Kantory w czeskiej Pradze – na to musisz uważać!

Jakiś czas temu jeden z czytelników zwrócił mi uwagę, zresztą zupełnie słusznie, że kompletnie zaniedbałem temat kantorów w czeskiej Pradze. Kursy mają bandyckie, naciągają turystów, ludzi trzeba ostrzec, a ja nic nie piszę na ten temat. Po trwającym kilka miesięcy reserschu nadrabiam niedopatrzenie, bo kantory wymiany walut w czeskiej Pradze to niestety poważny problem.

To, że w typowo turystycznych nie opłaca się wymieniać waluty jest pewne jak śmierć i podatki. A, że Praga należy do miejsc obleganych przez turystów nikt chyba nie ma wątpliwości. Póki miasto odwiedzali prawie wyłącznie mieszkańcy byłych demoludów, naciąganie przy wymianie walut nie było aż tak bardzo powszechne. Od momentu, gdy Praga zyskała ogólnoświatową sławę i odwiedzają ją coraz bogatsi turyści, wymiana walut często graniczy z lichwą, a nie tylko z drożyną.

Przez ostatnie kilka miesięcy, podczas każdej wizyty w Pradze, bacznie przyglądałem się ofertom kantorów. To, co zobaczyłem jest niestety zatrważające. Od większości praskich kantorów należy trzymać się jak najdalej. I nie ma tu o czym dyskutować.
Rynek kantorów w Czechach wygląda nieco inaczej niż w Polsce. Po pierwsze opanowany jest przez duże międzynarodowe sieci. Małych prywatnych kantorów jest coraz mniej. Po drugie, kantory bardzo często zarabiają nie tylko na spreadzie (czyli różnicy pomiędzy kursem sprzedaży a kursem kupna waluty) ale też na dodatkowej prowizji za wymianę. W Polsce rzecz kompletnie niespotykana.

Praskie kantory w dużym uproszczeniu można podzielić na pięć grup.

Grupa pierwsza to kantory, które kantują niejawnie.

Należą najczęściej do międzynarodowych sieci, mają punkty w najlepszych lokalizacjach bo kosmiczne czynsze nie są dla nich problemem, zatrudniają wielojęzyczny personel, który wygląda kompetentnie i budzi zaufanie. W czym tkwi kant? Choć wydaje się to kompletnie nieprawdopodobne, w tych kantorach próżno szukać tablic z cenami walut. Ewentualnie powieszone są poza zasięgiem wzroku klienta, np. dokładnie za plecami kasjera. Zanim w takim przybytku dowiesz się o kurs,  kasjer przeprowadzi z tobą milusi small talk, wypyta skąd jesteś, ile masz gotówki, wybada czy przypadkiem trochę nie wypiłeś i na koniec zaproponuje ci indywidulaną ofertę, która zdecydowanie nie jest interesem życia. Owszem, masz szansę, że od trzeźwego Polaka zedrą mniej niż od podpitego Hiszpana, jednak nie licz na to, że kurs będzie miał cokolwiek wspólnego ze zdrowym rozsądkiem. Moja rada: jeśli nie widzisz tabeli z aktualnymi kursami walut w widocznym miejscu to nie wdawaj się w dyskusje, tylko idź gdzie indziej.

Grupa druga, to kantory które mają kompletnie wyjechane na klientów

Są w doskonałych w lokalizacjach w centrum Pragi lub w najbliższym sąsiedztwie najbardziej popularnych zabytków. Nie ukrywają horrendalnych kursów. Nie doliczają dodatkowych opłat. Żerują na ludziach w mieniących walutę pod wpływem impulsu albo słabo zorientowanych w wartości korony. Moja rada: nigdy, ale to nigdy nie wymieniaj waluty w pobliżu takich miejsc jak Most Karola, Plac Wacława, Hradczany i tym podobne.

Trzecia grupa to kantory, które przyciągają turystów atrakcyjnymi kursami walut, ale doliczają prowizję za wymianę.

Wysokość prowizji albo nie jest pokazana, albo jest ale drobnym drukiem. Tak drobnym, że tego nie zauważysz. Łapiesz się na dobry kurs, dostajesz kasę i dopiero w tym momencie uświadamiasz sobie, że coś tu nie gra. Wielu osobom nie chce się kłócić o 5 – 10% prowizji i odpuszczają. Moja rada: jeśli trafiłeś na kantor z atrakcyjnymi kursami, dopytaj o wysokość prowizji za wymianę nim wyciągniesz gotówkę z portfela.

Czwarta grupa kantorów to już totalne ździerstwo

Mają gówniane kursy i dodatkowo rąbią kosmiczną prowizję wcale się z tym nie kryjąc. Do moich faworytów należy sieć For Exchange. W kantorach tej sieci w ubiegłym roku pobierano prowizję w wysokości 19,90%. W tym roku poszli nieco dalej i łupią okrągłe 22%. Tak, z każdego 1000 Kč zabiorą ci 220 Kč! Co ciekawe, zarówno kursy walut jaki wysokość prowizji są umieszczone na czytelnych i doskonale widocznych elektronicznych tablicach. Moja rada: jeśli widzisz logo Forexchange, uciekaj jak najdalej!

W takim razie gdzie wymieniać pieniądze w Pradze? Ja z czystym sumieniem mogę polecić grupę piątą kantory prowadzone przez renomowane instytucje. Na przykład te, których właścicielem są České dráhy, czyli kolejowy przewoźnik narodowy. Listę kantorów znajdziesz tutaj. Kursy mają uczciwe, nie doliczają prowizji za wymianę, działają praktycznie na każdym większym dworcu kolejowym i nie marudzą, gdy zobaczą złotówki. Druga możliwość to oddziały banków. Kursy mają akceptowalne, w większości nie pobierają prowizji lub pobierają ją niewielką, w granicach 2 – 5 %. I to było na tyle. Nie twierdzę, że w Pradze brak innych kantorów, które nie kantują, ale zastanów się czy będąc w Pradze chcesz zwiedzać zabytki czy punkty wymiany walut? A o tym, że w większości przypadków najlepiej zrobisz wypłacają gotówkę z bankomatu, to już nawet nie wspominam, bo to oczywista oczywistość.

Na koniec jeszcze jedno ostrzeżenie. W Pradze instytucja cinkciarza-konika jest jak najbardziej żywa. Praktycznie w 8 przypadkach na 10, gdy odchodziłem spod kantorowego okienka nie wymieniając niczego, podchodził do mnie jakiś człowiek, oferując wymianę euro na korony po „dobrym kursie”. Trudno mi powiedzieć jak dobry był to kurs, bo za każdym razem najpierw chcieli zobaczyć gotówkę – jakie mam nominały, czy banknoty nie są zniszczone itp.. Pamiętaj – nigdy, ale to nigdy, nie korzystaj z tego typu „okazji”. W najlepszym wypadku oszukają cię na kursie, w najgorszym dostaniesz fałszywki lub zwyczajnie cię okradną.

Kantory w czeskiej Pradze – na to musisz uważać!

Komentarze

6 thoughts on “Kantory w czeskiej Pradze – na to musisz uważać!”

  1. Jak ktoś koniecznie chce załatwić sprawę „oldschoolowo” to najlepiej kupić korony w polskim kantorze. W każdym większym mieście znajdzie się bez problemu masa kantorów z świetnymi kursami bez żadnych prowizji.

  2. Zdecydowanie warto płacić kartą.Kurs niewiele wyższy niż za korony kupione w Polsce. Lub nawet równy.(No może z wyjątkiem tych kupowanych na granicy).

Comments are closed.