Komunikacja miejska w Pradze – aplikacja DPP Info

Jeśli chcesz jeździć komunikacją miejską w Pradze, koniecznie powinieneś zainstalować w telefonie aplikację DPP Info. Dzięki niej, podróżowanie metrem, tramwajem czy autobusem po czeskiej Pradze będzie o wiele łatwiejsze. Bez trudu odszukasz linie i przystanki, których potrzebujesz, a na miejsce dotrzesz najszybszą i najkrótszą trasą, oszczędzając czas i pieniądze.

Aplikacja DPP Info to elektroniczny przewodnik dla pasażerów korzystających ze zintegrowanej komunikacji miejskiej w Pradze. Przygotowana została na zlecenie przedsiębiorstwa transportowego miasta Praga, więc wszystkie zawarte w niej informacje są w 100% wiarygodne i na bieżąco aktualizowane. W aplikacji znajdziesz rozkłady jazdy, trasy wszystkich środków komunikacji, a nawet informacje o wolnych miejscach na praskich parkingach P+R.
Aplikację pobierzesz za darmo ze sklepów Google Play oraz App Store.


Przeczytaj też: Na co uważać wybierając hotel w Pradze


W menu aplikacji (dostępnym po czesku, angielsku lub niemiecku) znajdziesz 9 funkcjonalności:

  • Searching for connecitions – zaawansowana wyszukiwarka połączeń
  • Tickets and transport – informacje o cenach oraz zakup biletów przez aplikację
  • At the stop – informacje na temat dowolnie wybranego przystanku
  • Events in traffic – informacje o planowanych i nie planowanych zmianach w kursowaniu komunikacji miejskiej
  • News – wiadomości od przedsiębiorstwa transportowego
  • The status of barrier-free facilities – dostępność wind na stacjach metra
  • P+R parking – wykaz parkingów P+R wraz z ilością wolnych miejsc
  • Traffic schemes –  mapy linii komunikacji miejskiej
  • Settings – ustawienia

Przeczytaj też: Ceny biletów komunikacji miejskiej w Pradze


Searching for connections

Dzięki wyszukiwarce połączeń szybko wyznaczysz trasę przejazdu. W polu From wpisujesz nazwę przystanku, z którego chcesz jechać. W polu To wpisujesz nazwę przystanku będącego cele twojej podróży. Nie musisz znać dokładnych nazw ani wpisywać czeskich znaków – wyszukiwarka jest w miarę inteligentna i podpowiada właściwe nazwy na podstawie kilku wpisanych znaków. Znak pozwala na wpisanie przystanków pośrednich. Przydatne, jeśli zależy ci, by jechać jakąś konkretną trasą, a nie tą wyznaczoną przez wyszukiwarkę. W polu Departure wpisujesz datę rozpoczęci podróży (domyślną opcją jest now – czyli teraz). W sekcji Settings znajdziesz trzy dodatkowe funkcje: maximum number of transfers – maksymalna liczba przesiadek; only barrier-free connecition – wybór połączeń obsługiwanych pojazdami przystosowanym do przewozu niepełnosprawnych, między przystankami dostępnymi dla wózków inwalidzkich; only low-floor connecitions – wybór połączeń obsługiwanych wyłącznie przez tabor niskopodłogowy.

 

W wynikach wyszukiwania znajdziesz informacje na temat: środka transportu (autobus, tramwaj, metro, szybka kolej miejska) i numeru linii, godzinie odjazdu, czasu przejazdu, czasu potrzebnego na ewentualną przesiadkę, czasu dotarcia do punktu docelowego, długości trasy oraz rodzaju biletu, który należy kupić. Nawet w przypadku skomplikowanej trasy nie sposób się zgubić. Obecność żółtego pola pod informacją o połączeniu oznacza jakiś problem na trasie. Może to być chwilowa zmiana trasy, zamknięcie którejś stacji metra z powodu wypadku lub ostrzeżenie o korkach. Po kliknięciu w żółte pole otrzymasz szczegółowe informacje na temat zakłóceń w podróży. Choćby takie, jak na zdjęciu poniżej.

 

Ticket and transport

W sekcji Ticket and transport sprawdzić aktualne ceny biletów. Jeśli masz włożoną do telefonu kartę SIM jednego z czeskich operatorów, kliknięcie ikonki wózka na zakupy spowoduje zakup wybranego biletu. Bilet przychodzi w formie wiadomości SMS. Usługa nie jest aktywna dla polskich kart SIM.

At the stop

Z tej sekcji dowiesz się wszystkiego o wybranym przystanku komunikacji miejskiej – jakie obsługuje linie, odjazdy z przystanku – chronologicznie, trasy linii, a nawet czy przystanek dostępny jest dla osób niepełnosprawnych.

Przystanków możesz szukać według nazwy (wpisz ją w pole z lupą), wybrać na mapie (kliknij symbol mapy), wybrać najbliższy (na podstawie wskazań GPS w twoim telefonie) a także wybrać z listy ostatnio przejechanych przez ciebie tras. Klikając symbol gwiazdki możesz dodać przystanek do ulubionych.

Events in traffic

W sekcji Events in traffic dostępne są dwie zakładki: extraordinary events czyli aktualizowane na bierząco informacje o ograniczeniach w ruchu komunikacji spowodowanych wypadkami i innymi zdarzeniami losowymi (zerwana trakcja, zalana ulica itp.); w zakładce traffic restrictions znajdziesz informacje o planowanych remontach, czasowych zmianach tras linii. Warto tam zajrzeć, przed zarezerwowaniem hotelu, bo można w porę dowiedzieć się na przykład, że nasz świetnie skomunikowany nocleg zostanie odcięty na weekend od komunikacji z powodu remontu torowiska lub zawodów sportowych.

News

Sekcja News to nic innego jak wiadomości od Przedsiębiorstwa Transportowego. O zmianie cen biletów, numeracji linii, przebiegu tras. Itp. itd. Jako gość w Pradze nie musisz sobie tym zawracać głowy.

The status of barrier-free facilities

W tej zakładce znajdziesz listę stacji metra, które dostępne są dla osób na wózkach inwalidzkich. Po kliknięciu w nazwę stacji wyświetli się lista wind oraz ich status (czynna bądź zepsuta). Przydatna opcja nie tylko dla niepełnosprawnych, ale i dla podróżujących z dziećmi w wózku.

P+R parking

Tą funkcjonalność pokochają zmotoryzowani. Wykaz parkingów P+R w Pradze wraz z mapką dojazdu i informacją o ilości wolnych miejsc, aktualizowaną w czasie rzeczywistym. Biorąc pod uwagę, że parkowanie w Pradze to koszmar, a parkingi P+R są naprawdę tanie, takie informacje to prawdziwy skarb. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat parkowania w Pradze, kliknij tutaj. Dominika w blogu Architrav dogłębnie rozpracowała ten temat, więc szczerze polecam.

Traffic schemes

W tej sekcji znajdziesz mapy linii komunikacyjnych w Pradze. Jest w zasadzie wszystko – linie dzienne, linie nocne, dojazd na lotnisko. Wybrane mapy możesz zapisać w telefonie po kliknięciu kartki ze strzałką w prawym górnym rogu ekranu.

Settings

Tu możesz wybrać język aplikacji (w telefonach, w których domyślnym językiem nie jest czeski, aplikacja automatycznie uruchamia się w języku angielskim) oraz włączyć powiadomienia o ograniczeniach w ruchu komunikacji.

Komentarze

5 thoughts on “Komunikacja miejska w Pradze – aplikacja DPP Info”

Leave a Comment