w Polsce. Więcej konkretów na temat cen w Czechach w 2018 roku znajdziesz tutaj. Przed wyjazdem możesz też przejrzeć gazetki reklamowe z supermarketów: Tesco , Albert , Globus , Kaufland , Lidl , Penny Market.

Gdzie kupić bilet na metro / tramwaj w Pradze?

Bilety na metro, tramwaje czy autobusy w Pradze kupuje się w biletomatach. Jeśli przyjeżdżasz do Pragi pociągiem, bilety możesz kupić od razu na dworcu, w biletomatach zlokalizowanych przy wejściu do metra (dolny hol dworca). Jest to o tyle wygodne, że w tych biletomatach można płacić monetami oraz kartami płatniczymi. Jeśli do Pragi przyjeżdżasz samochodem, po bilety idź na pierwszą lepszą stację metra, ponieważ na każdej z nich zainstalowane są biletomaty. Jednak zazwyczaj są to urządzenia starszej generacji, w których można płacić wyłącznie bilonem. Biletomaty znajdziesz także na wielu przystankach autobusowych i tramwajowych, nie tylko w centrum Pragi. Listę praskich automatów biletowych znajdziesz tutaj.
Bilety na komunikację miejską w Pradze kupisz też w kasach w metrze (lista tutaj) infocentrach prowadzonych przez zakład transportu miejskiego (lista tutaj) oraz w niektórych kioskach i sklepach. Bilety możesz kupić też u kierowcy autobusu, ale to się nie opłaca. W autobusie kupisz wyłącznie bilet 90-cio minutowy w cenie 40 koron, czyli o 8 koron drożej niż w automacie. Przygotuj się na to, że kierowca zażąda odliczonej kwoty lub odmówi sprzedaży, jeśli autobus ma choć niewielkie opóźnienie w stosunku do rozkładu jazdy.

Ile kosztuje bilet na metro / tramwaj / autobus w Pradze? Ceny biletów w Pradze (stan na 01.2020)

Bilet 30 minutowy – 24 Kč ok. 4,35 zł
Bilet 90 minutowy – 32 Kč ok. 5,15 zł
Bilet 24 godzinny – 110 Kč 17,71 zł
Bilet 72 godzinny – 310 Kč 49,91 zł
Bilet miesięczny – 510 Kč 82,12 zł

Praga, kantor czy bankomat?

Zdecydowanie bankomat! Więcej na temat kantorów w Pradze znajdziesz w tym wpisie. Przeczytaj uważnie żeby uniknąć kosztowych błędów!

Gdzie najtańsze zakupy w Czechach? Tanie markety w Czechach?

Najtańszą i zarazem najgorszą siecią sklepów w Czechach jest Penny Market. Jeśli zależy ci, by podczas wyjazdu do Czech kupować tanio, przed wyjazdem przejrzyj gazetki reklamowe poszczególnych sieci. To najlepsza i najprostsza metoda, by kupić towary rozsądnej jakości w fajnych cenach.

Płatność kartą w Czechach? Czechy, gotówka czy karta?

W supermarketach i na stacjach paliw bez problemu zapłacisz kartą Visa lub MasterCard. W punktach gastronomicznych wygląda to zdecydowanie gorzej i lepiej mieć przy sobie gotówkę, choć w ciągu ostatniego roku sytuacja mocno się zmienia i coraz więcej knajp ma terminale. Muzea, ogrody zoologiczne i tym podobne atrakcje turystyczne też coraz częściej akceptują karty. Więc śmiało można powiedzieć, że gotówkę należy mieć, ale tylko na wszelki wypadek. Ważne, aby karta miała włączoną funkcję płatności zbliżeniowych, bo większość automatów biletowych oraz parkometrów akceptuje wyłącznie płatności zbliżeniowe.

Jak odmówić przewalutowania przy płatności Revolut lub inna kartą?

