Praga z dzieckiem – Králoství železnic

W dzisiejszym wpisie wracamy do Pragi, i wybierzemy się w miejsce doskonałe do odwiedzenia z dzieckiem. Bo powiedzmy sobie szczerze, zwiedzanie z dzieckiem nigdy nie jest łatwe. Młodzi podróżnicy są wymagający, i trzeba czegoś więcej niż wspaniałej architektury oraz imponujących panoram, by ich zainteresować. A gdy do tego dojdzie problem z pogodą… Na szczęście atrakcje dla dzieci w Pradze są liczne. Jedną z nich jest Králoství železnic, czyli Królestwo Kolei.

Gdy po raz pierwszy odwiedziłem Králoství železnic, blisko 7 lat temu, ekspozycja była więcej niż skromna. Dwie kolejowe makiety zajmujące jakieś 100 m.kw., robiły całkiem niezłe wrażenie, ale i pozostawiały niedosyt. No, małe było te „Królestwo” i tyle. Jednak dzięki iście galerniczej pracy, przez blisko dekadę, kolejowy świat rozbudowano do imponujących 800 m.kw. (co tyle, co powierzchnia typowego sklepu sieci Lidl). I na tym nie koniec, bo w kolejnych latach zostanie dodanych kolejne 200 m. kw.. Najfajniejsze w tym wszystkim jest to, że makieta jest miniaturowym obrazem Republiki Czeskiej – odnajdziesz na niej najważniejsze miasta, zabytki, budynki mieszkalne i fabryki. Zachowano oryginalny układ dworców. W wszystko to, w skali H0. Dodatkową atrakcją, jest możliwość obserwowania obrazu z niektórych lokomotyw na monitorach.

Králoství železnic to straszny złodziej czasu. Pobieżne obejrzenie ekspozycji zajmuje koło półtorej godziny. Osoba bardziej wnikliwa spędzi tam dwa razy więcej czasu. Dziecko, z radości spędzi tam cały dzień, zwłaszcza, że dla małych odwiedzających przygotowano dodatkowe atrakcje, choćby w postaci dwóch symulatorów – tramwaju i autobusu. Co ważne, w Králoství železnic nie trzeba trzymać dziecka cały czas za rękę. Ekspozycja jest odpowiednio zabezpieczona, a szanse na samodzielne opuszczenie wystawy zerowe. Jeśli więc potrzebujesz kilku chwil dla siebie, zyskasz je w kolejowym królestwie.

Komentarze

5 thoughts on “Praga z dzieckiem – Králoství železnic”

  1. Rewelka!!! Kocham takie kolejki, bo kto nie kocha? W samą porę żeś o tym napisał, bo ja za miesiąc jadę do Pragi 🙂 A powiedz mi, ten duży tramwaj, to taki prawdziwy symulator do jazdy? Płaci się za to coś ekstra?

    1. Symulatory są trzy. Kolejowy – treningowy, autobus i tramwaj – bardziej do zabawy. Życzę powodzenia, bo trudno się do nich dopchać ;-). No i wszystko jest w cenie biletu.

Comments are closed.