Jídelna Melíšek Praga

Powiedzmy to szczerze, znalezienie taniego obiadu w Pradze jest proste jak budowa cepa. Jeśli tylko nie boisz się ruszyć poza Václavák i potrafisz odpalić apkę na smartfonie, bez trudu znajdziesz dziesiątki miejsc, w których zjesz obiad za nie więcej jak 100 koron. I gwarantuję, że przynajmniej w połowie tych miejsc zjesz całkiem smacznie. Ja chciałbym zaproponować ci coś innego. Miejsca ze specyficznym klimatem, w których jadają prawie wyłącznie mieszkańcy Pragi. I nie będą to supermodne lokale dla lokalnej hipsterki, a bezpretensjonalne jadłodajnie, w których spotkasz cały przekrój praskiego społeczeństwa. Od babci emerytki przez robotników, na białych kołnierzykach kończąc. Miejsca w pełni demokratyczne, gdzie nad miską grochówki, ramię w ramię stać będą student z urzędnikiem państwowym, a ty nie poczujesz się jak chodzący bankomat obsługiwany przez zachłannego kelnera.

Zapraszam cię na wędrówkę po praskich jadłodajniach i bufetach pracowniczych.

W pierwszej części cyklu wybierzemy się do dzielnicy Praha 4, odległej od centrum o 7 minut jazdy metrem. Pokażę ci miejsce z prawdziwą duszą, z minionej epoki, serwujące tylko i wyłącznie śniadania i obiady. Jeśli chcesz zjeść posiłek w miejscu niebanalnym o unikalnej atmosferze, to lepszego adresu raczej nie znajdziesz.

Jídelna Melíšek
Praha 4, róg ulic Budějovická i Za Zelenou liškou

Jak dla mnie miejsce absolutnie genialne. Jadłodajnia bardzo retro, w typie baru mlecznego. Położona poza centrum Pragi, ale blisko stacji metra, więc dostać się do jídelny to żaden problem. W dodatku ceny tak śmiesznie niskie, że nawet wliczając do kosztów posiłku bilet komunikacji miejskiej, w dalszym ciągu zjesz taniej, niż w niejednym tanim miejscu w centrum miasta.

Tutaj warto przyjść nie tylko ze względu na tanie i smaczne jedzenie, ale też dla unikalnej atmosfery rodem z minionego ustroju

Jídelna ma dość specyficzny klimat. We wnętrzu próżno szukać stolików. Jedzenie zamawia się przy bufecie, zjada na stojąco przy wysokiej ladzie. Jeśli będziesz miał szczęście trafisz na wolne miejsce przy oknie i zjesz swój prawdziwy czeski obiad patrząc na praską ulicę. W ciepły dzień posiłek możesz zjeść przed lokalem, co też ma swój urok.
Jídelna to miejsce bardzo demokratyczne. Wśród klienteli znajdziesz okolicznych emerytów, studentów czy białe kołnierzyki z pobliskich biurowców. Tu nikomu nie będzie przeszkadzał plecak ani bardzo turystyczny ubiór. Nie musisz się obawiać, że wysokość rachunku cię zaskoczy, bo płacisz przy zamawianiu. Koniec z naciąganiem na napiwki, dopłatą za nakrycie stołu czy pozycjami na rachunku, których nie zamawiałeś. Lokal jest pełen stałych bywalców, którzy przychodzą tam ze względu na dobre jedzenie, a nie krzykliwe reklamy, więc możesz być pewny, że bez względu na to, co zamówisz, jedzenie będzie świeże i smaczne.

Choć nigdzie na elewacji nie umieszczono magicznego szyldu Real Czech Cuisine, w menu królują lokalne potrawy. Typowe czeskie zupy, za śmieszne 29 koron, w podawane w prawdziwych głębokich talerzach. Gulasze, kotlety, knedle i knedliki. Nawet wegetarianie znajdą coś dla siebie.

Dwa dania + picie za dokładnie 186 koron, czyli w cenie jednego powiększonego zestawu e Macu.

Ceny głównych dań z mięsem oscylują w granicach 70 – 100 koron. Dania mączne nie kosztują więcej jak 60 koron. Do tego lane piwa w cenach sklepowych oraz lemoniady po 5 koron za 1 dl. A porcje uczciwe nie tylko pod względem ilości ale i jakości.

Jídelna Melíšek otwarta jest od poniedziałku do czwartku od 7.00 do 14.30. W piątki od 7.00 do 14.00. Płatność wyłącznie gotówką, co w tym przypadku można wybaczyć.
Do jídelny dojedziesz metrem linii C (czerwone). Położona jest prawie dokładnie między stacjami Pankrác i Budějovická. Bilet 90-cio minutowy wystarczy, by dojechać z centrum zjeść obiad i do centrum wrócić.


Po posiłku możesz chwilę pospacerować po okolicy. A wbrew pozorom do oglądanie jest tu sporo, zwłaszcza jeśli lubisz nowoczesną architekturę. Przy stacji Pankrác wybudowano najwyższy budynek w Czechach, niesławne V Tower oraz kilka innych ciekawych apartamentowców i biurowców.

Skomentuj wpis

5 thoughts on “Jídelna Melíšek Praga”

  1. Ogólnie w Czechach, a tym samym w Pradze, bardzo popularne jest polední menu, czyli dzienne menu, najczęściej 1-2 dania do wyboru w bardzo atrakcyjnej cenie, koło 120 koron właśnie 🙂 oferują to też restauracje w totalnym centrum Pragi. Tylko ‚uwaga’ – najczęściej oferta ważna od 12 do 15 lub do wyczerpania dań. No i funkcjonuje to tylko w dni powszednie, weekendy i święta są wyłączone.

  2. Dzięki za info sprawdzę to właśnie jutro jadę i mam kupiony letni bilet 7 dniowy więc uderzam tym razem w pociągi ale w Pradze też z dwa dni zawitam .Mam zamiar zwiedzić parę z Twoich ciekawych miejsc o których pisałeś dzięki za fajnie prowadzoną stronę .Pozdrawiam

  3. Pingback: Gdzie tanio zjeść w Pradze – przewodnik po jadłodajniach i bufetach #2 – Pokochaj Czechy

  4. Jeśli chce się przeżyć kulinarną przygodę z autentycznym wspaniałym czeskim jedzeniem w dodatku za 1/4 ceny praskiego, trzeba po porostu ominąć Pragę, ba ominąć wszystkie miasta powyżej 30.000 mieszkańców (o co w Czechach nie trudno bo wielu dużych miast tam nie ma). Prawdziwe Czechy są na „prowincji”

  5. Pingback: 7 najlepszych miejsc widokowych w czeskiej Pradze – Pokochaj Czechy

Leave a Comment

Udostępnij
Przypnij
Tweetnij
Udostępnij