Gdzie najtaniej kupić korony czeskie?

Gdzie najtaniej kupić korony czeskie? W kantorze? A może lepiej wypłacić na miejscu z bankomatu? Takie pytania słyszę od znajomych bardzo często. Nie ma w tym nic dziwnego, bo zakup obcej waluty w sposób przemyślany może zmniejszyć koszty wyjazdu nawet o kilkanaście procent, a przecież nikt nie lubi wyrzucać pieniędzy w błoto.

Co prawda już kilka lat temu do banków dotarło, że co raz częściej podróżujemy po świecie, i większość z nich oferuje karty walutowe, jednak w przypadku wyjazdu do Czech sprawa jest nieco skomplikowana. Czesi nie palą się do wprowadzenia euro, a żaden z naszych banków nie wydaje kart do kont koronach czeskich, choć same konto, bez karty, gdzieniegdzie założyć można. Jedyną opcją pozostaje wypłata z bankomatu przy użyciu karty do konta osobistego, a to wiąże się z rożnymi, nieraz głęboko ukrytymi opłatami.
To jak, kantor czy bankomat? Co się bardziej opłaca? Sprawdźmy… Jednak zanim pobawimy się matematyką, wyjaśnię ci, co składa się na koszt wypłaty z bankomatu za granicą. No, nie sądzisz chyba, że bank jest po to, by robić ci dobrze? Bank musi zarobić. Tak, na tobie też.

Bez względu na to, jaką kartę masz w portfelu, jedno jest pewne – ma ona jakąś walutę rozliczeniową dla transakcji zagranicznych. Z reguły jest to euro, może być też amerykański dolar lub rzadko polski złoty. Co to oznacza? Każda transakcja zagraniczna przeliczna jest najpierw na walutę rozliczeniową karty, a potem z waluty rozliczeniowej na walutę twojego rachunku, czyli złotówki. Skomplikowane? Poczekaj, to dopiero początek J. Każdy bank obracając walutami stosuje spread walutowy. Prosto mówiąc jest to różnica między kursem sprzedaży a kursem kupna waluty. Każdy bank sam ustala wysokość spreadu, z reguły jest to od 3 – 15 %. Dodatkowo większość banków dolicza marżę za przeliczenia walutowe. Na koniec pozostało nam jeszcze jedno – opłata za wypłatę z zagranicznego bankomatu. Tak więc na koszty wypłaty z bankomatu za granicą składają się: spread walutowy, marża za przewalutowanie i prowizja za wypłatę. Jak to wygląda w praktyce? Policzymy ile zapłacisz wypłacając 1000 Kč w dniu 22 sierpnia 2016 kartami kilku popularnych banków.

Przykład pierwszy – Bank Millennium, Konto 360, karta VISA 360.
Najpierw 1000 CZK przeliczamy na USD (walutę rozliczeniową karty) według kursu organizacji VISA. Po przeliczeniu otrzymujemy kwotę 42 USD. Teraz przeliczamy dolary amerykańskie na PLN (bo Konto 360 prowadzone jest w złotówkach) według kursu banku Millennnium. Po przeliczeniu otrzymujemy kwotę 163,74 PLN. Do tego doliczamy 2% marży za przewalutowanie. Otrzymujemy kwotę 167,01 PLN. Bank nie pobiera opłaty za wypłatę z bankomatu dla tej karty, więc nasze przykładowe konto zostanie obciążone kwotą 167,01.

Przykład drugi – Alior Bank, Konto Wyższej Jakości, karta MasterCard Debit
Najpierw 1000 CZK przeliczamy na USD (walutę rozliczeniową karty) według kursu organizacji MasterCard. Po przeliczeniu otrzymujemy kwotę 41,82 USD. Teraz przeliczamy dolary amerykańskie na PLN (bo Konto Wyższej Jakości prowadzone jest w złotówkach) według kursu Alior Bank. Po przeliczeniu otrzymujemy kwotę 172,18 PLN. Posiadaczom Konta Wyższej Jakości Alior Bank nie dolicza marży za przewalutowanie ani nie pobiera opłaty za wypłatę z bankomatu, więc konto ostatecznie zostanie obciążone kwotą 172,18 PLN.

Przykład trzeci – Getin Bank, konto Getin UP, karta VISA Debit
Najpierw 1000 CZK przeliczamy na PLN według kursu organizacji VISA (zauważ, że dzięki temu, że walutą rozliczeniową karty jest polski złoty unikamy kosztów jednego przewalutowania). Po przeliczeniu otrzymujemy kwotę 160,22 PLN. Do tego doliczamy 4,5% (nie mniej niż 10zł) prowizji za wypłatę za bankomatu za granicą. Otrzymujemy 170,22 PLN. Taką kwotą zostanie obciążony rachunek karty.

