Komunikacja miejska w Pradze – przewodnik

O tym, ile kosztują bilety na komunikację miejską w Pradze pisałem w poprzednim wpisie. Dziś zastanowimy się, czy w ogóle warto kupować bilety… Nie, nie sugeruję, że masz jeździć na gapę. Po prostu wiele razy spotkałem się z opinią, że przeciętny turysta w Pradze, komunikacji miejskiej korzystać nie musi. Wszystko, co istotne podobno znajduje się w centrum, a odległości się na tyle małe, że bez komunikacji można się obejść. No cóż, trochę racji w tym jest. Ale jak wiadomo „trochę” robi wielką różnicę. Osobiście jestem zdania, że chodzenie na piechotę, tylko po to, by zaoszczędzić te parę złotych na biletach, jest kompletnie bez sensu. Szkoda czasu i siły. Dzięki komunikacji miejskiej zyskasz trochę czasu i zaoszczędzisz siły. A wierz mi, że te będą ci potrzebne, bo Praga to wbrew pozorom bardzo górzyste miasto.

Jeśli bilet to jaki? Proste – długoterminowy. Dobowy, albo trzydniowy. Jednorazowe bilety są dobre dla babci jadącej na targ. Bilet jednodniowy opłaca się już przy czterech lub pięciu przejazdach. Jeśli planujesz cały dzień zwiedzania, pojeździsz więcej. Jeśli zostajesz w Pradze na tydzień, zastanów się na biletem miesięcznym – jest tańszy niż dwa trzydniowe!

Metro w Pradze

Praskie metro ma 3 linie – A, B, C; 61 stacji i całkiem niezły zasięg. Co prawda jest sporo miejsc, w które nie dociera i czasami będziesz musiał się przesiąść do tramwaju lub autobusu, jednak gwarantuję, że z praskim metrem poznasz się całkiem dobrze. Teraz zdradzę ci pewną tajemnicę! Praskie metro jest idealne na shopping! Praktycznie wszystkie dobre centra handlowe w Pradze usytuowane są albo nad stacjami metra, albo w ich bezpośrednim sąsiedztwie. I tak na linii A znajdziesz Atrium Flora; na linii B Metropole Zličín, Nový Smíchov, Palladium, Černý Most; na linii C Arkády Pankrác i Centrum Chodov. Jeśli planujesz pobuszować po praskich sklepach, zapomnij o samochodzie. Metrem dojedziesz szybciej i wygodniej. Wierz mi, że parkowanie w praskich centrach handlowych, szczególnie w weekendy, to prawdziwa masakra. Jeśli tylko nie masz w planach zakupu szafy, cysterny piwa czy też innego arbuza_giganta, jedź metrem! A tak przy okazji, niby oczywiste, ale… metro nie kursuje w nocy!

Tramwaje w Pradze

Sieć tramwajowa w Pradze jest bardzo rozbudowana. Po ostatnich sierpniowych zmianach, które wywróciły praska komunikację tramwajową do góry nogami, po Pradze kursują 24 linie dzienne – numery od 1 do 26; 9 linii nocnych – numery od 51 do 59. Tramwaje docierają w bardzo wiele miejsc i rzadko będziesz musiał przesiąść się do autobusu. Po centrum Pragi najwygodniej jeździ się tramwajem. Do wielu oddalonych od centrum miejsc, które nie są obsługiwane przez metro, tramwajem jeździ się najszybciej. Tramwaje to także całkiem sprawna komunikacja nocna – weź to pod uwagę wybierając hotel!

Autobusy w Pradze

Niestety są w Pradze miejsca, do których nie dotrzesz inaczej niż autobusem, choćby lotnisko czy ZOO. Autobusy bywają niezastąpione w sytuacji, gdy chcesz przejechać z jednej peryferyjnej dzielnicy do drugiej, z pominięciem centrum. Wiele linii jeździ tylko lokalnie, rozwożąc pasażerów wokół stacji metra lub pętli tramwajowej. Linie dzienne noszą numery od 100 – 269, linie nocne od 500 do 610.

Autobusy podmiejskie PID

Linie podmiejskie noszą numery od 300 – 495. W granicach miasta obowiązują w nich bilety komunikacji miejskiej. Nie istnieje zbyt duża szansa, że będziesz musiał z nich skorzystać, ale warto wiedzieć, że są.

Kolejka na wzgórze Petřín

Tak, to też jest komunikacja miejska. Istnieje 99% szansy, że będziesz chciał się nią przejechać. No, bo kto by nie chciał?! Masz bilet dobowy? Jeździsz ile chcesz! Nie masz? Kupujesz zwykły bilet jak na metro czy tramwaj. Kolejka kursuje w odstępach 15-20 minutowych.

Pociągi S PID

Oznaczone w rozkładzie literą S i dwucyfrowym numerze linii. Sieć pociągów podmiejskich łączących Pragę z okolicznymi miasteczkami jest całkiem nieźle rozwinięta. Na większości linii pociągi kursują co 15 – 30 minut. W granicach miasta obowiązują oczywiście bilety komunikacji miejskiej. Przejażdżki „eskami” to świetny sposób, by poznać Pragę od nieco innej strony. Jeśli jesteś miłośnikiem kolejnictwa, będziesz zachwycony różnorodnością taboru. Niektórych typów pociągów nie spotkasz nigdzie indziej.

Komunikacja miejska w Pradze – przewodnik

Komentarze

Leave a Comment