Gdzie i jak kupić bilet na pociąg w Czechach

Z tego wpisu dowiesz się gdzie najbardziej opłaca się kupić bilet na pociąg przewoźnika České dráhy. Poznasz wybrane rodzaje biletów. Znajdziesz tu także instrukcję zakupu oraz zwrotu biletów kolejowych przewoźnika České dráhy.

Czemu nie warto kupować biletu w kasie?

Musisz odstać swoje w kolejce do kasy. W dodatku kupując bilet przed odjazdem pociągu, nie masz gwarancji, że będzie w nim wolne miejsce, a wtedy zostaniesz na dworcu dłużej niż byś sobie tego życzył. Jeśli kupujesz bilet z wyprzedzeniem to na dworzec musisz jechać dwa razy, a po co tracić czas? W kasie przepłacasz, bo ČD premiują zakupy biletów kanałami elektronicznymi. Dodatkowo, bilet kupiony w kasie ma gorsze warunki zwrotu. No i jeśli zgubiłeś bilet kupiony w kasie to duplikatu nie otrzymasz, możesz co najwyżej kupić sobie nowy. Reasumując, kupowanie biletu w kasie to strata czasu i pieniędzy.

Czemu warto kupić bilet przez e-shop ČD lub aplikację Můj vlak?

Bo tak jest wygodniej. Nie musisz wcześniej jechać na dworzec i stać w kolejce do kasy. Możesz bilet kupić na spokojnie, sprawdzić różne opcje i poszukać najkorzystniejszych ofert. Kasjerka zazwyczaj nie ma czasu i ochoty na takie zabawy, bo co jej przyjdzie z tego, że ty zaoszczędzisz? Dodatkowo, kupując bilet przez internet, możesz dostać bonus w postaci bezpłatnej miejscówki oraz punktów w programie lojalnościowym. To się opłaca! Bilet kupiony kanałem elektronicznym możesz zwrócić do 15 minut przed odjazdem pociągu za pomocą kilku kliknięć. Nie musisz się bać, że zgubisz bilet. Możesz go sobie wydrukować tyle razy ile potrzebujesz. Możesz go nie drukować wcale i konduktorowi pokazać kod 2-D na wyświetlaczu telefonu. Możesz też nie pokazywać kodu, tylko podać konduktorowi kod transakcji zapisany choćby na kartce czy w sms. To spore ułatwienie jeśli korzystasz z biletu sieciowego lub Jízdenka na léto, którego trzeba używać przed dłuższy czas.

Informacje

W aplikacji Můj vlak znajdziesz aktualny rozkład jazdy i informacje o opóźnieniach. Dowiesz się także z którego peronu odjeżdża Twój pociąg.

Łatwa płatność

Za bilet szybko i bezpiecznie zapłacisz swoją karta płatniczą lub portfelem Master Pass. Nie musisz wymieniać pieniędzy na zakup biletów.  

Bez kolejki

Za pomocą aplikacji Můj vlak kupisz bilet wszędzie i o każdej porze. Jeśli z jakiegoś powodu nie będziesz mógł jechać, za pomocą aplikacji także zwrócisz bilet.

Bezpieczeństwo

Nie musisz się obawiać, że zniszczysz bilet. Nikt co go nie ukradnie. A jeśli telefon się rozładuje, wystarczy że konduktorowi podasz kod transakcji.

Wybrane rodzaje biletów ČD

Od 1 lutego 2019 ČD wprowadziły do oferty trzy rodzaje biletów podstawowych, które różnią się od siebie ceną i warunkami przewozu.

Flexi jízdenka

Najdroższy typ biletu. Obowiązuje w dowolnym pociągu jadącym po trasie, na którą został zakupiony. Jego cena zależy wyłącznie od dystansu. Na długich dystansach dopuszczalne są przerwy w podróży. Możesz go kupić na dwa miesiące przed rozpoczęciem podróży. Możesz go także zwrócić do 15 minut przez odjazdem pociągu bez żadnych opłat. Kupisz go w kasie, automacie biletowym, w e-shopie i aplikacji Můj vlak oraz u konduktora.