Przykład czwarty – Bank Zachodni WBK, Konto Godne Polecenia, karta MasterCard Omni.
Najpierw 1000 CZK przeliczamy na EUR (walutę rozliczeniową karty) według kursu organizacji MasterCard. Po przeliczeniu otrzymujemy kwote 37,01 EUR. Teraz przeliczamy euro na PLN (bo Konto Godne Polecenia prowadzone jest w złotówkach) według kursu BZ WBK. Po przeliczeniu otrzymujemy 164,79 PLN. Do tego doliczamy 2,8% marży za przewalutowanie. Otrzymujemy kwotę 169,4 PLN. Na koniec doliczamy opłatę za wypłatę z bankomatu w wysokości 10zł, więc nasze przykładowe konto zostanie obciążone kwotą 179,01.

Przykład piąty – Bank PKO BP, Konto za Zero, karta debetowa VISA.
Najpierw 1000 CZK przeliczamy na EUR (walutę rozliczeniową karty) według kursu organizacji VISA. Po przeliczeniu otrzymujemy kwotę 37,25 EUR. Teraz przeliczamy euro na PLN (bo Konto za Zero prowadzone jest w złotówkach) według kursu banku PKO BP. Po przeliczeniu otrzymujemy kwotę 164,65 PLN. Do tego doliczamy 3,5% marży za przewalutowanie. Otrzymujemy 170,41 PLN. Do tego opłata za wypłatę z bankomatu w wysokości 10zł, więc nasze przykładowe konto zostanie obciążone kwotą 180,41.

Przykład szósty – ING Bank Śląski, Konto Direct, karta debetowa VISA.
Najpierw 1000 CZK przeliczamy na PLN (walutę rozliczeniową karty) według kursu organizacji VISA. Po przeliczeniu otrzymujemy 160,22 PLN. Do tego doliczamy 3% marży za przewalutowanie. Otrzymujemy 165,02 PLN. Do tego opłata za wypłatę z bankomatu w wysokości 6%, więc nasze przykładowe konto zostanie obciążone kwotą 174,92.

Przykład siódmy – kantor
W dniu 22.08.2016 średni kurs w kantorze (wg. portalu kantory.pl) wynosił 0,1650, co za 1000 CZK daje 165 zł.

Przykład ósmy – wypłata z bankomatu z użyciem DCC
DCC czyli Dynamic Currency Conversion to usługa pozwalająca na obciążenie rachunku bezpośrednio w PLN, bez względu na pierwotną walutę transakcji. W ramach DCC w dniu 22 sierpnia 2016 Komerční banka oferowała korony po 0,1761. Nie trudno policzyć, że za 1000 CZK zapłaciłbym 176,15 PLN.

Z przewalutowaniem czy z DCC, wybór należy do ciebie. DCC w większości przypadków jest droższe, jednak masz 100% jaka kwotą zostanie obciążony twój rachunek.

Jak widzisz, zakup waluty w kantorze jest tylko minimalnie tańszy od wypłaty z bankomatu, więc tak naprawdę korzyści są żadne. Wożenie ze sobą dużych sum pieniędzy nie jest ani rozsądne, ani bezpieczne. Jeśli padniesz ofiarą kradzieży, gotówki raczej nie odzyskasz, a kartę po prostu zablokujesz w banku minimalizując straty. Także kupowanie waluty na zapas nie jest dobrym pomysłem, bo po powrocie do Polski albo trafi, być może na bardzo długo, do szuflady, albo sprzedasz ją, najpewniej ze startą.

Jeśli twój bank nie pobiera opłat za wypłatę z zagranicznego bankomatu, nie kupuj koron w kantorze – wypłacaj korony w Czechach, często, za każdym razem nie więcej niż potrzebujesz. W ten sposób unikniesz sytuacji, gdy na koniec wyjazdu zostanie ci waluta, której już nie wykorzystasz. Wydawanie kasy na siłę, byle tylko coś z nią zrobić, to czysta strata podobnie jak odsprzedaż zbędnych koron po powrocie do Polski.
Jeśli twój bank nalicza słone prowizje za każdą wypłatę, część koron kup w kantorze, a pozostałą część wypłać na miejscu z bankomatu, gdy skończą ci się środki przywiezione z Polski. Tak będzie zwyczajnie bezpieczniej.

Świetna opcja podczas wypłacania większych kwot – ty wybierasz, jakie nominały chcesz dostać.

Jeśli jesteś posiadaczem konta w innym banku niż wyżej wymienione, a chciałbyś policzyć ile będzie kosztowała wypłata koron twoją kartą to mam dla ciebie dwie wskazówki. Informacje o walucie rozliczeniowej karty znajdziesz w regulaminie wydawania i użytkowania kart płatniczych twojego banku. Informacje o marży pobieranej za przewalutowanie i koszcie wypłaty z bankomatu znajdziesz w Taryfie Opłat i Prowizji. Oba dokumenty powinny być dostępne na stronach internetowych twojego banku oraz w oddziale. Kursy walut stosowane przez VISA znajdziesz tutaj, a przez organizację MasterCard tutaj.

Jeśli w dalszym ciągu nie wiesz jak się zabrać do tych obliczeń, pozostaw w komentarzu nazwę banku, rodzaj konta i karty, postaram się pomóc.

Komentarze

Leave a Comment