Jak płacić za granicą?

Wiele osób żywi jakże mylne przekonanie, iż płacąc kartą łatwo stracić kontrolę nad finansami. Tak było kiedyś, przed epoką bankowości internetowej. W czasach, gdy stan konta można było sprawdzić tylko osobiście w banku, a na wyciąg trzeba było czekać, aż przyjdzie pocztą, kontrolowanie salda rachunku bankowego było nie lada wyzwaniem. Dziś dostęp do konta mamy w każdy miejscu i o każdej, dzięki bankowości internetowej i aplikacjom mobilnym. Saldo można sprawdzić w ciągu kilku sekund, czyli znacznie szybciej niż trwa liczenie gotówki. Plastikowy pieniądz jest nie tylko wygodny ale i bezpieczny. Dużo bezpieczniejszy od gotówki, pod warunkiem, że wiemy jak działają karty płatnicze i w odpowiedni sposób się nimi posługujemy. Brzmi zawile? Płacenia gotówką też kiedyś musieliśmy się uczyć, choć teraz nikt z nas tego nie pamięta.

Kilka słów o rodzajach kart płatniczych

Karta bankomatowa

Gatunek prawie wymarły, wydają je jeszcze niektóre banki spółdzielcze. Karty bankomatowe służą tylko i wyłącznie do wypłaty gotówki z bankomatu. Bardzo często akceptowane są wyłącznie w bankomatach banku, który kartę wydał. W Polsce najbardziej popularnymi kartami bankomatowymi były karty PKO Express oraz PBK Start.

Karta debetowa

Najbardziej popularny rodzaj karty płatniczej w Polsce. Karty debetowe wydawane są do rachunku bankowego. Transakcje dokonane kartami debetowymi obciążają konto natychmiast po ich rozliczeniu przez bank. Domyślnie działają do salda dostępnego na rachunku, więc nie wydasz nimi więcej, niż masz na koncie. W tej chwili w Polsce banki wydają karty debetowe dwóch międzynarodowych systemów Visa oraz Mastercard. W dość odległej kartowej przeszłości istniała polska karta debetowa PolCard.

Karta obciążeniowa

Karta obciążeniowa funkcjonuje w oparciu o niepowiązany z saldem konta limit wydatków przyznany przez bank. Transakcje z całego okresu rozliczeniowego są sumowane i jednorazowo obciążają rachunek bankowy. Obecnie banki wydają karty obciążeniowe głównie klientom instytucjonalnym. Co ciekawe większość kart prestiżowych systemów American Express i Diners Club to właśnie karty obciążeniowe.

Karta kredytowa

Funkcjonuje w oparciu o przyznany przez bank limit kredytowy. Nie wymaga założenia konta w banku. W brew obiegowej opinii odpowiedzialne korzystanie z karty kredytowej nie kosztuje kompletnie nic. Wystarczy ją regularnie spłacać, nie przekraczając okresu bezodsetkowego. Z drugiej strony beztrosko używając karty kredytowej łatwo wpaść w spiralę zadłużenia, jeśli spłaca się co miesiąc jedynie kwotę minimalną wymaganą przez bank.

Karta prepaid

Karta prepaid w praktyce jest zwykłą kartą debetową tyle, że powiązaną z rachunkiem technicznym a nie kontem osobistym. Do niedawna bankowe karty prepaid można było uzyskać zupełnie anonimowo. Jednak, gdy ten rodzaj kart stał się wygodnym instrumentem do prania pieniędzy, banki zaczęły zbierać dane o posiadaczach kart prepaid. Obecnie, by korzystać z karty prepaid trzeba podczas jej zakładania wylegitymować się dokumentem tożsamości. Wyjątkiem są rożnego rodzaju karty prepaid wydawane przez sieci handlowe, którymi można płacić jedynie w sklepach, które ja wydały. Karty prepaid w ostatnim czasie robią się w Polsce bardzo popularne, za sprawą fintechu Revolut, który wydał Polakom blisko 400 tysięcy kart. Karty prepaid wydaje też kilka kantorów internetowych, by umożliwić klientom wygodny dostęp do sprzedawanych walut.

