Świat miniatur MINIUNI, Ostrawa

Świat miniatur MINIUNI jest jedną z najbardziej dyskusyjnych atrakcji turystycznych w Ostrawie. Opinie na jego temat są skrajnie różne, od pełnych zachwytu do lekkiego hejtu. Co budzi w zwiedzających takie emocje? Najczęściej cena biletu…

MINIUNI położony jest w samym centrum Ostrawy na terenach wystawowych. Na dość niewielkim obszarze zgromadzono trzydzieści kilka replik słynnych budowli, odwzorowanych w skali 1:25. Wśród miniatur wybudowano miniaturową linię kolejową, a uzupełnieniem MINUNI są wystawy czasowe w niewielkim pawilonie przy wejściu.

Wśród replik zobaczysz typowe evergreeny jak Big Ben, Wieża Eiffla czy Krzywa Wieża w Pizie. Jest siedem cudów starożytnego świata oraz polskie akcenty: Zamek Królewski w Warszawie oraz Biblioteka Śląska w Katowicach. Niektóre miniatury cieszą oczy, jednak ogólny efekt jest dość przeciętny i jest niewielka tylko szansa, że po tych 20 – 30 minutach MINIUNI opuścisz w wypiekami na twarzy.
No i teraz przejdziemy do sedna sprawy – nie jestem do końca przekonany, czy 70 Kč, które trzeba zapłacić za wstęp, to kwota odpowiednia za to, co MINIUNI ma do zaoferowania. I nie jestem odosobniony w tej opinii.

W takim razie, czy warto? Tak, pod warunkiem, że podczas Ostrawskiej Nocy Muzeów. Tego dnia wstęp do MINIUNI kosztuje „co łaska”. Można nie dać nic (no, trochę nieładnie), można do pudełka wrzucić parę koron. W ubiegłym roku wyceniłem rozrywkę na 100 Kč za dwie osoby i uważam, że ta kwota była aż nad to fair.

Na koniec mała uwaga dla zwiedzających z dziećmi. W brew pozorom nie jest to miejsce idealne dla małych turystów, chyba, że chcesz nakręcić remake filmu Godzilla. Jeśli twoje dziecko jest hmm… dynamiczne, uzbrój się w cierpliwość lub/i szelki.

Komentarze

5 thoughts on “Świat miniatur MINIUNI, Ostrawa”

  1. Byliśmy tam rok temu, kompletna porażka. Te repliki to może były ładne za nowości. Teraz są brudne, jak coś odpadło czy się poniszczyło to nikt nienaprawia. Ciuchcia niejeździ, wiatrak też był zepsuty. Lepiej zaoszczędzić te pieniądze i jechać do świata techniki koło kopalni.

Leave a Comment