Gdzie zjeść w Pradze? Lahůdky Zlatý kříž

Choć Lahůdky Zlatý kříž znajdują się praktycznie w samym sercu Pragi, 400 m od Václaváku, dość łatwo je przeoczyć. Witryna sklepu nie wyróżnia się niczym specjalnym i prawdę mówiąc wcale nie zachęca do wejścia. Bo z ulicy nie widać, jakie pyszności znajdują się za masywnymi drzwiami. Jednak każdy, kto lubi czeską tradycyjną kuchnię zna doskonale Lahůdky przy Jungmannovej 34, gdzie od 100 lat sprzedawane są chlebíčky, wyroby garmażeryjne i ciasta.

Co prawda w centrum Pragi chlebíčky kupisz w wielu miejscach, jednak każde szanujące się lahůdkářství stara się w czymś specjalizować. Lahůdky Zlatý kříž na tle konkurencji wyróżnia się dużym wyborem chlebíčków rybnych. Jasne, że znajdziesz tam chlebíčky z wędlinami czy serem, bo to standard. Ale dostaniesz także chlebicky, których próżno szukać w sieciach Libeřské lahůdky czy Ovocný Světozor. Do takich można zaliczyć chlebíčky ze śledziem, szprotkami, wątróbkami z dorsza, pastą z dorsza i selera, wędzonym łososiem czy kawiorem. Z resztą akcenty rybne występuję też w bardziej tradycyjnych chlebíčkach – niektóre klasyczne zastawiania smakowe podrasowano delikatnym masłem sardelowym.

Jednak Lahůdky Zlatý kříž to dużo więcej niż same chlebíčky. Znajdziesz tam bogaty asortyment wyrobów garmażeryjnych, od sałatek przez placki ziemniaczane po kotlety. A ponieważ wszystko można jeść także na miejscu to Lahůdky Zlatý kříž są idealnym miejscem, by coś przekąsić o każdej porze dnia. Jeśli nie chcesz tracić czasu w knajpach lub masz mocno ograniczony budżet, to tutaj możesz żywić się przez cały czas, tanio i różnorodnie.

Lahůdky Zlatý kříž to także doskonała cukiernia. Taka z prawdziwego zdarzenia, gdzie robią nawet torty na zamówienie. Ciast, ciasteczek i torcików znajdziesz tam całkiem sporo. Choć za słodkościami specjalnie nie przepadam i spokojnie mogę bez nich przeżyć, to Zlatý kříž zawsze skusi mnie choćby malutkim ciasteczkiem. Nic nie poradzę, one są takie śliczne, że nie mogę się powstrzymać.

Czego powinieneś w Złotym Krzyżu koniecznie spróbować? Myślę, że chlebíčka z wołowym rozbefem [34,00 Kč]. Jest absolutnie bezbłędny. A i sam rozbef pokrojony w cieniutkie plasterki tez można tam kupić, więc zapomnij o wędlinach z supermarketu. Kolejnym wartym spróbowania jest Herkules na křenové pomazánce, czyli chlebíček z salami i pastą chrzanową [30,00 Kč]. Godnym uwagi jest też chlebíček islandský z pastą z dorsza i selera [34,00 Kč], do którego nie byłem tak do końca przekonany, ale bardzo mi posmakował. Jeśli masz ochotę na coś bardziej treściwego to polecam placek ziemniaczany ze struganym chrzanem i jajkiem na twardo [34,00 Kč].


Gdzie zjeść w Pradze? Lahůdky Zlatý kříž

Komentarze