Komunikacja miejska w Pradze – ceny biletów

Praga posiada bardzo sprawny system publicznego transportu. Co ważne, komunikacja miejska w Pradze jest tania, kursy częste i punktualne, a tabor w całkiem niezłym stanie. Obowiązuje taryfa czasowa oraz podział na strefy.

Ceny biletów w Pradze (stan na 02.04.2019)
Bilet 30 minutowy – 24 Kč ok. 4,35 zł
Bilet 90 minutowy – 32 Kč ok. 5,15 zł
Bilet 24 godzinny – 110 Kč 17,71 zł
Bilet 72 godzinny – 310 Kč 49,91 zł
Bilet miesięczny – 510 Kč 82,12 zł

Pełną taryfę znajdziesz tutaj.

Ponieważ w Pradze funkcjonuje zintegrowany system transportu, bilet ważny jest w metrze, tramwajach, autobusach, a także w kolejce linowej na wzgórze Petřín oraz w autobusach podmiejskich i pociągach podmiejskich „S“ w granicach miasta. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części tekstu.

Bilet komunikacji praskiej kupiony w automacie. Ważne: przed pierwszą jazdą musisz go skasować!

Gdzie kupić bilety w Pradze?
Najwygodniej w automacie. Automaty biletowe w Pradze znajdziesz na każdej stacji metra oraz przy wielu (naprawdę wielu) przystankach tramwajowych czy autobusowych. W większości biletomatów można płacić tylko bilonem, jednak coraz częściej można spotkać maszyny akceptujące zbliżeniowe karty Visa i MasterCard. Obecnie, w ramach pilotażu, w wybranych tramwajach instalowane są bieletomaty w których można kupić bilet tylko za pomocą karty płatniczej. Takie urządzenia spotkasz np. we wszystkich wozach kursujących na linii #18. Bilety można kupić też w kasach na niektórych stacjach metra oraz kioskach.

Nowe biletomaty, w których zapłacisz bilonem i kartą dość szybko wypierają starsze maszyny. Kompaktowy biletomat zamontowany w ramach testu w jednym z tramwajów. Płatność tylko kartą zbliżeniową, biletu nie trzeba kasować. Wozy z zainstalowanymi biletomatami są wyraźnie oznaczone.

Zobacz też: Karta wielowalutowa Igoria – nią opłaca się płacić w Czechach

Strefy
Na terenie Pragi wyznaczono trzy strefy taryfowe P, 0, B. Jednak nie musisz się tym przejmować, bo wszystkie bilety papierowe ważne są w obrębie tych trzech stref.

Pociągi podmiejskie
Praga posiada bardzo rozbudowaną sieć kolejową. W obrębie miasta funkcjonuje blisko 50 stacji, obsługiwanych przez liczne pociągi podmiejskie. Pociągi w których obowiązują bilety komunikacji miejskiej oznaczone są literą S oraz numerem linii np. S5, S72 itp.

Schemat połączeń kolejowych w ramach praskiego transportu zintegrowanego. Biała część to strefy w których możesz jeździć „eskami” na biletach komunikacji miejskiej. Dużą mapę znajdziesz tutaj, oraz na większości przystanków w Pradze. Dzięki „eskom” można byłyskawicznie dojechać nie tylko na praskie przedmieścia.

Autobusy podmiejskie
Kursują z reguły na obrzeżach miasta. Rozpoznasz je po numerach zaczynających się od cyfr 3 i 6. W autobusach podmiejskich w granicach miasta Praga obowiązują bilety komunikacji miejskiej. Jeśli wybierasz się nieco dalej, za przejazd możesz zapłacić bezpośrednio u kierowcy. Ważne, aby pokazać bilet miejski – wtedy zapłacisz jedynie za odcinek od granic miasta do przystanku docelowego, a nie za całą trasę.

