Na czeskich torach – Trilex

 

Niemiecki przewoźnik kolejowy Trilex obsługuje na terenie Republiki Czeskiej dwie trasy: Liberec – Drezno oraz Liberec – Zittau – Rybniště/Seifhennersdorf. Ciekawa jest zwłaszcza ta druga, ponieważ prowadzi przez terytorium trzech państw: Czech, Polski i Niemiec. Kursy obsługiwane są spalinowymi pociągami Siemens Desiro Classic, które co prawda mają już swoje lata, jednak funkcjonalnością i wygodą biją na głowę najnowsze produkty Pesy czy Newagu. Bilety na przejazd można kupić bezpośrednio u obsługi pociągu. Płatność w koronach lub euro, niestety tylko gotówką.

Podróż pociągiem linii L7 Liberec – Zittau – Rybniště, obsługiwanym przez Trilex, rozpoczęliśmy na niewielkiej stacji w Rybniště leżącej przy linii kolejowej 089. Stamtąd pojechaliśmy do Zittau, by po godzinnej przerwie, kolejnym pociągiem ruszyć w dalszą drogę do Liberca. Choć niewielka część trasy przebiega przez terytorium Polski, na naszej ziemi pociąg się nie zatrzymuje. Powód bardzo prozaiczny – brak jakichkolwiek stacji czy przystanków. Trasa pociągu przebiega przez bardzo malownicze okolice, więc można docenić wysokie panoramiczne okna pociągu Desiro Classic. O ile z Rybniště do Zittau w pociągu jechało nie więcej jak 7 osób, tak z Zittau do Liberca pociąg był pełen pasażerów. W zdecydowanej większości młodych Czechów, obładowanych torbami z logo Primark.

Pociągi, autobusy regionalne i autobusy miejskie – wszystkie odjazdy na JEDNEJ tablicy. A u nas? Kto jeszcze pamięta dostawczaki Robur? Wysokie okna – lepszy widok. Szkoda, że inżynierowie z Pesy jeszcze na to nie wpadli. Nie da się ukryć, że to Niemcy Wschodnie. A tu Polska, krótki odcinek bez żadnych przystanków. Dużo światła, dużo przestrzeni. Siedzenia też całkiem wygodne, choć wcale na takie nie wyglądają. Na koniec taka mała ciekawostka. Po rozliczeniu VATu (u dołu biletu) widać, jak dzielone są pieniądze z biletów.

Komentarze

2 thoughts on “Na czeskich torach – Trilex”

Leave a Comment