Jak kupić bilet na tramwaj w Pradze – instrukcja obsługi biletomatu

Zastanawiasz się jak kupić bilet na tramwaj lub metro w Pradze? Najwygodniej poprzez mobilną aplikację. Jeśli jednak nie jesteś wielbicielem technologicznych nowinek, mam dla ciebie instrukcję obsługi biletomatu. Krok po kroku…

Zakup biletu w biletomacie starego typu

Tego typu automaty spotkasz we wszystkich czeskich i słowackich miastach (na zdjęciu automat z Ostravy). Przyjmują tylko bilon, potrafią wydać resztę.
1️⃣ – sprawdź czy nie świeci się czerwone światełko, jeśli się świeci oznacza to, że biletomat jest nieczynny
2️⃣ – wybierz rodzaj biletu; jeśli chcesz kupić kilka biletów tego samego rodzaju, wciśnij przycisk tyle razy, ile biletów potrzebujesz. Uwaga! Nie ma możliwości zakupu różnych rodzajów biletów za jednym razem!
3️⃣ – wrzuć monet; otwór wrzutowy zabezpieczony jest od środka klapką, która zamyka się po każdej monecie, dlatego wrzucaj monety powoli i nie pchaj ich na siłę
4️⃣ – odbierz bilety; drukarki w tych automatach są dość wolne ale głośne, więc bez trudu będziesz wiedział kiedy automat zakończył drukowanie
5️⃣ – odbierz resztę
6️⃣ – jeśli z jakiegoś powodu chcesz zrezygnować z zakupu, wciśnij ten przycisk a automat zwróci monety, które wrzyuciłeś

Biletomaty nowego typu

1️⃣ – otwór na monety
2️⃣ – dotykowy wyświetlacz
3️⃣ – odbiór biletów
4️⃣ – czytnik zbliżeniowych kart płatniczych
5️⃣ – odbiór monet
6️⃣ – przycisk zwrotu monet


1️⃣ – dotykowy wyświetlacz
2️⃣ – czytnik kart chipowych
3️⃣ – klawiatura do wprowadzenia numeru PIN
4️⃣ – czytnik zbliżeniowych kart płatniczych
5️⃣ – odbiór biletów


1️⃣ – otwór na monety
2️⃣ – otwór na banknoty
3️⃣ – dotykowy wyświetlacz
4️⃣ – Klawiatura do wprowadzania numeru PIN
5️⃣ – czytnik kart zbliżeniowych
6️⃣ – czytnik kart chipowych
7️⃣ – odbiór biletów i reszty


Zakup biletu w biletomacie nowego typu krok po kroku

Na ekranie głównym biletomatu znajdziesz trzy duże ikony trybu sprzedaży.
1️⃣ Průvodce nákupem – najbardziej upierdliwy tryb sprzedaży. Biletomat zada ci kilka pytań odnośnie tego, jakiego biletu potrzebujesz (normalny – ulgowy, na ile minut, na jaką trasę itp. itd.) i dobierze odpowiedni. Według mnie to strata czasu, zwłaszcza jeśli potrzebujesz jeden z podstawowych biletów z oferty.
2️⃣ Rychlý nákup – szybko i bezstresowo jeśli wiesz, czego potrzebujesz. Biletomat wyświetli wszystkie bilety z oferty, a ty wybierasz ten, który cię interesuje.
3️⃣ Vyhledat spojení – opcja przydatna jeśli wybierasz się poza Pragę i nie wiesz jaki kupić bilet. Wybierasz z listy przystanki początkowy i końcowy, biletomat przelicza czas przejazdu i ilość stref, i na tej podstawie proponuje ci odpowiedni bilet.


Po wybraniu trybu Rychlý nákup biletomat wyświetli dostępne bilety podzielone na kategorie.
1️⃣ – bilety normalne ważne na terenie Pragi
2️⃣ – bilety ulgowe ważne na terenie Pragi
3️⃣ – czas ważności biletu
4️⃣ – cena biletu
5️⃣ – bilet dodatkowy na bagaż

Aby kupić bilet:
– dotknij ikonki biletu, który chcesz kupić; za pomocą przycisków 1️⃣ możesz wybrać ile biletów danego rodzaju chcesz kupić; wybrana ilość wyświetli się w polu 2️⃣; pamiętaj, że w tym automacie może kupić podczaj jednej transakcji różne typy biletów np. normalne i ulgowe; w polu 3️⃣ wyświetla się całkowita kwota do zapłaty
– wybierz sposób płatności; 4️⃣ karta, 5️⃣ gotówka

Przy płatności kartą wyświetli się ekran z podsumowaniem. W polu 1️⃣ wybierz, czy chcesz otrzymać pokwitowanie. W każdym momencie po wybraniu ikonki 2️⃣ możesz wrócić do poprzedniego ekranu lub wciskając 3️⃣ anulować cały zakup.


Zobacz też: Ceny biletów w Pradze


Jak prawidłowo skasować bilet w Pradze

Wszystkie bilety kupione w automatach stacjonarnych należy skasować przed rozpoczęciem przejazdu. Do kasownika bilet należy włożyć awersem do góry, w kierunku wskazanym przez nadrukowaną strzałkę. Jest to bardzo istotne, ponieważ bilet włożony odwrotną stroną zostanie skasowany w miejscu hologramu w sposób nieczytelny i nietrwały przez co nie zostanie uznany podczas kontroli.

Wzór biletu

1️⃣ – rodzaj biletu (czas ważności od skasowania, normalny/ulgowy)
2️⃣ – cena biletu
3️⃣ – informacja o strefach taryfowych w jakich obowiązuje bilet
4️⃣ – kod nadrukowany przez kasownik

Gdzie szukać kasowników?

W tramwaju i autobusie kasowniki zainstalowane są przy każdych drzwiach. W niektórych pojazdach jest też dodatkowy kasownik przy kabinie kierowcy.
W metrze kasowniki zainstalowane są na bramkach zliczających pasażerów. Na peron można zjechać dopiero po skasowaniu biletu. Na peronach i wagonach metra nie ma kasowników!
Jeśli jedziesz pociągiem, kasowników szukaj na peronach, blisko budynku stacji.

 

 

Bilet w metrze kasujemy przed zjazdem na peron!

Na koniec gorąca prośba: dbaj, by za granicą nie postrzegano nas jako oszustów i cwaniaków – kasuj bilety i nie jeździj na gapę. Skoro było cię stać na wyjazd do Pragi, stać cię także, by wydać te kilka koron na bilety na metro czy tramwaj. Pamiętaj, kontrole są częste, a zapłacenia kary nie unikniesz.

Jak kupić bilet na tramwaj w Pradze – instrukcja obsługi biletomatu

Komentarze

Leave a Comment