Czeska Praga dla znudzonych #1

Jeśli odbębniłeś już wszystkie punkty programu w ramach bieda-wycieczki* oferowanej przez biuro podróży, czas wreszcie ruszyć w miasto na własną rękę. Jeśli jesteś znudzony wszechobecnym gwarem i tłumami turystów snujących się po centrum Pragi, oglądaniem evergreenów, które już dawno straciły na atrakcyjności, mam coś dla ciebie – kilka miejsc, dzięki którym lepiej poznasz i zrozumiesz Pragę.

*Nie obrażaj się, określenie bieda-wycieczka nawiązuje do ubogiego programu, a nie do ceny samej wycieczki.


Życiem rządzi przypadek. Miałem do załatwienia sprawę w okolicy stacji metra Jinonice. Niestety stacja, ze względu na remont, była zamknięta. Trzeba było jechać na Nové Butovice i tam przesiąść się w autobus zastępujący metro. Stwierdziłem, że szkoda czasu na komunikację zastępczą, przejdę się ten kawałek. Oczywiście pomyliłem strony świata i momentalnie się zgubiłem. Zaowocowało to błąkaniem się po ulicy Na Vidouli i kompletnie niezamierzoną wizytą w starym folwarku. Z jednej strony szklane biurowce, z drugiej chaty – witamy w Pradze. I jak tu nie lubić tego miasta?


Bo my w Pradze też mamy taki Stadion Dziesięciolecia – oświadczył znajomy Prażak. No, skoro mają, to chętnie, pomyślałem. Zwłaszcza, że nieistniejący już warszawski Stadion Dziesięciolecia vel Jarmark Europa był bliski mojemu sercu i rzewnie go wspominam. Pełnił rolę iTunes’a i AppStore’a mojej młodości (czytaj: to tam kupowało się pirackie płyty z muzyką i programami komputerowymi).
Stadion Strahov to zupełnie inna bajka, niż Stadion Dziesięciolecia. Starszy, dużo większy i po części ciągle pełni swoją funkcję. Co nie zmienia faktu, że jest to miejsce, na widok którego Prażacy toczą pianę z ust, a developerzy dostają orgazmu. Pierwsi nie mogą ścierpieć takiej niegospodarności, bo obiekt systematycznie popada w ruinę; drudzy w myślach liczą miliardy koron, które mogliby zarobić na inwestycjach, gdyby tylko ktoś im na to pozwolił. A jest szansa, że się doczekają, bo drugi co do wielkości obiekt sportowy na świecie(!) najprawdopodobniej czeka rozbiórka. Nie trzeba dodawać, że tereny po stadionie będą najbardziej pożądaną działką budowalną w całej Republice. Fakt, że w Pradze panuje wielki niedobór mieszkań, każda inwestycja sprzedaje się na etapie dziury w ziemi, a ceny metra kwadratowego dawno przestały mieć cokolwiek wspólnego z rozsądkiem to już drobny szczegół. Lokalizacja jest (prawie) doskonała, widok ze wzgórza fantastyczny, a i sąsiedztwo niczego sobie. Wokół stadionu jest masa szykownych i ciekawych architektonicznie budynków.


Okolice stacji metra Pankrác i Budějovická to taki mały praski La Défense. Przynajmniej mnie się z tym kojarzy to zagłębie wysokościowców. Budowany właśnie V Tower widać z wielu miejsc w Pradze. Równie intrygujący jest drugi apartamentowiec – Rezidence Kavčí Hory. Między nimi rozciąga się mały, ale bardzo sympatyczny park. To tu nowa Praga przeplata się z Pragą socjalistyczną. To tu między centrami handlowymi znajdziesz małe sklepy i jadłodajnie działające od dziesięcioleci. Jeśli znudzi cię oglądanie szkła i stali, wstąp na obiad do Jídelni Melíšek na rogu Budějovickiej i Za Zelenou liškou. Co prawda nie mają szyldu „Real Czech cuisine” ale swojskie obiady serwowane przy wysokiej ladzie z widokiem na ulicę to prawdziwe praskie jedzenie, jakiego w centrum nie uświadczysz.

Praga, nie bez powodu, słynie z pięknych parków. I nie mam tu na myśli tych spłachetków ziemi w ścisłym centrum, rozdeptywanych każdego dnia przez tysiące turystów. Jeśli chcesz odpocząć w ciszy i spokoju, nacieszyć oczy zielenią, wybierz się na spacer w okolicę Klasztoru na Břevnovie. To kolejne miejsce w Pradze, gdzie miasto przeplata się ze wsią, a sielskie widoki chwytają ze serce nawet antyromantyków.

Komentarze

Leave a Comment