Pokochaj_Czechy-Hrad_Bouzov

Zamek Bouzov

Leżący niecałe 35 km od centrum Ołomuńca zamek Bouzov zwany jest „romantycznym klejnotem Środkowych Moraw”. Jednak biorąc pod uwagę jego mroczne wnętrza i ponurą historię, trudno o bardziej niedopasowany przydomek.

Historia zamku Bouzov

Choć budowla pochodzi z XIII wieku, wnętrza zamku Bouzov bardziej przypominają pałac niż twierdzę obronną. Brak im typowej dla zamków surowości i prostoty. Stało się to głównie za sprawą pożaru, który wybuchł na zamku w XVI wieku i bardzo poważnie uszkodził budowlę. Podczas odbudowy zmieniono przeznaczenie zamku z typowo obronnego na siedzibę szlachty, co wiązało się z podniesieniem standardu wyposażenia wnętrz.

Przez wieki Bouzov, jak większość zamków, przechodził z rąk do rąk. W połowie XV wieku był w posiadaniu panów z Poděbrad i to właśnie tu narodził się słynny czeski król Jiří z Poděbrad, który jako jedyny czeski monarcha doczekał się własnej stacji metra. Pod koniec VII wieku zamek został sprzedany zakonowi krzyżackiemu, a podczas II-giej wojny światowej był siedzibą nazistów i służył do bliżej niesprecyzowanych lecz rozpalających wyobraźnię celów okultystycznych. Jednak o tym ostatnim fakcie zamkowi przewodnicy milczą.

Zamek Bouzov można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem. Do wyboru są cztery trasy, z czego jedna przeznaczona głównie dla dzieci – przewodnikowi towarzyszy stworek Ognik, a po zakończeniu zwiedzania każde dziecko dostaje rycerski glejt. Ja zdecydowałem się na trasę pierwszą „Zamek się przedstawia”, która obejmuje większość reprezentacyjnych pomieszczeń. Dość interesująca jest także trasa „Jak buduje się średniowieczny zamek”, która skupia się na zagadnieniach technicznych, a trasa zwiedzania prowadzi między innymi przez umywalnie, kuchnie, kotłownię oraz tajemne komórki i korytarze. Jednak tę atrakcję zaplanowałem sobie na przyszły rok.

Trasa podstawowa prowadzi przez apartament arcyksięcia, starą kancelarię, jadalnię wielkiego mistrza, sale filarową, myśliwską i rycerską, kapitularz, kaplicę i zbrojownię. Pomieszczenie są w pełni umeblowane więc do oglądania jest naprawdę dużo intersujących eksponatów. Do ciekawostek można zaliczyć przepiękne piece kaflowe, których w zamku jest 30 różnych pieców kaflowych, elektryczną instalację do przywoływania służby oraz przyciski do papieru wykonane z cegieł pochodzących z zamku w Malborku. Te ostatnie można zobaczyć w pracowni w apartamencie arcyksięcia Eugeniusza.

Jak już wspominałem, w czasie II-giej wojny światowej zamek był opanowany przez oddziały SS. Na zamku stacjonował między innym najwyższy dowódca SS, Heinrich Himmler. Jegomość ten wraz ze swymi najbliższymi współpracownikami był bardzo zainteresowany mistycyzmem i okultyzmem. Podobno podczas ich obecności na Bouzovie wielokrotnie przeprowadzono różne okultystyczne obrzędy, choć wiarygodnych dokumentów potwierdzających te przypuszczenia brak. Podobnie jak brak potwierdzenia, że pod zamkiem znajduje się rozległa sieć podziemnych korytarzy. Mimo wszystko, zamek ma opinię tajemniczego, a opowieści o tym, że jest siedzibą nieczystych mocy sięgają XIV wieku. Osobiście nie mam nic przeciwko, choć nie za bardzo w to wierzę. No, ale kto nie lubi historii o duchach, prawda?

Zwiedzanie zamku to wydatek od 90 do 200 koron, w zależności od wybranej trasy. Moja trasa kosztowała 150 koron i uważam, że to były bardzo dobrze wydane pieniądze. Zwłaszcza, że obiekt uczestniczy w programie Klíč k památkám, więc realna cena wstępu jest niższa.

Wnętrza zamku Bouzov – galeria zdjęć

Informacje praktyczne

Trasy zwiedzania

Zamek prezentuje się – stara kancelaria, jadalnia wielkiego mistrza, Sala Kolumnowa, Sala Myśliwska, Sala Rycerska, Sala Kapitulna, kaplica, zbrojownia i II dziedziniec ze studnią.

Zamek Bouzov – stara kancelaria, jadalnia wielkiego mistrza i gości, Sala Kolumnowa, korytarz rycerski z pokojami dla gości i łazienką, hurdycja, Pałac Elżbietański z pokojami koadiutora, reprezentacyjne pokoje wielkiego mistrza, Sala Myśliwska, Sala Rycerska, Sala Kapitulna, kaplica, zbrojownia i II dziedziniec ze studnią.

Jak się buduje średniowieczny zamek – małe podwórze, umywalnia, zimna kuchnia, kuchnia, północne podziemia, kotłownia, międzymurze, pomieszczenie dla orkiestry, krużganek obronny, okrągłe pomieszczenie, tajemna komórka i schody, komórka dla muzyków, lodżia, sypialnia i pracownia w skrzydle elżbietańskim, hurdycja, zachodni taras widokowy, strych, pomieszczenie nad mostem zwodzonym.

Zamek z lotu ptaka – sala sądowa, gipsowe muzeum, pomieszczenie mieszkalne, muzeum kaflowe, pokoje strażnika, krużganek, wieża strażnicza.

Ceny biletów

W zależności od wybranej trasy bilet normalny kosztuje od 90 do 200 koron. Za wstęp można płacić kartą.

Lokalizacja

Adres: Bouzov 8, 783 25 Bouzov, Olomoucký kraj
Współrzędne GPS: 49.7049386N, 16.8893872E
Internet: www.hrad-bouzov.cz

Zobacz też inne zamki honorujące Klíč k památkám

Komentarze