 

 

Komentarze

35 thoughts on “Komunikacja miejska w Pradze – ceny biletów”

  1. Bilet ważny jest przez 24 godziny od momentu skasowania. Można go skasować o 23.59 1-go lipca i będzie ważny do 23.58 2-go lipca. Przy czy bilety kupowane w automatach też trzeba skasować w kasowniku, mimo, że jest na nich nadrukowana data i godzina zakupu. Liczy się tylko stempel z kasownika.

  1. Dzieci do 6-go roku życia jeżdżą w Pradze komunikacją miejską za darmo. Nie są wymagane dokumenty potwierdzające wiek dziecka, wystarczy oświadczenie opiekuna.
   Dzieciom od 6 – 15 roku życia przysługują bilety ulgowe: 55 Kč za bilet na 24 godziny; 16 Kč za bilet 90 minut; 12 Kč za bilet 30 minut. Przy czym w przypadku dziecka powyżej 10-go roku życia wymagany jest dokument potwierdzający wiek.
   Dlatego w tym konkretnym przypadku wystarczy kupić 2 bilety za 55 Kč. Pierwszy kasujemy od razu, drugi po upływie 24 h od skasowania pierwszego.

    1. Według mnie praskie blokowiska są dość bezpieczne. Parę razy parkowałem na osiedlach, w różnych częściach Pragi, po 7 – 10 dni i nikt mi auta nie zniszczył. Ważne, żeby samochód zaparkować prawidłowo – blokowanie alejek czy parkowanie na trawniku, tak popularne u nas, kończy się mandatem lub odholowaniem auta. Czesi mają bzika na tym punkcie i zaraz dzwonią na policję, a ta działa bardzo sprawnie.

     1. A jak wygląda korzystanie z parkingu P+R? Gdzie kupić bilet i jaka jest cena? Chodzi mi o bilet 24 godzinny

     2. Parkingi P+R działają od 4 rano do 1 w nocy. Koszt takiego parkingu to 20 Kč. Za pozostawienia auta na noc doliczana jest opłata 100 Kč + 20 Kč za kolejny dzień. Bilet 24h kosztuje 110 Kč i można go kupić
      m.in. we wszystkich automatach.

   1. Na komunikację miejską za 550 kc
    Dzięki za podpowiedzi co warto kupić bo zawsze tylko studencka ……. keczup super dobry już nigdy nie wezmę innego ha ha ha ogórki też dobre soku jeszcze nie próbowałem ale myślę że też będzie trafione nalew do wypróbowania w domu dzięki za ciekawą stronę bardzo pomocna Jestem miłośnikiem Pragi i jestem ta 3-4 razy w roku przyciaga mnie jak magnez .

    1. Długoterminowe bilety MHD można zwrócić jedynie w centrali MHD, przy ulicy Na Bojišti č. 5, Praha 2. W przypadku biletu na 30 dni, posiadacz biletu musi udowodnić, że nie może korzystać z powyższego biletu okresowego przez co najmniej 16 kolejnych dni do końca okresu ważności zakupionego biletu. Co ważne, trzeba podać istotny i udokumentowany na pismie powód zwrotu, np. pracodawca wysyła w niezapowiedzianą delegację, choroba lub pobyt w szpitalu, wykluczające możliwość korzystania z komunikacji miejskiej itp. Zwrot traktowany jest uznaniowo, czyli pracownik MHD sam ocenia zasadność żądania i ma prawo odmówić, jeśli uzna, że przyczyna zwrotu nie jest istotna np. użytkownik był w stanie przewidzieć, że nie będzie mógł korzystać z komunikacji itp..
     Podstawa prawna: Tarifa PID 11042016, rozdział X, pkt. 1 – 7.

     Moim zdaniem turysta nie ma szans na uzyskanie zwrotu za bilet. Oczywiście zawsze można spróbować, bo być może trafi się na pracownika pełnego empatii dla turysty ;-), ale osobiście nie wierzę w cuda. Niestety Prażacy mają coraz bardziej dość gości w swoim mieście, więc idą w stronę maksymalnego strzyżenia z kasy, niż „robienia dobrze”.
     Tak przy okazji, papierowe bilety 30 dni i dłuższe ważne są jedynie ze specjalną legitymacją ze zdjęciem. Druga opcja, to elektroniczna karta, której ekspresowe wydanie kosztuje koło 200 koron.