Flexi zvýhodněna jízdenka

Posiada te same parametry co Flexi z tą różnicą, że im wcześniej go kupisz tym jest tańszy. Ten typ biletu kupisz w kasie, w e-shopie i aplikacji Můj vlak. Nie kupisz go w automacie ani u konduktora.

Vázaná jízdenka

Najtańszy typ biletu. Jego cena zależy od dnia i godziny rozpoczęcia podróży, a także obłożenia danego połączenia. Im mniej atrakcyjne połącznie, tym bilet tańszy. Obowiązuje na konkretny pociąg i nie pozwala na przerwy w podróży. Ten typ biletu kupisz w kasie, w e-shopie i aplikacji Můj vlak. Nie kupisz go w automacie ani u konduktora.

Jednorázová skupinová jízdenka

Bardzo fajna opcja dla podróżujących w grupie od 2 do 5 osób. Zasada jest taka, że pierwsza osoba płaci 100% ceny biletu, druga 75% ceny biletu, a każda następna osoba z grupy jednie 50% ceny biletu.

Skupinová víkendová jízdenka

Bilet sieciowy obowiązujący w sobotę lub niedzielę dla grupy złożonej z 1 do 5 osób (w tym max. 2 osób dorosłych i 3 dzieci do 15-go roku życia) na wybrany kraj lub całą Republikę.

Celodenní jízdenka

Ważny w dni robocze bilet dzienny dla jednej osoby, na wybrany kraj lub całą Republikę.

Kilometrická banka

Hurtowy zakup 2000 km. Płacisz i dostajesz papierową książeczkę. Do książeczki wpisujesz każdy przejazd pociągiem. Konduktor w momencie kontroli sprawdza czy ilość kilometrów się zgadza i zatwierdza wpis podpisem. I tak do wyczerpania całej puli kilometrów.

Jízdenka na léto

Bardzo tani bilet sezonowy pozwalający na nieograniczoną ilość przejazdów w ciągu 7 lub 14 dni, w zależności od wykupionej opcji. Najtańsza opcja, by zwiedzić pociągiem całą Republikę. Więcej informacji o bilecie Jízdenka na léto znajdziesz tutaj.

Instrukcję krok po kroku zakupu biletów przez internet znajdziesz tutaj.
Instrukcję krok po kroku zakupu biletów przez aplikację Můj vlak znajdziesz tutaj.

Jak zwrócić bilet?

České dráhy mają bardzo liberalną politykę zwrotów. Bez kosztów możesz oddać praktycznie większość rodzajów biletów. W większości przypadków zwrotu możesz dokonać nawet do 15 minut przed wyjazdem pociągu. I to nie ponosząc żadnych kosztów. Wszystko zależy od tego, gdzie kupowałeś swój bilet.

Jeśli bilet kupowałeś w kasie…

Bilety zakupione w kasie trzeba w kasie zwrócić. Można to zrobić na dowolnym dworcu. Jeśli bilet zwrócisz najpóźniej do godziny 23:59 dnia poprzedzającego początek jego ważności to odzyskasz pełną kwotę. Jeśli dokonasz zwrotu w dniu wyjazdu, ale nie później niż na 15 minut przed odjazdem pociągu to kasjerka potrąci ci 100 koron. Zasada nie dotyczy tych biletów zakupionych w akcjach promocyjnych, które podlegają zwrotowi.

TIP: 15 minut na podjęcie decyzji…

Pamiętaj, że każdy bilet możesz zwrócić do 15 minut od momentu zakupu całkowicie bez opłat. Nawet taki w super promocji.

Jeśli bilet kupowałeś przez e-shop lub aplikację Můj vlak

Bilety zakupione przez jeden z kanałów elektronicznych możesz zwrócić bez opłat do 15 minut przed odjazdem pociągu. Ta zasada nie dotyczy biletów sieciowych całodziennych, które można zwrócić do 23.59 dnia poprzedzającego ważność biletu.

Gdzie i jak kupić bilet na pociąg w Czechach

Komentarze