Jidelna Letna Praga

Gdzie zjeść w Pradze? Jídelna Letná

Jídelna Letná, M. Horákové 512/67, 170 00 Praha 7-Holešovice.
Tym razem odwiedzimy Holešovice, gdzie dosłownie kilka kroków od słynnego parku Letenské sady działa doskonała jídelna. I choć miejsce jest nowe to w niczym nie przypomina hipsterskich bistro, tak popularnych w Pradze.

Jídelna Letná to bezpretensjonalna jadłodajnia serwująca klasyczne dania kuchni czeskiej w bardzo przystępnych cenach. I nie ma tu żadnego haczyka – mimo niskich cen porcje są duże a jedzenie bardzo smaczne. I wcale nie trzeba polować na denní menu bo nawet dania ze stałej oferty kosztują grosze. W stałym menu są m.in. gulasze, kotlety, golonka oraz smażony ser. Coś dla siebie znajdą tu także wegetarianie. Mimo tego, że jestem zdeklarowanym mięsożercą, to panierowanego kalafiora z ziemniakami z Jídelny Letná bardzo polecam. Jednak moje serce zdobili zupełnie czymś innym – pysznymi zupami. Takimi zawiesistymi, konkretnymi, w starym stylu. Żadne tam zupki-kremy z proszku. Szczególnie polecam grochówkę z zielonego grochu na wędzonce oraz tradycyjną gulaszową. Obie spokojnie mogą robić za główne danie. Godnym uwagi jest też moravský vrabec, czyli kawałki mięsa wieprzowego duszone w sosie własnym. Co prawda te danie jest kompletnie nieinstagramowe, mało fotogeniczne ale… tutaj przygotowują je z dodatkiem kawałków golonki, dzięki czemu jest bardzo aromatyczne, esencjonalne i co tu dużo mówić, przepyszne. Uprzedzę ewentualne pytania. Tak, skoro serwują golonkę to serwują też piwo. I wino też, więc jest full wypas.

Pozostałe części przewodnika po jadłodajniach znajdziesz tutaj

Z góry uprzedzam, że Jídelna Letná to typowa jídelna, czyli miejsce przeznaczone do szybkiej konsumpcji, a nie długich posiadów. Tradycyjne je się na stojący, przy bufecie. Miejsce więc się nie nadaje dla małych dzieci, choć to akurat dla sporej grupy osób akurat będzie zaletą. Większość miejsc przy bufecie jest z widokiem na ulicę, co też ma swój klimat. Wystrój jest dość ascetyczny, ale wentylacja dobra i po posiłku nie śmierdzi się żarciem. Bardzo klimatycznym elementem wystroju jest klasyczne podświetlane menu, które jest już rzadkością. W przeciwieństwie do turystycznych przybytków typu Havelská Koruna nie jest tu jarmarcznie i pretensjonalnie, a klientela jest w większości miejscowa, więc jeśli komuś zależy na prawdziwej praskiej atmosferze to jest to idealne miejsce.

Jídelna Letná jak na tego typu przybytek ma długie godziny pracy – w dni robocze aż do 19, a soboty (tak, jest otwarta także w soboty!) do 14. Można tam płacić kartą, a na życzenie dania pakowane są na wynos.

Jídelna mieści się przy ulicy Milady Horákové 67 i choć jest to Praha 7, to dojazd z centrum Pragi zajmuje chwilkę, czyli od 10 – 12 minut. Polecam tramwaj nr. 26 (kierunek Divoká Šárka), wsiadasz na przystanku Hlavní nádraží, wysiadasz Letenské náměstí i jesteś na miejscu. Ewentualnie metro C (czerwona linia) do stacji Vltavská, a stamtąd tramwajem nr. 25 (kierunek Bílá hora) do Letenské náměstí. A po obiedzie możesz pospacerować po parku Letenské sady z obłędnym widokiem na Pragę albo iść do Muzeum Techniki, które także jest w pobliżu.

Jídelna Letná

M. Horákové 512/67,
170 00 Praha 7-Holešovice

Komentarze