Czeskie winiety autostradowe 2020

Czechy winiety cena w 2020 roku

Cena czeskiej winiety na autostrady i drogi ekspresowe na 2020 roku nie uległa zmianie. W dalszym ciągu obowiązują winiety w formie nalepek na przednią szybę. Nie ma winiet elektronicznych, te Czechy wprowadzą najwcześniej w 2021 roku. Czechy winiety cena w 2020 roku…

Ceny czeskich winiet na autostrady

Typ winietyCena w 2020 rokuCeny w latach 2019 – 2016
Roczna1 500 Kč1 500 Kč
Miesięczna440 Kč440 Kč
Dziesięciodniowa310 Kč310 Kč

Obecnie w Czechach nie ma winiet na okres krótszy niż 10 dni. Czeskie winiety 1, 3 lub 7 dniowe nie istnieją.

Uważaj na wyłudzenia!
Ostatnio pojawiło się kilka polskich sklepów internetowych, które sprzedają winiety po mocno zawyżonych cenach. Takie „tanie winiety” są droższe o kilkadziesiąt procent. Nie daj się nabrać, że wjazd na teren Czech autostradą A1 bez winiety jest złamaniem obowiązującego prawa i narażeniem się na spory mandat, oraz że momencie przekroczenia granicy kierowca ma obowiązek posiadania aktualnej winiety. To bzdura. Odcinek autostrady A1 / D1 od granicy do Ostrawy jest bezpłatny. Winietę możesz kupić po normalnej cenie na stacji benzynowej EurOil zaraz przy granicy albo w Ostravie nie narażając się na mandat.


Sprawdź aktualne ceny paliwa w Czechach


Czeska winieta na 10 dni
Czeska winieta na 10 dni

Czeska winieta 10-dniowa
kosztuje 310 Kč /około 52 zł/

Ważność rozpoczyna się w dniu oznaczonym na kuponie, a kończy się wraz z upływem dziesiątego dnia kalendarzowego. Jeżeli winieta została zakupiona w grudniu, to jest także ważna w styczniu przyszłego roku, do końca swojej ważności.

Czeska winieta miesięczna
kosztuje 440 Kč /około 74 zł/

Ważność rozpoczyna się w dniu oznaczonym na kuponie, a kończy się wraz z upływem trzydziestego dnia kalendarzowego. Jeżeli winieta została zakupiona w grudniu, to jest także ważna w styczniu kolejnego roku, do końca swojej ważności.

Czeska winieta miesięczna
Czeska winieta na miesiąc
Czeska winieta roczna
Czeska winieta roczna

Czeska winieta roczna
kosztuje 1500 Kč /około 255 zł/

Winieta roczna ważna 14 miesięcy, od 1.12.2019 do 31.1.2021

W przypadku zespołu pojazdów (samochód osobowy + przyczepa) o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, NIE JEST WYMAGANY zakup winiety dla przyczepy, tzn. obowiązek zakupu winiety dotyczy wyłącznie samochodu.

Czeskie winiety – poradnik

Gdzie kupić czeskie winiety autostradowe

Gdzie kupić czeską winietę
Gdzie kupić czeską winietę
 • na stacjach paliw OMV, MOL, Benzina, Shell, ENI – zdecydowanie najlepsze miejsce na zakup winiety. Na stacjach benzynowych w Czechach  można płacić za winiety kartą płatniczą, w koronach czeskich lub w euro
 • w placówkach pocztowych – płatność wyłącznie w koronach czeskich
 • w supermarketach sieci Albert, Kaufland, Globus – płatność kartą lub w koronach czeskich
 • w trafikach, u dealerów samochodowych itp. Pełną i oficjalną listę ponad 3 tysięcy punktów sprzedających winiety znajdziesz tutaj

Jak wypełnić i gdzie nalepić winietę

Winieta składa się z nalepki na szybę oraz kuponu kontrolnego. Na obu częściach winiety wpisz czytelnie numer rejestracyjny swojego samochodu (najlepiej niezmywalnym cienkopisem), następnie nalep nalepkę na wewnętrzną stroną przedniej szyby, w prawym dolnym rogu. Kupon kontrolny pozostaw w aucie, może być potrzebny w przypadku kontroli drogowej.

Pamiętaj, że za posiadanie na szybie więcej niż jednej winiety, a także winiety (już lub jeszcze) nieważnej grozi mandat.Oczywiście dotyczy to tylko czeskich winiet – możesz mieć równolegle przylepione winiety z innych krajów.

Ja wypełnić czeską winietę
Ja wypełnić czeską winietę

O czym musisz pamiętać korzystając z płatnych dróg w Czechach

 • za brak winiety grozi mandat w wysokości do 5000 Kč, jeśli nie będziesz w stanie uiścić tej kwoty na miejsu, sprawa trafi do sądu, a ty możesz zostać obciążony dodatkowymi kosztami w wysokości do 100tys. Kč.
 • winieta, która nie została przyklejona do szyby nie jest ważna
 • winieta bez wpisanego numeru rejestracyjnego nie jest ważna
 • do kontroli winiet uprawniona jest policja oraz służba celna

O czym powinieneś pamiętać kupując winietę

 • winieta to po czesku: dálniční známka lub dálniční kupón
 • nie kupuj winiety w Polsce. Nie tylko zapłacisz nawet do 30% więcej, a jeszcze narażasz się na zakup sfałszowanej winiety.
 • fałszerstwa winiet są faktem i co roku w obiegu pojawiają się lepszej lub gorszej jakości podróbki. Za fałszywą winietę nie tylko zapłacisz mandat, jak za jazdę bez winiety, a dodatkowo narażasz się na sprawę w sądzie. Nawet jeśli uda ci się udowodnić, że nie byłeś świadomy zakupu podróbki, i tak poniesiesz koszty sądowe. Pamiętaj aby zachować dowód zakupy winiety (paragon lub fakturę), woź go razem z odcinkiem kontrolnym.
 • każda winieta oferowana za kwotę niższą niż oficjalna jest podejrzana. W ciągu ostatniej dekady nie spotkałem się z promocją i sprzedażą legalnych winiet po cenach niższych niż oficjalne.

Komentarze