Automatyczną konwersję DCC proponuje w Czechach większość bankomatów i niektóre terminale w sklepach. Rzecz jasna jest to zupełnie nieopłacalne dla klienta i może podwyższyć końcowy rachunek nawet o 18%. Po pierwsze nie daj się nabrać na ostrzeżenia i zachęty, bo proponowany kurs jest ZAWSZE dużo gorszy od bankowego. Po drugie, gdzie się da płać zbliżeniowo. Jeszcze nie spotkałam w Czechach terminala, który proponowałby DCC podczas transakcji zbliżeniowej. Po trzecie czytaj uważnie komunikaty. Jeśli podczas płatności w sklepie widzisz na terminalu, że kwota obciążenia jest w złotówkach, to wciśnij czerwony przycisk i poproś obsługę o płatność w koronach. Jeśli sprzedawca albo bankomat dał ci wybór, rób to, co proponuję na poniższych zdjęciach.

Zabrakło czegoś ważnego? Dopisz swoje pytanie w komentarzu pod wpisem!

Komentarze

6 thoughts on “FAQ Czechy”

 1. Jezeli chce placic karta zblizeniowo lub na PIN to musze miec korony czeskie na koncie czy moge miec zlotowki? Anna

 2. W supermarkecie Penny w Bohuminie – przy płatności zbliżeniowej – wyświetlił mi się komunikat jak na zdjęciu, wcisnąłem czerwony i zapłaciłem w koronach, na wyciągu bank mi przewalutował złotówki.

  1. To bardzo interesujące z tego względu, że przy płatnościach zbliżeniowych DCC nie działa. Ten komunikat wyświetla się wyłącznie przy transakcjach z użyciem chipa.
   Jeśli karta była wydana do konta w złotówkach, to normalne, że bank przewalutował transakcję. Jak inaczej miał obciążyć konto? Różnica jest taka, że przy DCC transakcję przelicza po bandyckim kursie agent rozliczeniowy, a nie bank wystawca karty.

 3. Serdeczne dzięki za wspaniałą stronę! Mnóstwo rzeczy mi się przydało – od bankomatów i informacji o przewalutowaniu, autostrad i podróży koleją z polskich Głuchołaz, po serki olomunieckie;). Mam tylko pytanie (przepraszam jeśli nie dopatrzyłem się odpowiedzi gdzieś wcześniej) – jak jest z napiwkami w Czechach, czy podobnie jak u nas czy teżjakoś sami doliczają do rachunku?
  Pozdrawiam

  1. W Czechach napiwki są dobrowolne, a Czesi, z tego co zaobserwowałem, nie są jakoś bardzo rozrzutni pod tym względem i często napiwków nie dają wcale.
   Jeśli chcesz zostawić napiwek, to nie mniej jak 10% – niższą kwotą obrazisz obsługę. Wyjątkiem są stali bywalcy lokalu, którzy czasami zostawiają po parę koron. Im wolno, bo robią to zazwyczaj dzień w dzień, znają się z obsługą i to bardziej taki gest przyjaźni. Jeśli płacisz gotówką, daj obsłudze całą kwotę (za rachunek + napiwek) i podziękuj. To znak, że ma ci nie wydawać reszty. Przy płatnościach kartą obsługa zazwyczaj sama pyta, czy życzysz sobie zostawić napiwek – mówisz nie lub tak i ile, doliczają go do ogólnej kwoty rachunku i po problemie. Zdarzają się knajpy, zwłaszcza w miejscach mocno turystycznych, gdzie w menu jest informacja, że lokal dolicza 10 -12 % za obsługę. I zazwyczaj za nakrycia też. Dlatego ZAWSZE warto menu przeczytać do samego końca. Na takie rzeczy bardzo często naciągają w Pradze. Jak i na podwójne napiwki – do rachunku z automatu doliczą 10% za obsługę, a kelner i tak pyta czy chcesz dać napiwek.

Comments are closed.