Morawsko-Śląskie Muzeum Kolejnictwa w Ostrawie

Muzeum zajmuje część budynku dworca Ostrava-střed, położonego dosłownie kilka kroków od największej galerii handlowej w mieście, Forum Nová Karolina. Czytając materiały reklamowe, odniosłem wrażenie, że sale wystawowe muzeum pełne są unikalnych eksponatów i zapłacenie 60 koron za wstęp do tak ciekawego miejsca, jest całkowicie uzasadnione. Na miejscu okazało się, że ekspozycja jest nader skromna, a eksponaty są bardziej do czytania, niż do oglądania.

Co znajdziemy w muzealnych gablotach? Sporo dokumentów z 19 wieku dotyczących budowy linii kolejowych, drobne elementy wyposażenia stacji, urządzenia do sterowania ruchem oraz kilka modeli pociągów. Co prawda na ścianach wiszą liczne plansze z ciekawostkami, niestety zostały przygotowane jedynie w języku czeskim, więc znakomita większość turystów spoza Czech niewiele na tym skorzysta. Wisienką na torcie miały być symulator lokomotywy (dodatkowo płatny) i bardzo zachwalana makieta. Podczas mojej pierwszej wizyty symulator był zepsuty, podczas drugiej oblężony przez dzieci, więc trudno mi powiedzieć, czy warto dopłacać dodatkowe 20 koron za 30 minut zabawy. Natomiast makieta okazała się dość skromna, wręcz ascetyczna i daleko jej do tego, co można zobaczyć w Brnie, o Pradze nie wspominając. A tak na marginesie, można wykupić wstęp jedynie do makiety, za 40 koron. Momentami odnoszę wrażenie, że nad muzealnym cennikiem pracowała osoba zajmująca się układaniem taryf telekomunikacyjnych…
Biorąc pod uwagę jakość ekspozycji i ilość eksponatów, uważam, że cena ze wstęp jest mocno przesadzona. Rozumiem, że muzeum musi się z czegoś utrzymywać, jednak bez przesady… Dodatkowym minusem jest ekspozycja opisana jedynie w języku czeskim. Uważam, że w dzisiejszych czasach jest to nie do pomyślenia. Ze względu na dość skąpą ekspozycję i relatywnie wysoki koszt biletu ze zwiedzaniem warto poczekać na dni otwarte lub noc muzeów.

Przejazd samochodem z centrum Katowic do centrum Ostrawy zajmuje około godziny. Autostrada A1 od Katowic do granicy jest bezpłatna. Przejazd czeskim odcinkiem autostrady D1 od granicy do węzła Ostrava-Svinov (Rudná) także nie wymaga zakupu winiety.
W niego gorszej sytuacji są mieszkańcy Bielska-Białej. Przejazd autostradą D48 między Czeskim Cieszynem a Frydkiem-Mistkiem wymaga zakupienia winiety. Płatny jest także przejazd autostradą D56 na odcinku Frydek-Mistek – Ostrawa.


Bilet na zwiedzanie Morawsko-Śląskiego Muzeum Kolejnictwa kosztuje 60 koron. Dostępny jest także bilet rodzinny 2 dorosłych + 1 i więcej dzieci za 140 koron. Wejście tylko do makiety 40 kron lub 100 koron bilet rodzinny. Jazda na symulatorze +20 koron do biletu wstępu, lub 40 koron bez biletu wstępu.

Godziny otwarcia: śr. 12-17; czw. 12-16; so. 9-16; nd.9-13; w pozostałe dni muzeum jest zamknięte

Ceny i godziny – stan na dzień 17.06.2016


Morawsko-Śląskie Muzeum Kolejnictwa
Adres: Frýdlantská 499/5, 702 00 Ostrava
WWW: 
http://www.zmms.cz
Facebook: https://www.facebook.com/ZeleznicniMuzeumMoravskoslezske
Instagram: brak

Foursquare: brak
TripAdvisor: brak
Udogodnienia:  bezpłatny parking na terenie obiektu,


Natomiast chciałbym gorąco polecić wizytę na samym dworcu. Ostrava-střed jest dworcem niewielkim, obsługującym wyłącznie połączenia lokalne, coś jak Katowice Piotrowice czy Katowice Brynów. Przyjmując standardy panujące na naszych dworcach, budynek powinien być śmierdzący, zrujnowany albo zgoła zamknięty, bo utrzymywanie takiego obiektu jest całkowicie nierentowne. Tymczasem Ostrava-střed ma niewielki, ale zadbany hol kasowy, w dodatku z czynną kasą, w której można kupić każdy dowolny bilet od motoraczka na zapadłą wiochę, po pendolino do stolicy i zapłacić za niego kartą. Dodatkowo dworzec ma także poczekalnię, w której z przyjemnością można poczekać na pociąg, nie mdlejąc przy okazji od odoru moczu i innych płynów ustrojowych. Może dlatego, że ochrona dworca dba o to, by poczekalnia była dla podróżnych, a nie dla meneli. I to bez względu na porę roku. No cóż, chcieć to móc… Generalnie jeśli chcecie zobaczyć jak może, i jak powinien wyglądać dworzec przyjazny podróżnym to Ostrava-střed powinniście koniecznie odwiedzić.

Komentarze

Leave a Comment