     Życzę udanego pobytu w Pradze 🙂

     1. Dzięki za info miałem papierowy z legitymacją byłem tylko 10 dni więc myślałem że jak można oddać to parę groszy by wpadło( teraz zawsze będę kupował więc z 5-6 razy jakby można było oddać to ten raz- dwa byłby za darmo) ,ale z tego co piszesz to nie ma co się o kilka koron tłuc .Teraz zawsze będę kupował miesięczny wygoda ,tanio,i łatwo załatwić straciłem 2 minuty więcej szukałem na Florencu okienka niż trwało wyrobienie biletu.Jeszcze raz dzięki za pomocne informację będę śledził nowości i zaglądał Pozdrawiam Irek Tczew

     2. Nowy wpis co warto kupić w Czechach zmusił mnie do kolejnego wyjazdu bilety i hotel zarezerwowane na luty ha ha ha
      Mam kolejne pytanie dotyczące komunikacji bo wybieram się z kuzynem który ma w Polsce zniżkę szkolną czy w Pradze też będzie mógł korzystać ze zniżki na komunikację miejską ? ma 18 lat chodzi do szkoły posiada ważną legitymację szkolną z góry dzięki za odpowiedz dla młodego człowieka każdy grosz się liczy dla tego moje pytanie .
      Pytam bo np w PB nie ma zniżki na zagranicę a jak to wygląda w Czechach dla obywateli polski …..

     3. Niestety tym razem też nie mam dobrych wiadomości. W praskiej MHD za dzieci uważa się osoby do 15-go roku życia. Starsze otrzymują zniżkę pod warunkiem posiadania legitymacji ISIC wydanej w Czechach, przez jedną z czeskich szkół, akredytowanych przez odpowiednik czeskiego Ministerstwa Oświaty.

 1. Powiedzenie, że komunikacja miejska w Pradze jest tania to lekka przesad. Jest taka sobie, bo np w Rzymie za 1,5 euro jeździ się 90 min i można nawet dojechać nad morze na pojedynczym bilecie, a w Barcelonie bilet 10 przejazdowy kosztuje 10,2 euro i można jeździć przez 75 min metrem autobusem czy pociągiem w obrębie I strefy Barcelony czyli właściwie po całym terenie miasta.

 2. Jadę po raz pierwszy do Pragi i mam problem komunikacyjny. 1. Przy zakupie biletu na 3 doby – w jaki sposób go kupić? Tzn. – jak w automacie zapłacić – czy automat przyjmuje banknoty czy mam rozmienić je na worek bilonu? Czy kasy biletowe działają na przystankach metra? Jeśli dobrze rozumiem to za pierwszym przejazdem kasuję bilet i jest on ważny przez 3 doby bez konieczności kolejnych kasowań. I jeszcze jedno – ten bilet jest ważny na dowolną linię metra, autobusy i tramwaje? Pozdrawiam.

     1. Mam jeszcze jedno pytanie. Ponieważ fotografuję wiec podróżuję z plecakiem na sprzęt i statywem. Plecak jest mniejszy niż dopuszczalne 25x40x70. Statyw w pokrowcu jest wąski i długi – ma 68 cm długości. Jest osobnym ‚pakunkiem’. Co z opłatą za przewóz bagażu – 2 sztuki … plecak i statyw. Należy zapłacić czy nie. Z drugiej strony 16 CZK to wydatek raczej symboliczny.

     2. Ja bym za takie rzeczy nie płacił, bo prascy rewizorzy nie są bardzo restrykcyjni i miejskich plecaków czy małych kabinowych walizek się nie czepiają.

Leave a Comment