Korzyści z używania kart debetowych i kredytowych są oczywiste, ale do czego przyda się karta prepaid? Karta prepaid łączy w sobie wygodę płatności bezgotówkowych oraz bezpieczeństwo finansów, ponieważ pozwala w łatwy sposób kontrolować wydatki. Taka karta świetnie sprawdzi się podczas zagranicznych podróży. Można jej używać na przykład przy mikropłatnościach. Kartą prepaid bez problemu zapłacisz za napoje w automacie, bilety komunikacji miejskiej czy parkowanie. Ja podczas podróży swoją kartę prepaid noszę zupełnie osobno, poza portfelem. Płacąc za bilet w automacie czy dokonując drobnych zakupów w miejscach, gdzie zazwyczaj grasują kieszonkowcy, nie muszę wyciągać schowanego w bezpiecznym miejscu portfela. W razie czego grozi mi jedynie utrata karty i ewentualnie niewielkiej kwoty rzędu kilkudziesięciu złotych, w sytuacji, gdyby złodziej zadziałał szybciej niż ja zdążę kartę zastrzec. Zresztą kieszonkowcy świetnie się orientują, które karty opłaca się kraść i zazwyczaj na ich celowniku się posiadacze kart kredytowych.

Karta prepaid w kieszeni daje mi poczucie komfortu, gdy muszę zapłacić w miejscach, w których wyciąganie portfela to ryzyko. Płacąc za przejazdy w komunikacji, miejskiej, kawę w automacie na dworcu czy za parking nie muszę pokazywać kieszonkowcom, gdzie trzymam portfel. Osobna karta prepaid do mikropłatności sprawdza się doskonale.

Ponieważ karta prepaid działa jedynie do kwoty, którą zasili się konto techniczne, jest doskonałym nośnikiem kieszonkowego dla dzieci. Gdy pociecha wyjeżdża na letni obóz lub kolonię, zamiast gotówki lepiej dać jej kartę prepaid. A gdy z jakichś powodów dziecko będzie potrzebowało więcej pieniędzy, wystarczy zasilić konto karty szybkim przelewem lub inną kartą, np. kredytową i po sprawie.

Wysyłasz dziecko na wakacyjny wyjazd? Wiekszą cześć kieszonkowego daj mu w postaci karty prepaid. Zapłaci nią za przekąski w automatach czy w sklepach z pamiątkami. Ty będziesz mieć wgląd, gdzie twoje dziecko płaciło i ile wydaje. W sytuacji awaryjnej, gdy będzie potrzebowało więcej pieniędzy, kartę prepaid błyskawicznie zasilisz przelewem ekspresowym lub swoją kartą płatniczą.

Karta prepaid świetnie się sprawdza przy zakupach aplikacji i różnych usług abonamentowych. Ja sam jakiś czas temu podpiąłem kartę prepaid do moich kont w AppStore i Google Play. Przez wiele lat zakupy aplikacji opłacałem kartą kredytową, jednak od czasu, gdy wprowadzono zakupy w aplikacjach i aplikacje w abonamencie, do kont podpiąłem kartę prepaid i nie boję się, że nieuczciwy developer wyczyści mi konto. W razie problemów stracę co najwyżej kilkadziesiąt a nie kilkaset złotych. Dodatkowo karta prepaid świetnie sprawdza się podczas płatności w mało znanych sklepach internetowych. O ile u renomowanego sprzedawcy mogę zapłacić kartą kredytową tak w małych, nieraz niebudzących zaufania sklepikach wolę płacić kartą prepaid. Jeśli okaże się, że sklep jest przekrętem i służy jedynie do wykradania danych kart płatniczych, moje limity kredytowe są całkowicie bezpieczne.

Chcesz wiedzieć się więcej? Przeczytaj poradnik Karta prepaid – co to jest i jak z niej korzystać?

Oczywiście są sytuacje kiedy karta prepaid nie wystarczy. Niektóre  instytucje na podstawie karty płatniczej oceniają wypłacalność klienta. Musisz liczyć się z tym, że nikt wypożyczy ci auta jeśli nie będziesz dysponował kartą kredytową, a hotelowa recepcja poprosi o wpłatę kaucji na poczet minibaru i usług oferowanych przez hotel, jeśli nocleg opłacisz kartą prepaid. Na takie okazje warto mieć w portfelu kartę kredytową.

