Mini przewodnik po zespole parkowo-pałacowym Lednice-Valtice #1

Południowa część Moraw Południowych na stałe zagościła w moim TOP 5 Czeskiej republiki, od kiedy pojechałem tam po raz pierwszy, ponad dekadę temu. Wracam tam kilka razy do roku i… nic a nic mi się to nie znudziło. Wręcz przeciwnie – podczas każdego pobytu odkrywam coś nowego. Szczególnie upodobałem sobie wpisany na listę UNESCO obszar dwóch miasteczek Lednice-Valtice. To doskonałe miejsce na „nic nierobienie”, w takim trochę innym stylu, niż banalne leżenie na plaży.

Liczący ponad 280 kilometrów kwadratowych zespół parkowo-pałacowy Lednice-Valtice skrywa wiele niespodzianek. Po pierwsze wino. Dużo doskonałego wina. Po drugie ciekawe i zaskakujące budowle. Po trzecie piękne tereny rekreacyjne – trasy piesze i ścieżki rowerowe, na których można się zatracić na długie godziny. Bo tu życie płynie jakby wolniej. Klimat jest tu iście południowy i nie mam na myśli jedynie pogody. Wszechobecne wino łagodzi obyczaje, wprawia w doskonały nastrój i zachęca, by choć na chwilę zwolnić.

Jakiś czas temu pisałem o Minarecie, który obecnie pełni rolę wieży widokowej. Tym razem chciałbym ci pokazać cztery, nieco mniej popularne, ale warte odszukania i odwiedzenia obiekty. Do każdego z nich dotrzesz autem, jednak polecam przesiadkę na rower. Ty pozwoli ci w pełni docenić niezwykły klimat tych okolic.

Chrám Apollo vel Apollonův Chrám

Świątynia Apolla podobno jest jedną z najwspanialszych budowli architektonicznych na całym obszarze Lednice-Valtice. Wybudowana na lekkim wzniesieniu nad brzegiem jeziora z dala od głównej drogi wygląda uroczo, jednak na mnie nie wywiera aż tak wielkiego wrażenia, by zaliczyć ją do tych najpiekniejszych. Być może za sprawą zaniedbanego otoczenia – szczątki placu zabaw i fragmenty starego siatkowego ogrodzenia nie zachęcają do odwiedzin ale… . Na dachu budynku jest taras widokowy, z którego rozpościera się genialny widok na okolicę. Zwłaszcza pod wieczór, gdy słońce chyli się ku zachodowi, okolica skąpana w złotym blasku wygląda niezwykle urokliwie.

Świątynię Apolla zaprojektował wiedeński architekt Josef Kornhäusel. Za wzór posłużył mu pałac paryskiej tancerki i kurtyzany Marie Guirmad, którego autorem był mało znany francuski architekt Nicolas Ledoux. W latach swojej świetności świątynia była bez wątpienia piękny. Dziś rzeźby i reliefy zdobiące fasadę aż proszą się o konserwację. Także taras widokowy znajdujący się na dachu budynku jest nieco zaniedbany. Na szczęście nie przeszkadza to w podziwianiu rozciągających się z niego widoków. Wstęp na taras kosztuje 40 Kč, a na miejscu niestety nie można kupić wina. Dlatego na podziwianie zachodów słońca przychodzimy z własną butelką.

Chram Tří Grácií

Położony w głębi parku przy jednej z bocznych dróg, półokrągły pawilon zwany Świątynią Trzech Gracji, wygląda znacznie wdzięczniej niż Świątynia Apolla. Budynek z dużym rozmachem zaprojektował architekt Karel Engel. Z zewnątrz Świątynię Trzech Gracji zdobi dwanaście jońskich kolumn oraz rzeźby autorstwa Josefa Kliebera. Wnętrze świątyni zajmuje sala z mozaiką ze sztucznego marmuru i rzeźbą przedstawiającą Atenę, Artemidę i Afrodytę. Rzeźba z pojedynczego dużego kamiennego bloku jest dziełem rzeźbiarza Leopolda Fischera. Kolejna rzeźba przedstawiająca trzy piękności stoi naprzeciwko wejścia do budynku. Tu co prawda nie ma tarasu widokowego i przez większość roku wnętrze budowli nie jest dostępne dla zwiedzających, ale w letnie weekendy świątynia ożywa – można się tu napić wina i chwilę zrelaksować przy muzyce, w drodze do kolejnych atrakcji.

Nový dvůr

Kilkaset metrów od Świątyni Trzech Gracji, na końcu drogi, znajduje się Nový dvůr. Tą budowlą zespół płacowo-parkowy z reguły się nie chwali, ze względu na tragiczny stan techniczny. Mimo wszystko w budynku działa informacja turystyczna oraz piwiarnia.
Zespół budynków w stylu empire służyły jako folwark. Najciekawszą częścią zabudowań jest rotunda, w której mieściła się obora wraz z… salonem dla zwiedzających. Bo gospodarstwo, jako pierwsze w kraju sprowadziło, w sposób nie do końca legalny, krowy ze Szwajcarii. Od miejscowych różniły się umaszczeniem – były w biało-czarne łaty – i stanowiły taką sensację, że ludzie przyjeżdżali do folwarku, żeby je pooglądać. Oczywiście nikt z bogatych odwiedzających nie miał ochoty brudzić się w oborze, więc wybudowano rotundę, w której oborę od reszty oddzielono szybami. Dziś samego folwarku zwiedzać nie można, ale rotundę i owszem, za opłatą w wysokości 30 Kč.

Kolonáda na Rajstně vel Kolonáda Reistna

W bliskim sąsiedztwie przejścia granicznego Valtice – Schrattenberg, kilkaset metrów w bok od głównej drogi stoi budowla dość zaskakująca. Tworzy ją składająca się z 24 kolumn kolumnada. Budynek powstał w latach 1817-1823 na zlecenie księcia Jan I Liechtensteina, jako pomnik poświęcony ojcu, księciu Franciszkowi Józefowi oraz braciom Jana I – Alojzemu i Filipowi. Budynek pełnił także rolę tarasu widokowego. Widok z tarasu był do tego stopnia dobry, że w latach 1945 – 1989 kolumnadę odgrodzono płotem, a na dachu swój posterunek miała straż graniczna. Po likwidacji żelaznej kurtyny kolumnadę udostępniono zwiedzającym. Rolę tarasu widokowego pełni rozległy dach budynku. Wstęp kosztuje 30 Kč, a w kasie można kupić wino, które uprzyjemni podziwiane panoramy. Kilkaset metrów od Kolonády Reistna, na przejściu granicznym Valtice – Schrattenberg znajduje się Muzuem żelaznej kurtyny – Muzeum železné opony Valtice, do którego przy okazji warto wstąpić.

Te cztery budowle, to zaledwie niewielka część tego, co na terenie zespołu parkowo-pałacowego Lednice-Valtice zobaczyć można i odwiedzić warto. Kolejne ciekawe miejsca już wkrótce… .

 

 

Komentarze

1 thought on “Mini przewodnik po zespole parkowo-pałacowym Lednice-Valtice #1”

Leave a Comment