Ostrava Vítkovice, dzień otwartych drzwi.

Pierwszy maja w ostrawskich Vítkovicach jest dniem dość szczególnym. Na jedną zmianę, w zakładach grupy Vítkovice, zawieszana jest prawie cała produkcja, a do fabrycznych hal wpuszczani są zwiedzający. Podczas „Dnia otwartych drzwi” można zajrzeć do blisko dziesięciu zakładów, odwiedzić depo lokomotyw oraz remizę strażacką. Dodatkową atrakcją są kursy Vítkovickiego metra. Zwiedzanie Vítkovickich fabryk to jednak nie wszystko. Na terenie DOV, o którym częściowo pisałem tutaj, odbywa się tego dnia wielki festyn. Przewidziane są liczne atrakcje, m.in. koncert, pokazy filmowe oraz loty widokowe helikopterem.

Zwiedzanie zakładów grupy Vítkovice zaczyna się o 8 rano i trwa do godziny 13. Do części z nich obowiązuje wstęp ciągły, do części wchodzi się wyłącznie o określonych porach, a gości oprowadza przewodnik. Na końcu tego wpisu znajdziesz harmonogram zwiedzania oraz orientacyjna mapkę terenu. Więcej informacji na temat dnie otwartych drzwi znajdziesz na stronach DOV. Do oglądanie jest naprawdę dużo rzeczy, a wejścia do zakładów rozsiane są po całych Vítkovicach, więc pięć godzin na zwiedzanie to bardzo mało czasu. W ubiegłym roku udało mi się zobaczyć zaledwie połowę udostępnionych miejsc, głównie dlatego, że na długi czas utknąłem w Vítkovice Cylinders – zakładzie, w którym produkowane są m. in. butle gazowe. Tam ze względu na dość skomplikowany proces technologiczny nie wygasza się produkcji na czas zwiedzania, mogłem więc prześledzić cały proces powstawania butli od początku do końca, co zabrało znacznie więcej czasu niż planowałem. Kolejnym bardzo czasochłonnym miejscem okazało Vítkovice Doprava, czyli zakład odpowiedzialny za transport. Prezentowano tam samochody i lokomotywy na CNG, można było wejść do kolejowych warsztatów. Po tym starczyło już czasu jedynie na Vítkovice Power Engineering, gdzie w ogromnych halach produkuje się wielkogabarytowe części maszyn i urządzeń.

Po zamknięciu zakładów warto wrócić do DOV, gdzie imprezy odbywają się do samego wieczora. Warto obejrzeć wielofunkcyjną halę GONG, mieszczącą się w dawnym zbiorniku gazu, oraz wziąć udział w bezpłatnej wycieczcie z przewodnikiem po tzw. węgielnej trasie. Pozostałe atrakcje czyli wstęp do Małego Świata Techniki, Małego Świata Technik oraz na Bolt Tower są normalnie płatne, i lepiej zwiedzieć je w dzień, gdy w DOV jest mniej ludzi.

 

http://www.dolnivitkovice.cz/ http://www.dolnivitkovice.cz/

Komentarze

Leave a Comment