Zamki w Czechach, jak zaoszczędzić na biletach?

Dziś sprzedam ci tip, w jaki sposób prosto i legalnie zaoszczędzić kasę na wejściówkach do ponad 120 zabytków na terenie Czech. Zamiast wchodzić przez dziurę w płocie czy ukradkiem podglądać przez okna, użyj swojego smartfona. Bo wszystko czego potrzebujesz, by skorzystać z darmowych wejściówek to smartfon i bezpłatna aplikacja.

Wszelkiej maści programy lojalnościowe przestały mnie bawić już kilka lat temu, gdy pewnego burego zimowego wieczoru z kalkulatorem w ręku sprawdziłem ile faktycznie są warte punkty, które pracowicie gromadzę na różnych kartach. Dlatego informację o programie lojalnościowym Klíč k památkám potraktowałem bez entuzjazmu i z dużą rezerwą. Jednak po zapoznaniu się z warunkami zabawy, listą obiektów i regulaminem doszedłem do wniosku, że to faktycznie się opłaca.

Klíč k památkám to program lojalnościowy przygotowany przez Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej, Narodowy Instytut Zabytków oraz Stowarzyszenie właścicieli zamków i pałaców. Zasady są fair i jasne jak słońce. Za każdy zakupiony bilet do obiektów biorących udział w programie dostajesz wirtualną pieczątkę. Zbierz pięć pieczatek, a szósty wstęp do dowolnego obiektu masz gratis. A potem… potem dalej zbieraj pieczątki, bo w zabawie możesz brać udział tak długo jak zechcesz i każdy szósty wstęp do dowolnie wybranego obiektu masz za darmo. Co ważne, zarówno przystąpienie do programu jak i aplikacja są całkowicie darmowe.

Jednak Klíč k památkám to nie tylko przechowalnia wirtualnych pieczątek. Aplikacja jest świetnym przewodnikiem po obiektach. Znajdziesz w niej całą masę istotnych informacji i to po polsku. O ile w każdym przewodniku znajdziesz wzmianki na temat lokalizacji czy godzin otwarcia obiektu, tak Klíč k památkám oferuje znacznie więcej. W aplikacji znajdziesz szczegółowo rozpisane trasy zwiedzania poszczególnych obiektów wraz z godzinami wejść czy też listę organizowanych na miejscu imprez. Chyba nie muszę mówić, jak bardzo to ułatwia planowanie podróży. Teraz wystarczy kilka tapnięć w ekran, by sprawdzić co obiekt ma do zaoferowania i jakie usługi świadczy.

Klíč k památkám honorwany jest w około 120 obiektach na terenie całej Republiki. I nie myśl sobie, że Ministerstwo chce nim zachęcić turystów do odwiedzania mniej ciekawych zabytków. Na liście obiektów znajdziesz takie turystyczne hity jak: Zamek Karlštejn, zamki w Litomyślu i Czeskim Krumlovie czy ostrawska kopalnia-skansen Důl Michal. Zdecydowanie jest w czym wybierać. Co ważne, program faktycznie działa. Kasjerki są doskonale zorientowane o co chodzi i wiedzą jak rejestrować klucze.

O czym musisz pamiętać biorąc udział w zabawie?

  • o tym, że chcesz otrzymać pieczątkę poinformuj kasjerkę przed zakupem biletu, bo po wydrukowaniu i opłaceniu biletu wstępu nie ma możliwości zdobycia „pieczątki”
  • jeśli do obiektu wchodzicie w kilka osób, nie trzeba kupować osobnych biletów ale każda osoba musi zeskanować swój własny klucz
  • wirtualne klucze ważne są bezterminowo, jeśli w ciągu jednego sezonu nie uda ci się zebrać wszystkich pięciu, zabawę możesz kontynuować w kolejnym roku
  • jeśli z zabawy chcesz wycisnąć maksimum oszczędności, zrób listę 6 obiektów, które chcesz odwiedzić. Sprawdź ceny biletów a potem… ten z najdroższym wstępem zostaw sobie na koniec.

Jak zarejestrować się w programie?

Pobierz bez płatną aplikację z App Store lub Google Play, następnie postępuj według instrukcji na kolejnych rysunkach.

Uruchom aplikację i tapnij przycisk „Rejestracja” Wpisz swój adres e-mail oraz hasło. Tapnij przycisk „Rejestracja” Zarejestrowałeś się w aplikacji. Teraz musisz zarejestrować się… w programie lojalnościowym. W tym celu tapnij przycisk „Więcej szczegółów” Zapoznaj się z warunkami uczestnictwa i tapnij przycisk „Aktywuj” Wpisz hasło do programu lojalnościowego (może być, choć ze względów bezpieczeństwa nie powinno), takie same jak do aplikacji. Nie zapomnij zaznaczyć zgód marketingowych. Pierwsza pozycja jest dobrowolna, druga obowiązkowa. Tapnij w przycisk „Kontynuuj”. Po udanej rejestracji wyświetli się ekran z kodem-kluczem. Kod musisz skanować przy każdym zakupie biletu. Co ważne, w jednej aplikacji można zapisać klucze kilku użytkowników np. żony czy dzieci. Wystarczy tapnąć przycisk „Dodaj innego użytkownika”. Ilość zdobytych kluczy możesz sprawdzić w zakładce „Moje klucze” Dodatkiem do aplikacja jest bezpłatna mapa obiektów biorących udział w programie. Dostępna w kasach i niektórych biurach turystycznych.

Co jeszcze znajdziesz w aplikacji?

Interaktywną mapę, która na podstawie twojego położenia wyświetla obiekty w okolicy. Wyszukiwarkę obiektów Szczegółowe informacje na temat obiektów Kalendarz imprez Aplikacja udostępnia szczegółowe dane na temat dostępnych tras zwiedzania w danym obiekcie, godzinach wejść na poszczególne trasy oraz cenach.

Dla wielbicieli średniowiecznych klimatów została przygotowana analogowa wersja programu, która polega na zbieraniu tradycyjnych pieczątek na papierowych karteczkach. Niestety zasady są znacznie mniej korzystne – zebrane pieczątki ważne są wyłącznie do końca danego roku kalendarzowego. Karteczki na pieczątki dostępne są w kasie każdego obiektu biorącego udział w programie.

Komentarze

2 thoughts on “Zamki w Czechach, jak zaoszczędzić na biletach?”

Leave a Comment