Muzeum komunikacji miejskiej w Pradze

Muzeum městské hromadné dopravy v Praze mieści się w zabytkowym budynku dawnej zajezdni tramwajowej Praga-Střešovice. Z jednej strony to bardzo dobry pomysł, bo wnętrze budowli jest bardzo klimatyczne. W końcu, gdzie pokazywać zabytkowy tabor jak nie w zabytkowej zajezdni? Z drugiej są też mankamenty tego rozwiązania. Budynek pochodzi z 1909 roku, praktycznie nie posiada izolacji cieplnej, przez co w upalne letnie dni trudno wytrzymać panującą w nim duchotę. Jeśli wybierasz się tam z małym dzieckiem lub masz problemy ze zdrowiem, weź to pod uwagę, planując porę zwiedzania. Bo, że odwiedzić te muzeum warto, nie ulega wątpliwości.

W zbiorach muzeum znajdziesz wszelkiej maści eksponaty związane z historią transportu miejskiego działającego w czeskiej stolicy. Największe wrażenie robi zbiór zabytkowych pojazdów szynowych. Wśród nich są miedzy innymi: wagon tramwaju konnego z 1886 roku, pierwsze praskie tramwaje elektryczne oraz pojazdy nieco bardziej współczesne, jak choćby tramwaj Tatra T1, który stał się pierwowzorem dla naszego rodzimego tramwaju Konstal 13N, doskonale znanego mieszkańcom Warszawy. Wszystkie te pojazdy są w doskonałym stanie, w dużej części na chodzie, dzięki czemu w letnie weekendy możesz je spotkać nie w muzeum, a na praskich torowiskach. Oczywiście nie mogło zabraknąć pamiątek związanych z budowniczym pierwszej praskiej linii tramwaju elektrycznego, Františkem Křižíkem. Jeśli jesteś ciekawy, czym jeszcze wsławił się ten niezwykły inżynier, zerknij tutaj.
Prócz tramwajów w muzeum znajdziesz też kilka autobusów i trolejbusów oraz wozy techniczne. Zbiór dużych eksponatów uzupełnia bogata kolekcja biletów, map, dokumentów i fotografii. Wśród ciekawszych eksponatów znajdziesz plany praskiego metra wraz z kilkoma makietami. Warto im poświęcić nieco uwagi, bo skonstruowanie metra w mieście pełnym wzgórz, jakim jest Praga było nie lada wyzwaniem, a niektóre odcinki tuneli poprowadzono w dość zaskakujący sposób – ponad dachami zabytkowych kamienic lub w biegnących po powierzchni tubach.

W muzealnym sklepiku można kupić sporo branżowej literatury oraz liczne gadżety związane z komunikacją miejską. Ceny są dość atrakcyjne, więc jeśli nie masz pomysłu na oryginalne upominki z Pragi, przyjrzyj się ofercie, a nóż się uda znaleźć coś ciekawego.

ℹ️  Muzeum městské hromadné dopravy v Praze (aktualizacja 05.03.2019)
📍Adres: Patočkova 4, Praha 6,
🌐 Internet: WWW 
🕑 Godziny otwarcia w 2019 roku:
Od 19 kwietnia do 17 listopada, w każdą sobotę, niedzielę i święto państwowe, od 9 do 17.
💲 Cennik:
bilet normalny 50 Kč
bilet ulgowy 30 Kč
⚠️płatność tylko gotówką
🏧 Najbliższe bankomaty:
[…]

Jak dojechać do muzeum komunikacji miejskiej w Pradze:
💢Metrem linii A do stacji Hradčanská, stamtąd tramwajem linii 1️⃣ kierunek Sídliště Petřiny lub tramwajem linii 2️⃣5️⃣ kierunek Bílá Hora do przystanku Vozovna Střešovice (Muzeum MHD).
ℹ️ Informacje na temat cen biletów komunikacji miejskiej w Pradze znajdziesz tutaj.
ℹ️ W sprawdzeniu rozkładu jazdy i sprawnym poruszaniu się po Pradze pomoże ci aplikacja PID.

Skomentuj wpis

Leave a Comment

Udostępnij
Przypnij
Tweetnij
Udostępnij