Muzeum II Wojny Światowej Hrabyně

II Wojna Światowa jest polskim fetyszem. Chyba w żadnym innym kraju nie porusza się tak często tej tematyki. Wojna wiecznie żywa jest w mediach – zwłaszcza w tych państwowych, wypowiedziach polityków – szczególnie jedynego słusznego ugrupowania, i na ulicach te wszystkie pomniki i nazwy… Polacy wręcz czują się ekspertami od II Wojny Światowej (jak i od wszystkiego innego, ale to już inna sprawa), a szczególnie od Powstania Warszawskiego, o którym wiedzę czerpią głównie z filmów klasy B, średnio związanych z rzeczywistością.

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak II Wojna Światowa wyglądała w oczach innych narodów? Ja szczerze mówiąc nie. A przecież nie był to konflikt jedynie na osi Niemcy – Polska – Rosja. Dlatego też postanowiłem odwiedzić Muzeum II Wojny Światowej w podostrawskiej miejscowości Hrabyně.

Muzeum znajduje się w niedawno wyremontowanym mauzoleum o dość charakterystycznej architekturze. W surowych betonowych minimalistycznych wnętrzach urządzono kilkanaście przyciągających wzrok ekspozycji z licznymi pamiątkami. Mamy bunkry, wiejską chatę w urządzonym schronem, okopy i zasieki. Mijamy ludzi uciekających z całym majątkiem zgromadzonym na wozie, przechodzimy obok bramy obozu koncentracyjnego – tak, one działały nie tylko w Polsce – potem na chwilę zatrzymujemy się przy instalacji obrazującej dusze udające się do nieba. To chyba ta część poruszyła mnie najbardziej. To wszystko uzupełniono o liczne monitory wyświetlające multimedialne prezentacje, archiwalne filmy i kroniki. W sumie materiału historycznego jest sporo, i żeby się z nim zapoznać, potrzeba tak ze 2 – 3 godziny. Od strony merytorycznej Czesi podeszli do tematu typowo „po czesku”, czyli bez większej egzaltacji i ekscytacji. Dominują suche i politycznie poprawne historyczne fakty, bez narodowościowych podtekstów. Za to wsród materiałów filmowych znalazło się kilka mocnych pozycji, jak choćby fragment niemieckiej kroniki frontowej, w której uwieczniono atak i palenie wioski. Komentarz zbędny. Po obejrzeniu filmów wnioski wyciągamy sami…

Choć nie jestem wielkim miłośnikiem tematów wojenno-militarnych, muzeum uważam za ciekawe. Nie wiem czy w domu, korzystając z internetu chciałby mi się szukać tych wszystkich informacji. Pewnie nie. A tak, po raz kolejny dowiedziałem się czegoś nowego i przede wszystkim poznałem kawałek dziejów naszej części Europy od innej strony. Cenne doświadczenie, bo w dziedzinie historii na ogół każdy naród ma swoją wersję prawdy.

Bliższe informacje o muzeum znajdziecie tutaj, a tutaj możecie pobrać przewodnik po muzeum w języku polskim.

Pomnik narodowy Muzeum II wojny światowej
Hrabyně 192, 747 63 Hrabyně

Muzeum II Wojny Światowej Hrabyně

Komentarze