Zamek Svojanov

Tym razem udamy się do pardubickiego kraju, gdzie w dolinie rzeki Křetínkaznajduje się niewielka miejscowość Svojanov. Na malowniczym wzniesieniu górującym nad domami Svojanova, dumnie pręży się średniowieczny zamek obronny. Czy warto go zwiedzieć?

Zamek Svojanov wybudowano około 1224 roku. Przez kilka stuleci pełnił rolę twierdzy wartowniczej , chroniącej szlak handlowy przebiegającym między Brnem a Litomyšlem. Niestety podczas pożaru, których wybuchł w 1569 roku, zamek został na tyle mocno uszkodzony, że przestał pełnić funkcje obronne. Kolejny pożar, w 1842 dokończył dzieła. Z gotyckiej twierdzy zostało niewiele i ówcześni właściciele to, co zostało przebudowali na pałacyk w stylu empire. Po roku 2000 rozpoczęto kolejną przebudowę zamku. Prace budowalne zakończyły się w 2013 roku, a zabytek odzyskał wygląd z połowy XIX wieku.

Dla zwiedzających przygotowano trzy trasy. Trasa A prowadzi poprzez wnętrza pałacyku. Obejrzeć można w pełni umeblowane: salon myśliwski, kuchnię, część damską oraz część męską. Trasa B obejmuje zamkowe piwnice wraz z salą tortur oraz dom zbrojarzy. Trasa C jest trasą zewnętrzną i skupia się na ogrodzie oraz budynkach gospodarczych.

Jeśli zdecydujesz się na zwiedzanie zamku, obowiązkowo wybierz trasę A, ewentualnie połącznie tras A i B. Samej trasy B wykupywać nie warto, bo to co najciekawsze, znajduje się wewnątrz budowli. Spokojnie możesz sobie darować wycieczkę z przewodnikiem po trasie C. Otoczenie zamku, ogród oraz wieża są dostępne dla każdego, kto wykupi bilety na trasy A czy B, a w ogrodach nie ma zbyt wiele rzeczy, które wymagają komentarza.

Choć zamek Svojanov nie jest przesadnie atrakcyjny, w porównaniu z innym czeskimi zamkami, warto wyasygnować pieniądze na wstęp. Choćby po to, żeby zobaczyć jedyny w Europie Środkowej ogród w stylu gotyckim. W pogodny dzień z zamkowej wieży roztacza się przepiękny widok na okolicę. Wnętrza zamku nie porażają przepychem, jednak zgromadzone eksponaty cieszą oczy i zobaczysz znacznie więcej, niż gołe ściany i kilka prostych mebli.

Informacje praktyczne

Trasy zwiedzania

Ceny biletów

Lokalizacja

Adres: Bouzov 8, 783 25 Bouzov, Olomoucký kraj
Współrzędne GPS: 49.7049386N, 16.8893872E
Internet:www.hrad-bouzov.cz

Komentarze