Czemu warto płacić kartą za wydatki związane z podróżami?

Na koniec kilka słów o bezpieczeństwie jakie zapewnia płacenie kartą. Czy wiesz, czemu zawsze lepiej płacić kartą płatniczą i nie ważne, czy jest to karta prepaid, debetowa czy kredytowa; niż gotówką, Blikiem czy bardzo popularnymi w Polsce przelewami pay-by-link? I to zawsze, a nie tylko przy płatnościach internetowych? Bo każda płatność kartą, bez względu na jej rodzaj i miejsce dokonania płatności, jest chroniona jest procedurą chargeback. Czym jest chargeback? W dużym uproszczeniu to bat na nieuczciwych dostawców usług i sprzedawców oszustów. Chargeback daje możliwość złożenia reklamacji na usługę, która nie doszła do skutku lub została wykonana w niewłaściwy sposób. Co ważne, reklamację składasz w swoim banku, a nie u dostawcy usługi, który nie wywiązał się ze swoich zobowiązań. Istotne jest, że to na dostawcy usługi ciąży zadanie, by udowodnić, że wszystko było w porządku. Jeśli tego nie zrobi, bank zabiera mu pieniądze, którą dostał od ciebie, gdy płaciłeś kartą i należność wraca na rachunek twojej karty.
Wyobraź sobie, że kupiłeś bilety na samolot, a linia lotnicza nagle zbankrutowała. Jeśli płaciłeś przelewem lub gotówką, pieniędzy raczej nie odzyskasz, a nawet jeśli to będziesz musiał na nie bardzo długo czekać. Jeśli płaciłeś kartą, idziesz do swoje banku, bank rozpoczyna procedurę chargeback i kasa wróci do ciebie wróci w maksymalnie 45 dni. Wierz mi, to naprawdę działa, nawet wtedy, gdy konta  przedsiębiorcy są puste, bo w takiej sytuacji płaci agent rozliczeniowy.
A jeśli nieuczciwe biuro podróży odwołało wycieczkę, w terminie który cię interesował i w zamian za to, zmusza cię do wyjazdu w innym czasie, strasząc, że albo się zgodzisz, albo nie dostaniesz zwrotu pieniędzy? Idziesz do banku, prosisz o rozpoczęcie procedury chargeback i po sprawie. Tak samo działa to jeśli sklep internetowy nie wysłał ci zamówionego towaru, lub wysłał coś innego, niż kupowałeś.

Czemu opłaca się płacić kartą podczas zagranicznych wyjazdów?

Zagraniczne wyjazdy nieodmiennie wiążą się z koniecznością wymiany walut. Wizyty w kantorze to kłopot, bo najpierw trzeba dokładnie przemyśleć jaką kwotę potrzebujemy wymienić, a potem poszukać takiego kantoru, który oferuje atrakcyjne kursy. W dzisiejszych czasach to kompletna strata czasu i pieniędzy. Istnieje kilka firm z branży fintech, które nie tylko wymieniają waluty taniej niż w najtańszym kantorze, ale także wydają karty prepaid, bo tymi walutami można było wygodnie płacić za granicą. Jeśli nie wiesz ile wydasz w kraju docelowym, nie musisz wymieniać nic na zapas. Wystarczy, że będziesz płacił swoją kartą lub wypłacał gotówkę z bankomatu, a taki Revolut czy TransferWise na bieżąco będzie przeliczał twoje wydatki z waluty obcej na złotówki po kursie znacznie lepszym niż bankowy. To się opłaca, bo na koniec nie zostaniesz z obcą walutą, której już nie potrzebujesz.

Komentarze

1 thought on “Jak płacić za granicą?”

  1. Witam, ja od jakiegoś już czasu płace wyłącznie kartą (jeżeli jest terminal oczywiście ) i wcale nie wychodzi drożej a nawet mam spokój z klepakami 🙂

Comments are closed.